زنان قایقرانبرخی از اعضای تیم ملی قایقرانی بانوان درخواست تغییر سرمربی تیم ملی را دارند و از همین رو در آخرین اردوی تیم حاضر نشده‌اند. دبیر فدراسیون قایقرانی ضمن حمایت از سرمربی تیم ملی گفته است که دلیل غیبت ورزشکاران را نمی‌داند.

برخی از اعضای تیم ملی قایقرانی آب‌های آرام بانوان ایران با وجود دعوت فدراسیون برای شرکت در اردوی آمادگی از حضور در اردو خودداری کردند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، هدیه کاظمی، هیوا افضلی، آرزو حکیمی، فاطمه کرمجانی، نادیا تالانک، معصومه داناپور و مینا عبدالهی قایقرانانی هستند که به حضور سیما عروجی، سرمربی تیم ملی قایقرانی، معترض هستند و به اردو نرفته‌اند.

اردوی آمادگی تیم ملی قایقرانی از روز اول بهمن ماه (۲۱ ژانویه) با حضور ۲۷ قایقران آغاز شده ولی ورزشکاران یاد شده اعلام کرده‌اند که تا زمان تغییر سرمربی تیم، حاضر به شرکت در اردو نیستند.

تیم ملی آب‌های آرام بانوان چندی پیش در مسابقات قهرمانی آسیا به مقام قهرمانی دست پیدا کرده بود. اردوی آمادگی به منظور آماده‌سازی قایقرانان برای شرکت در مسابقات جهانی زیر ۲۳ سال و دور بعدی مسابقات قهرمانی آسیا که در سال ۲۰۱۷ برگزار می‌شود، تشکیل شده است.

وحید مرادی، دبیر فدراسیون قایقرانی، در همین زمینه به ایسنا گفت که از علت غیبت ملی‌پوشان خبر ندارد. او افزود که اگر کسی اعتراضی دارد آن را به طور رسمی به فدراسیون اعلام کند تا به اعتراضش رسیدگی شود.

وحید مرادی تاکید کرد که از بین افرادی که نامشان به عنوان معترض منتشر شده، فقط آرزو حکیمی به دلیل مصدومیت و مخالفت پزشک معالجش با ادامه تمرینات، در اردو حاضر نشده است. او ضمن حمایت از سیما عروجی، سرمربی تیم ملی قایقرانی، افزود که سرمربی فعلی تیم ملی جزو قهرمانان تحصیل کرده این رشته است و دو سه سال هم تجربه سرمربیگری دارد.

به عقیده دبیر فدراسیون قایقرانی، اختلاف نظر در تیم امری طبیعی است و «قرار نیست در صورت عدم رضایت دو نفر، همه چیز بر هم بخورد». مرادی همچنین درباره برخورد انضباطی با قایقرانان تاکید کرد که در فدراسیون در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

«با فدراسیون دشمنی نداریم»

هدیه کاظمی، ملی‌پوش قایقرانی بانوان که از حضور در اردو خودداری کرده به ایسنا گفته است: «با فدراسیون قایقرانی دشمنی نداریم اما متاسفانه زبان فدراسیون، زبان تهدید است.»

او تاکید کرده که به همراه سایر ملی‌پوشان در اعتراض به حضور سیما عروجی، سرمربی تیم ملی در اردو شرکت نکرده است. او همچنین گفته است که در یک سال و نیم گذشته، به همراه سایر معترضان به فدراسیون رفته و به مشکلات مورد نظرشان اعتراض کرده‌اند اما به این موضوع رسیدگی نشده است.

هدیه کاظمی گفته است که سال گذشته هم به همراه آرزو حکیمی در اعتراض به عملکرد فدراسیون، در خارج از کشور و به صورت انفرادی تمرین کرده‌اند.

او تاکید کرده که ملی‌پوشان معترض از حضور در اردو خودداری خواهند کرد و تا زمانی که اقدامشان به نتیجه برسد، به اعتراضشان ادامه خواهند داد.
بیشتر بخوانید: اعتصاب تیم ملی قایقرانی زنان: در نمازخانه نمی‌خوابیم

اعتصاب تیم ملی قایقرانی زنان: در نمازخانه نمی‌خوابیم

تنها نماینده ورزش زنان ایران در مسابقات قایقرانی المپیک لندن دلیل اعتصاب ملی‌پوشان را «وضعیت افتضاح اردوهای تیم ملی» عنوان کرد. قایق‌رانان دوماه است حقوق نگرفته‌اند و باید در نمازخانه می‌خوابیدند.

