باغ فینباغ تاریخی فین کاشان، که یکی از ۹ باغ از مجموعه باغ‌های ایرانی ثبت‌شده در فهرست جهانی آثار تاریخی یونسکو است، مورد تعرض و تجاوز یک بنای فولادی از دو بعد منظر و حریم قانونی قرار گرفت.

به گزارش کاشان نیوز؛ شهرداری کاشان بدون در نظر گرفتن شرایط ویژه باغ تاریخی فین، اقدام به صدور پروانه ساختمانی در حریم قانونی باغ کهنه (مجموعه چشمه سلیمانیه) واقع در پشت باغ تاریخی فین کرده است. همچنین مالک با احداث یک سازه فولادی مرتفع علاوه بر تجاوز به حریم قانونی به حریم منظری این اثر جهانی نیز تعرض کرده است.

این در حالی‌ست که برابر روال قانونی، شهرداری باید قبل از صدور هر مجوزی در محدوده بناهای تاریخی از میراث فرهنگی استعلام نماید. با توجه به قرار گرفتن باغ تاریخی فین در فهرست آثار جهانی هرگونه تعرض و تجاوز به حریم منظری و حریم قانونی آن موجب تجدیدنظر سازمان یونسکو در پرونده این اثر می‌شود. اتفاقی که چند سال قبل در مورد ساختمان برج «جهان‌نما» اصفهان و تهدید میدان نقش جهان افتاد.

باغ تاریخی فین دارای مدیریت مستقل است ولی گویا نه مدیر باغ فین نه مدیریت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردش‌گری کاشان همچون گذشته توان مقابله با تحرکات و اقدامات خلاف قانون شهرداری کاشان را ندارد.

علاوه بر قرار گرفتن ساختمان مورد نظر در حریم قانونی و منظری باغ فین، این ملک در حریم قانونی بزرگ‌راه نیز قرار دارد و شهرداری کاشان می‌باید قبل از صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز از اداره راه و شهرسازی کاشان هم استعلام‌های مربوطه را می‌گرفت.

باغ فین کاشان یکی از ۹ باغ تاریخی کشور است که در سی‌و‌پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سال ۸۹ به ثبت جهانی رسید.
این باغ تاریخی به وسعت حدود ۲۴ هزار مترمربع، یکی از زیبا‌ترین باغ‌های ایرانی است که بنای فعلی آن در دوره صفویه احداث و بناهایی دیگر در دوره زندیه و قاجاریه نیز به آن اضافه‌شده است.

باغ فین شامل قسمت‌های مختلفی مانند عمارت سردر، کوشک صفویه (شترگلوی صفویه)، کوشک قاجاریه، حمام‌های صفویه و قاجاریه، موزه ملی و خلوت کریم‌خانی است.

گفتنی است باغ فین کاشان در تاریخ پانزدهم آذر سال ۱۳۱۴ خورشیدی با شماره ۲۳۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)