رمضان احمد کامل، زندانی کرد سوری محبوس در زندان رجایی‌شهر، از روز یکم اسفندماه دست به اعتصاب غذا زده است.
این زندانی کرد اهل کوبانی، دلیل اعتصاب غذای خود را بی‌توجهی مسئولان زندان و دادستانی به درخواست معالجه‌اش و انتقال او برای درمان به خارج از زندان عنوان می‌کند. پیش از این، رمضان احمد کمال با نوتشن نامه‌ای به مسئولان زندان و قاضی نظر، اعتصاب غذای خود را به مسئولان زندان رجایی شهر اعلام کرده بود.
او در این نامه با اشاره به نامه‌نگاری‌های خود با مسئولان زندان در طی چند ماه گذشته می‌نویسد: « همانگونه که استحضار دارید بیش از سه ماه پیش عمل جراحی بر روی دستم انجام گرفته است که متاسفانه پس از این عمل، انگشتان دست راستم که تا پیش از این عمل سالم بوده، پس از آن عمل جراحی از کار افتاده است و علیرغم مکاتبه‌های قبلی به شما و مسئولین بهداری زندان هیچ اقدامی صورت نگرفته است.»

Untitled-1327
رمضان احمد کمال در ادامه این نامه تاکید می‌کند در صورتی که به او رسیدگی پزشکی نشود و برای ادامه معالجه او را به بیمارستان منتقل نکنند، اعتصاب غذای تر خود را به اعتصاب غذای خشک تبدیل خواهد کرد.
این پنجمین باری است که رمضان احمد کمال از زمان بازداشت خود دست به اعتصاب غذا می‌زند.
پیش از این سازمان عفو بین‌المل در روز ٢۶ ژانویه ٢٠١۶ در طی یک فراخوان به اقدام فوری برای انتقال فوری رمضان احمد کمال٬زندانی کرد سوری به بیمارستان از همگان خواسته بود که به مقامات ایرانی نامه بنویسند.
رمضان احمد کمال، در سال ١٣۸۷ به همراه سه تن از اعضای پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) که به صورت اشتباهی وارد مرزهای ایران شده بودند، دستگیر شد. او در حالی بازداشت شد که در حال فرار به سمت مرزهای عراق بود و ماموران مرزبانی ایران با شلیک چند گلوله به شکم، کتف چپ و ران مانع از فرار او شدند، این گلوله‌ها هنوز با گذشت هفت سال از بدن او خارج نشده‌اند.
این زندانی کرد سوریه، به اتهام عضویت در پ ‌ک‌ ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) در دادگاه انقلاب شهر خوی به اعدام محکوم شد، اما این حکم دردیوان‌عالی‌کشور مورد تجدید نظر قرار گرفت و حکم او به ١٠ سال حبس تعزیری تغییر یافت.
احمد کمال، هیچ خویشاوندی در ایران ندارد و زندانیان سابق سیاسی که با او هم بند بوده‌اند، پیگیر مداوا و رسیدگی به وضعیتش هستند.
هرانا: رمضان احمد کمال؛ اعلام اعتصاب غذای زندانی سوری در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی

شبکه حقوق بشر کردستان: پنجمین اعتصاب غذای رمضان احمد در پی بی‌توجهی به رسیدگی پزشکی‌اش

سازمان عفو بین‌الملل: رمضان احمد کمال زندانی کرد سوری در ایران به جراحی نیاز دارد

مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی: زندانی کرد به احمد شهید: ضرب و شتم ماموران زندان من را به کما فرستاد

مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی: هفت سال انتظار یک زندانی سیاسی برای خروج گلوله‌های به جای مانده در بدنش

کانال تلگرام دستگیری را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com