آرزو حکیمی سابقه کسب مدال طلا در کایاک یکنفره ۵۰۰ متر جوانان آسیا را دارد. او همچنین در مسابقات قهرمانی آبهای آرام آسیا در تهران با سه مدال طلا و یک برنز به عنوان ستاره مسابقات شناخته شده بود.

حکیمی در المپیک لندن به عنوان دانش آموزی ۱۷ ساله، جوانترین عضو کاروان ورزش ایران بود. در آن مقطع ویاچسلاو یولداشوف سرمربی ازبکستانی تیم ملی، او را استعدادی با آینده روشن معرفی کرد. احمد دنیامالی رئیس پیشین فدراسیون قایقرانی نیز گفته بود شرایط آرزو حکیمی شبیه بریگیت فیشر آلمانی است.

فیشر از المپیک ۱۹۸۰ مسکو تا ۲۰۰۴ آتن هشت مدال طلا گرفت. هنگام برگزاری المپیک آتن ۴۲ ساله بود و ۲۸ مدال طلای جهانی داشت. فیشر الگوی بسیاری از قایقرانان جهان است.

مشکلات اردوی تیم ملی

تیم ملی قایقرانی بانوان ایران در خوابگاه شماره ۲ بانوان مستقر بود. به اعضای این تیم برای حضور در اردو، حقوق تعلق نمی‌گرفت که برخلاف رویه اردوهای شبانه‌روزی سایر رشته‌های ورزشی است.

اما مشکلات به همین جا ختم نشد و به تازگی با ورود تیم ملی تنیس به خوابگاه، از قایقرانان خواسته شد محل اسکان خود را ترک کنند و برای خوابیدن به نمازخانه بروند! پاروزنان تیم ملی نیز به نشانه اعتراض، از خوابگاه خارج شده و گفته‌اند دیگر به اردو برنمی‌گردند.

حکیمی درباره اعتصاب قایقران‌ها به ایسنا گفته: همه بچه‌های تیم ملی با هم هماهنگ کردیم که از اردو خارج شویم. چون وضعیت ملی‌پوشان به هیچ وجه خوب نیست. شاید مشکل تیم آقایان فقط حقوق و غذا باشد اما ما دیگر خوابگاه هم نداشتیم. باورتان نمی‌شود یک روز صبحانه ما پنیر و مربا بود. آیا برای یک ورزشکار حرفه‌ای چنین صبحانه‌ای کافی است؟ حتی وقتی کره خواستیم گفتند تمام شده. ما چگونه تمرین کنیم؟ فردا هم اگر نتیجه نگیریم می‌گویند ملی پوشان تنبلی کردند.

شاخص‌ترین بانوی قایقرانی ایران در ادامه می‌گوید: از دو ماه قبل از مسابقات قهرمانی آسیا حقوق نگرفته‌ایم و واقعاً وضعیت افتضاح است. حالا شش ماه مانده به بازی‌های آسیایی باید این وضعیت را داشته باشیم. وزیر ورزش باید کاری انجام دهد. چرا هیچکس توجه نمی‌کند. هیچکس قایقرانی را نمی‌بیند؟

آیا بی توجهی به قایقرانی و فقدان امکانات رفاهی در این رشته، به خاطر نتایجی است که آنها کسب کرده‌اند؟ حکیمی در این باره می‌گوید: والیبال قهرمان آسیا شد مگر ما نشدیم؟۱۰برابر ما حقوق می‌گیرند و اردوی خارجی دارند، مسابقه بین‌المللی برگزار می‌کنند. اما ما در حالی که یک سال و نیم تعلیق بودیم به این عنوان رسیدیم. واقعاً این حق بچه‌های قایقرانی است؟

دوران تعلیق قایقرانی و ممنوعیت حضور در مسابقات برون مرزی، مشکلات زیادی را به این رشته تحمیل کرد. حکیمی درباره آن روزها می‌گوید: مسابقات جهانی را از دست دادم و مدال از دستم رفت. آن‌قدر دلم می‌سوزد که هر شب خوابش را می‌بینم. هیچکس برایش مهم نبود چه بر من گذشت. حتی وزارت ورزش هم کاری انجام نداد. با این حال خودم را آرام کردم و به بهانه بازی‌های آسیایی، دوباره تلاش‌هایم آغاز شد. حالا این وضعیت اردو است. تا حقوق‌مان را نگیریم به اردو نمی‌آییم و البته وضعیت خوابگاه نیز باید مشخص شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)