متن زیر مختصری از تخلفات گسترده ای است که در شرکت تهران الکتریک وابسته به سازمان اقتصادی کوثر رخ داده است و عوامل دخیل در آن تا کنون گرفتار نشده اند. از جمله این تخلفات گسترده خریدهای شرکت خورشید آسمان سلامت نماینده محصولات توانبخشی کمپانیG.B.O آلمان بوده که پس از تماس با کمپانی G.B.O و مقایسه قیمتهای فروش شرکت فوق با لیست قیمت اعلام شده از طرف کمپانی متوجه اختلاف قیمت در برخی موارد تا ۱۵ برابر شده (پیوست ۱ – مقایسه قیمت PRICE LIST با فاکتورهای فروش) که بی شک شرکت فوق در هیچ کجای دیگر دستگاههای فوق را به این قیمت نمی فروخت. نظارت بر خرید از این شرکتها در زمان مدیر فروش سابق رحمانی بسیار ناقص بود و البته اصرار عجیبی از طرف مدیر فروش آقای رحمانی و البته کارشناس مربوطه خانم قراگزلو به خرید از آنها وجود داشت.
1933963_1662156770723602_6102203060698910722_n
به گونه ای که حتی برخی رقبای مطرح آنها هرگز نتوانستند حتی یک دستگاه به تهران الکتریک بفروشند، حتی با توجه به اینکه قیمتی کمتر از این شرکت داشتند (پیوست ۲). دلیل آن هم کاملا واضح به نظر میرسید، مدیر فروش وقت آقای رحمانی با رییس هیئت مدیره شرکت خورشید آسمان سلامت (آقای ملک وند) سابقه دوستی و همکاری داشت و کارشناس خرید خانم قراگزلو نیز با رییس هیئت مدیره این شرکت در دانشگاه همکلاس بودند و با این سابقه آشنایی روابط فیمابین آنها بسیار مستحکم بوده و شرایط برای زد و بند بسیار مناسب بوده و بنا بر گفته های مکرر آنها خرید از شرکت فوق یک خرید ایمن محسوب میشد، گرچه منظور از خرید ایمن (Safe) از طرف ایشان کاملا واضح بوده است .
از موارد قابل تأمل دستکاری فاکتور فروش شرکت خورشید آسمان سلامت توسط کارشناس مربوطه خانم قراگزلو میباشد (پیوست ۳) که تخفیف مربوط به شرکت تهران الکتریک را حذف کرده، دستگاههایی را که رایگان اهدا شده بود منحل نموده و بر روی قیمتهای فوق حدود ۸ درصد افزایش قیمت داده و فاکتور فروش جدید برای سازمان اقتصادی کوثر صادر نموده است. توجه به این نکته ضروری است که این ۸ درصد افزایش قیمت غیر قانونی در واقع سهم مشارکت شرکت تهران الکتریک بوده و تمام تخفیفات حذف شده + دستگاه اهدا شده رایگان + افزایش قیمت نامتعارفی که بر روی قیمت دستگاهها وجو داشته (فروش تا چندین برابر قیمت خرید) همگی آنها سهم رحمانی و تیم کارشناس او شده است. البته خیلی هم عجیب نیست که موارد مشابه این عمل درباره سایر شرکتهایی که مدیر فروش رحمانی و گاها کارشناس مورد اعتماد او خانم قراگزلو با آنها مراوده داشته، دیده میشود (پیوست ۴). چنانچه در طی یک دوره زمانی کوتاه یک پیش فاکتور که شامل دستگاههایی برای خرید است با چند قیمت متفاوت برای آقای رحمانی و خانم قراگزلو ارسال میگردد و البته همیشه قیمت بالاتر ملاک خرید بوده است.
