گوشه‌هايی از يک همايش فرهنگی

به دعوت جامعه ايرانيان در آلمان روز دوشنبه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ در سالن شهرداری منطقه شارلوتن‌بورگ برلين امسال نيز جشنی بزرگ به‌مناسبت يلدا، تدارک ديده شد. سالن از جمعيت پر شده است و در سرسرای شهرداری مهمانان به ديدار و گفتگو و نوشيدن مشغولند.

Aks_1_Publikum
جشن يلدای ۲۰۱۵ در برلين، شهرداری شارلوتن‌بورگ

شبی هم برای تماشای برنامه‌های هنری و هم برای ديدار و گفتگوی دوستانه. در بازارچه شب يلدا اجناسی از صنايع دستی ايرانی به نمايش گذاشته شده‌اند.

Aks_2_Bazarche
بازارچه شب يلدا در برلين

در اين شب در کنار برگزاری برنامه‌های متنوع هنری توسط گروه موسيقی ايرانی با آواز حسين بهاربين، تکنوازی قطعاتی زيبا با پيانو توسط هنرمند جوان آرمين فروهر، موسيقی تلفيقی جاز با هنرنمايی سيمين سماواتی و رالف شوارتس، فيلمی مستند درباره شب يلدا به نمايش درآمد و با حافظ‌خوانی توسط عيسی پهلوان و ترجمه آلمانی غزليات حافظ با اجرای آندرياز روخهول تکميل شد.

 

Aks_4_Baharbin-Band
گروه موسيقی سنتی از راست: علی برهانی، حسين بهاربين، عليرضا مهدی‌زاده و کاوه فومنی

 

Aks_8_Armin Forouhar
آرمين فروهر هنرمند جوان ايرانی ساکن برلين

 

Aks_5_Cymin
گروه موزيک سيمينولوژی: سيمين سماواتی به همراه رالف شوارتس

 

Aks_7_Hafiz-Diwan
حافظ‌خوانی از سنت‌های به جا مانده در شب يلدا

الهه چيت‌ساز و آندرياز روخهول در نقش مجريان به صحنه آمدند و احسان جعفری، مدير هنری اين برنامه فرهنگی نيز به مناسبت يلدا و به انگيزه پنجمين سالگرد تاسيس جامعه ايرانيان در آلمان از سوی هيات مديره اين نهاد به صحبت کوتاهی در مورد اهداف و انگيزه‌های فعاليت جامعه پرداخت.

Aks_3_Moderatoren
الهه چيت‌ساز و آندرياز روخهول مجریان برنامه

 

Aks_6_Ehsan Djafari
احسان جعفری مدير هنری برنامه و رييس هيات مديره جامعه ايرانيان در آلمان

آنچه به يلدای امسال رنگی متفاوت از سال‌های گذشته می‌داد، شرکت ميهمانان آلمانی در جشن بود که نمادی است از پشتيبانی شهرداری منطقه از برنامه جشن يلدای امسال جامعه ايرانيان در چارچوب برنامه “زندگی در دمکراسی” اداره منطقه.

 

DCIM100GOPRO

سفره شب يلدا

در پی يک تنفس نيمساعته، برنامه‌های اين شب با موسيقی شاد برای رقص توسط دی جی ميس فافا تا نيمه‌ شب ادامه داشت.
به اين ترتيب جشن يلدای ۲۰۱۵ يادگاری شد در خاطره‌ی جمعیِ ايرانيان ساکن برلين و همينطور سنگ بنايی برای همزيستی مشترک انسانی و فرهنگی و زندگی در دمکراسی.

Aks_10_Gebäude
ساختمان تاريخی شهرداری شارلوتن‌بورگ