با وجود اینکه اداره گذرنامه وظیفه دارد به شهروندان در مورد ممنوع‌الخروج بودن یا نبودنشان پاسخ دهد، فریبرز رییس دانا، تنها به دلیل سوال در مورد وضعیت خود چند ساعتی بازداشت شد. این افتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران که به اداره گذرنامه تهران مراجعه کرده بود، پس از اینکه گذرنامه‌اش ضبط شد، برای ساعاتی توسط قرارگاه امنیتی مستقر در اداره گذرنامه تهران بازداشت و پس از آن به دادسرای اوین منتقل شد.

Untitled-1308
رئیس دانا با اعلام این خبر در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: « پس از مدتی معطلی خانم پلیسی پشت با جه ظاهر شد و او گذرنامه تازه صادر شده مرا گرفت و گفت شما ممنوع‌الخروج نیستید و از من خواست در آن دکه یک متر در یک متری بنشینم تا جوابم را قطعی کند. من ناگزیر آنجا منتظر ماندم. اما یکی دو سه دقیقه بعد ناگهان ماموران انتظامی شتابان با دستبند به سراغم آمدند و به اعتراض من و در خواستم برای پس گرفتن پاسپورت توجهی نکردند و مرا به قرار گاه انتظامی امنیت مستقر در اداره گذرنامه بردند. کماکان دستبند زدند و به صندلی آهنی بندم کردند.»
فریبرز رئیس دانا پس از انتقال به دادسرای اوین با دستور مقامات قضایی آزاد شد و قرار است که در این هفته خود را معاونت قضایی دادستانی کل معرفی کند.
تنها توقیف گذرنامه افراد ممنوع‌الخروج مجاز است و براساس قانون هیچ شهروندی را نمی توان بدون حکم بازداشت که توسط یک دادگاه صادر شده، حتی برای چند ساعت بازداشت کرد مگر اینکه مقابل چشم مردم و ماموران مرتکب جرمی شده باشند.
برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد ممنوع‌الخروجی و خروج قانونی از کشور اینجا را کلیک کنید

سوالات خود را در این رابطه می‌توانید با مشاوران حقوقی ما در میان بگذارید و برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما مشورت کنید.
ایمیل با امنیت بالا: moshaver@protonmail.com
اسکایپ: moshaver.shahrvand1
ایمیل: moshaver.shahrvand1@gmail.com
کانال تلگرام دستگیری را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com