انواع و اقسام این کارهای غیر قانونی درباره سایر خریدهای آنان نیز دیده میشود که خریدهای مربوط به واردات وان هیدروتراپی مراکز بنیاد شهید از فرانسه و کمپانی SOMETHY یکی از این موارد است بطوریکه سرکار خانم قراگزلو و آقای رحمانی شخصا در این خصوص فعالیت داشتند و البته شرکای دیگر نیز در این مورد با آنان همراه بودند، چنانچه در یک فقره خرید از کمپانی مربوطه با سند سازی حدود ۶۰ هزار یورو اختلاس رخ میدهد (پیوست ۵) و چنانچه دستگاههای نظارتی بنیاد بیشتر تلاش و بررسی کنند قطعا معلوم میشود که وانهای هیدروتراپی که این افراد وارد کردند و به مراکز بنیاد شهید به عنوان دستگاه نو و دست اول فروختند، دستگاههایی مستعمل و دست دوم و یا تعمیر شده بودند نه دستگاه نو و مناسب جانبازان عزیز.
صد البته این افراد تحت این عنوان که دستگاهی مناسب و جدید تهیه میکنند، نه تنها با سند سازی سعی کردند گران تر بخرند تا منافع نامشروع خود را نیز تامین کنند و با روشی که در حواله ارز به فرانسه انجام دادند با استفاده از شیوه های پولشویی اقدام به کسب مال نامشروع نمایند (قراردادن مدارک جعلی حواله پول به فرانسه)، تجهیزاتی که ادعا میکردند آکبند و نو میباشد نیز تهیه نکرده و تعدادی دستگاه مستعمل و تعمیر شده تحویل بنیاد شهید دادند و با اقداماتی که در طی این سالها انجام داده اند مبالغ هنگفتی را از اموال بیت المال وبنیاد شهید ضایع کرده اند.
در خصوص گرانفروشی شرکت خورشید آسمان سلامت، اگرچه در زمان مدیریت سیاوش گل محمدی سازمان اقتصادی کوثر دستور پیگیری این موضوع را صادر کرد تا حقوق ضایع شده بازگردانده شود و متخلفان این خریدها تنبیه گردند ولی این موضوع در ابتدا و با کمال تعجب از طرف مدیر عامل شرکت (گل محمدی) پیگیری نشد و پس از فشار مجدد سازمان اقتصادی کوثر دستور بررسی این موضوع به واحد حقوقی شرکت تهران الکتریک داده میشود که متعاقبا بخش حقوقی نیز به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه مینماید و پرونده فوق همچنان باز میباشد و نتیجه ای تا کنون حاصل نشده. ولی نکته ای که در اینجا وجود دارد اینست که شرکت خورشید آسمان سلامت میتواند با افراد متخلف مسئول خرید شرکت تهران الکتریک تبانی کند (با این امید که در آینده نیز بتواند با این افراد و تهران الکتریک کار کند) و به گرانفروشی اقرار و جریمه تعزیرات را پرداخت نماید که در اینصورت عملکرد کارکنان متخلف که با این شرکت تبانی کردند نیز در زیر سایه این کار قرار میگیرد و به نوعی شرکت فوق با این حربه ممکن است جریمه را بپردازد اما با باقی گذاشتن افراد متخلف در پستشان و لو ندادن آنها به امید عقد قرارداد های آینده باشد.
در دوره مدیریت جدید شرکت نیز شواهدی وجود دارد که نشان میدهد مدیر عامل فعلی شرکت (سیاوش گل محمدی-بازرس رشوه بگیر روغن پالم در وزارت بهداشت) با مدیران متخلف قبلی از جمله: محمد رضا حبیبی- سید اکبر رحمانی – سید حسن فرقانی (که سازمان اقتصادی کوثر علیه این افراد بخاطر تخلفات گسترده شکایت نموده) در ارتباط تنگاتنگ است و به نوعی شریک راهبردی و ادامه دهنده سیاستهای آنها و با همان نوع تخلفات گذشته است، در اینصورت نبایستی امیدی به حذف عوامل فساد حاضر در شرکت داشت که در زمان مدیر فعلی پست های جدید نیز گرفته اند.
در زیر، نامه ای است که برای حجت الاسلام و المسلمین شهیدی ریاست بنیاد شهید و سردار انصاری قائم مقام بنیاد شهید نوشته شده تا گوشه ای از ماجراهای تو در توی شرکتهای بنیاد شهید و سازمام اقتصادی کوثر را دریابند.
جدا از اینکه محمد رضا اسکندری ریاست سازمان اقتصادی کوثر تحت فشار این نامه ارسال شده قرار داشت، مدیر عامل وقت شرکت تهران الکتریک آقای گل محمدی و یکی از نمایندگان مجلس خانم لاله افتخاری، که فرزندش بعنوان مدیر فروش در شرکت تهران الکتریک حضور داشته و دارای رابطه غیر اخلاقی در این شرکت است (که البته با مدرک دیپلم و صرفا بخاطر موقعیت مادرش چنین پستی را دریافت نموده)، پیگیر توجیه نمودن مطالب درج شده آن نامه بودند تا در زیر سایه این اقدامات برای خود حاشیه امنیت بسازند.
حال که شرکتهای سازمان اقتصادی کوثر به سبب سوء مدیریت گسترده ای که محمد رضا اسکندری مسبب اصلی آن است مشکل دار شده و همگان از این موضوع باخبرند و به این جهت زمزمه های رفتن مهندس اسکندری و تیمش پس از ۵ سال ریاست بر این سازمان به گوش میرسد، عده ای به صورت نامحسوس دنبال به کرسی نشاندن افراد خود به ریاست این سازمان هستند تا مانند اوایل دولت یازدهم که حربه مشابه توسط ریاست سازمان اقتصادی کوثر و البته به سفارش قائم مقام او بهرام فیضی پور به کار گرفته شد و نهایتا تحت عنوان ورود ایثارگران و فرزندان شاهد به مدیریت شرکتهای سازمان کوثر توانستند حضور خود را تمدید کنند، حال به دنبال اقدامی مشابه می باشند تا کرسی و صندلی ریاست خود را حفظ کنند و نگذارند مسایل و تخلفات مالی گسترده ای که در شرکتهای زیر مجموعه این سازمان مافیایی رخ داده و بارها نادیده گرفته شده به بیرون درز نماید. تخلفاتی که همیشه ابزاری برای کسب منفعت و یا معامله گری رییس و سایر مدیران ارشد سازمان کوثر بوده تا به واسطه آن بتوانند پست و مقام خود را حفظ و دوره حکومت خود در این نهاد وابسته به بیت رهبری را طولانی تر نمایند. محمد رضا اسکندری همواره ادعا داشته که با حضور او اقتصاد مقاومتی سرلوحه برنامه های استراتژیک سازمان اقتصادی کوثر قرار گرفته و سود دهی مجموعه ها و شرکتهایش افزایش قابل ملاحظه ای یافته، بدون آنکه هرگز اشاره ای به تخلفات مالی گسترده و یا برخورد جدی و قاطعانه با عوامل و مدیران متخلف آن داشته باشد که البته هرگز برخوردی جدی با این افراد وجود نداشته و همواره متخلفین به جهت حمایتهای افرادی خاص در حاشیه امنیت بوده اند. حمایتهایی که گاها از طرف اشخاصی در بدنه اصلی دولت احمدی نژاد مانند اسفندیار رحیم مشایی بوده و هنوز نیز ادامه دارد. تیم مدیران اسکندری چه مدیران با سابقه و چه جوانانی از قبیل مهدی ابراهیمی، قمصری و …. امروز بیش از گذشته نگران موقعیتشان هستند.
در گذشته ای نه چندان دور افرادی از قبیل محمد آقا میری و بهرام فیضی پور مدیران تاثیر گذار بر اندیشه های محمد رضا اسکندری در سازمان اقتصادی کوثر بودند که امروز هر دوی آنها دیگر حضور فیزیکی در سازمان کوثر ندارند. چه بهرام فیضی پور که بخاطر مدرک دکترای جعلی برکنار شده و اسکندری برخلاف تصور همگان او را وارد هیئت مدیره شرکت سبحان کرد و چه محمد آقا میری که پس از درگیری هایش با فیضی پور و خروج از سازمان کوثر حال در هیئت مدیره شرکتی وابسته به شرکتهای هولدینگ بانک ایران زمین (گروه توسعه اقتصادی بصیر) حضور دارد که با حمایت اسفندیار رحیم مشایی و مسعود زریبافان شکل گرفته (گروه توسعه عمران بصیر) و البته مدیر یکی از این شرکتهای هولدینگ (گروه توسعه صنعت سلامت بصیر) محمد رضا حبیبی است. شخصی که بخاطر اختلاس و پولشویی در یکی از شرکتهای سازمان اقتصادی کوثر و با فشار هیئت تحقیق و تفحص مجلس از او شکایت شده اما هرگز پرونده این شکایت به دادگاه نرفته و البته اسکندری و مدیر حراست سازمان کوثر که از حامیان پشت پرده این گروه هستند، هرگز نگفته اند که چرا برای احقاق حقوق و بازگرداندن اموال غارت شده بنیاد شهید به دست این افراد کاری جدی نکرده اند و هر آنچه انجام داده اند جز فریبکاری نبوده و نه تنها تخلفات سنگین پرونده هایی مانند این پیگیری نشده، آنچه با هماهنگی شخص اسکندری در این مورد صورت گرفته صرفا رسیدگی به امور کوچک و بی اهمیت و بزرگ نشان دادن آنها بوده است.
چرا فردی مانند کریمی فیروز جایی که در شرکت زربال عملکرد خوبی نداشته، ناگهان به عنوان مدیر عامل شرکت کاونده انتخاب میشود و کسری چند ده میلیاردی را برای این شرکت به ارمغان می آورد و مجموعه ای از تخلفات متعدد که از جانب او رخ میدهد هرگز توسط مدیر حراست و شخص محمد رضا اسکندری جدی گرفته نمیشود. جالب اینکه با وجود این همه تخلفات گسترده، فرد مزبور تمامی حقوق و کارانه های خود را دریافت کرده و از او تقدیر و تشکر نیز میشود. نمونه دیگر نیز عینا در مورد مدیر عامل شرکت تهران الکتریک و مدیران متخلف شرکت سبحان و تکلم نیز دیده میشود، آیا غیر از اینست که این افراد توسط شخص اسکندری به این پست ها رسیده بودند.؟ آیا غیر از این است مدیرانی که در زمان اسکندری به سازمان اقتصادی کوثر را می یابند به خوبی میدانند هم در این مجموعه حقوق و مزایای خوبی دریافت می کنند (اعم از خانه، وام، پاداش، کارانه و … ) و هم اینکه به هر میزان در شرکتهای زیر مجموعه سازمان تخلف کنند، یا نادیده گرفته میشود یا برای اینکه در حسابرسی سالانه موسسه مفید راهبر محمد رضا اسکندری زیر سوال نرود اسناد و مدارک تخلفاتشان هرگز به بیرون درز پیدا نمی کند.
نگاهی به میزان بخشودگی وام مدیران سابق در سازمان اقتصادی کوثر بیانگر بخشی از سرمایه های حیف و میل شده در این مجموعه است، این علاوه بر پرونده های اختلاسی است که هرگز تلاشی قانونی برای باز پس گیری پولها و اموال به باد رفته در آنها با وجود راهکار قانونی جهت برخورد با متخلفین آن، هرگز صورت نگرفته.
اگرچه مدیران متخلف این شرکتها برکنار و مدیریت جدید جایگزین شده است، اما با توجه به سابقه اطلاعاتی بودن بعضی از مدیران متخلف مانند سیاوش گل محمدی و ارتباط دوستانه با مدیر کل حراست سازمان اقتصادی کوثر (که پدرش از نیروهای بازنشسته اطلاعاتی است) و اینکه که همواره مدیر کل حراست و محمد رضا اسکندری ریاست سازمان کوثر (که البته بر خلاف عرف سالهاست در مسند خود حکومت میکنند) متخلفین بزرگ را کمک و یاری می رسانند تا رسوا نشوند و حامیان قدرتمند آنها موقیعتشان را به خطر نیندازند، حال در انتهای پنجمین سال حضور تیم محافظه کار اسکندری در این سازمان و با اقدامات مجلس در خصوص تحقیق و تفحص بخصوص از مجموعه تحت نظر محمد رضا اسکندری، لایه های پنهان سالهای گذشته و معامله های سیاسی پشت پرده با متخلفین کم کم آشکار میشود.
آیا اسکندری و حراست این مجموعه با توجه به مدارک مستند و محکمی که از بعضی متخلفین دارند و با توجه به ارتباط این متخلفین با مجلس و نفوذ آنان، از بر ملا کردن این اسناد رعب و وحشت دارند.؟ در قضیه تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید، مدارکی از برخی متخلفین وجود دارد ولی بعلت تهدیدات و ارعاب از سوی آنان بر ملا نمیگردد زیرا معمولا این متخلفین باهوش، مدارکی از سوء استفاده مدیران ارشد سازمان اقتصادی کوثر دارند که به وسیله آن اقدام به باج گیری و سوء استفاده میکنند و خدا نکند روزی برسد که از دل هیئت تحقیق و تفحص نیز چنین چیزی بیرون بیاید.
به راستی اسکندری و تیم او که داعیه خدمت به ایثارگران و خانواده شهدا را دارند در مورد اخراج بعضی از فرزندان شاهد و پرونده سازی برای عده ای دیگر به جهت جلوگیری از رشد و ارتقاء آنها در این سازمان چه دارند بگویند، اگر چه ایثارگران و فرزندان شاهد را به هیئت مدیره وارد کرده اند ولی بتدریج و با ایجاد جو پلیسی و تعریف فرزندان شاهد خوب و بد شروع به تصفیه و اخراج افراد مخالف خود نموده اند. چرا فردی مانند حمید اسدی که مدیر کل منابع انسانی سازمان اقتصادی کوثر بود و البته از فرزندان شاهد نیز بوده به ناگهان کنار گذاشته میشود و جوانی خام و ناپخته جانشین او میگردد. فردی که نه تنها برای این موقعیت حساس شرایط لازم را ندارد بلکه در انتصاباتش در شرکتهای زیر مجموعه سازمان کوثر خانم های مطلقه که در گذشته با او در دانشگاه ارتباط داشته اند را بر میگزیند نه افراد با لیاقت را.
حراست این مجموعه در مورد کارانه ها و پولهایی که مدیر کل حراست و مدیران زیر مجموعه اش از شرکتهای سازمان اقتصادی کوثر گرفته اند (با وجود اینکه حقوق و مزایای کامل خود را از سازمان کوثر دریافت میکنند) چه حرفی برای گفتن دارند. آیا جز این است که مدیران حراست سازمان کوثر بر خلاف عرف همیشگی با ایجاد جو امنیتی و حراستی و تحریک کارمندان شرکتهای زیر مجموعه به شیوه های مختلف، باعث دور افتادن شرکتها از کار اقتصادی شده و در هر کجا که بخواهند کوچکترین مسائل شخصی کارمندان شرکتها را بررسی میکنند و در هر کجا که نخواهند بزرگترین تخلفات مالی مدیران را نادیده می گیرند.
آیا مشکلات امروز نتیجه بی کفایتی در انتخاب مدیران شایسته و حفظ و حراست نادرست از شرکتهای زیر مجموعه سازمان اقتصادی کوثر نیست.
بنظر میرسد که تیم همراهان محمد رضا اسکندری افکار و نقشه هایی بسیار عمیق برای آینده دارند و آن هم چیزی نیست جز حضور طولانی مدت در مجموعه سازمان اقتصادی کوثر، چنانچه شخص محمد رضا اسکندری نیز در یکی از مصاحبه های اخیرش گفته: “نه ما به دولت می رویم و نه جای خود را به کسی می دهیم!”
————————————————
دانلود کلیه اسناد در لینکهای زیر
http://www.mediafire.com/download/k78m7p5smcuwzjb/Asnad.zip
http://www.mediafire.com/?pr621hf5h2qlvq9v6efne6x5pq55m7a

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com