به دنبال فراخوان سه نهاد کمیته علیه اعدام، کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی و کمپین برای آزادی کارگران زندانی و اعلام روز چهاردهم ماه می به عنوان روز اعتراض به حکم اعدام احمدرضا جلالی در تعدادی از شهرها تظاهراتهای فراخوان داده شده است.

این سه نهاد در بیانیه ای که لینک آن را در زیر ملاحظه میکنید ضمن اشاره به وضعیت احمدرضا جلالی ، شهروند ایرانی – سویدی، از همگان دعوت کرده اند که در این روز با برپایی گردهمایی اعتراضی در شهر محل سکونت خود و در گوشه و کنار دنیا از احمدرضا جلالی و خانواده وی حمایت کنند و در همه جا خواهان آزادی بدون قید و شرط وی شوند و از دولت سوئد و دیگر دولتهای غربی بخواهند نسبت به نقشه های جمهوری اسلامی برای اعدام احمدرضا جلالی شدیدا اعتراض کنند.

اطلاعیه سه نهاد و لیست تظاهرات در شهرها را در زیر ملاحظه میکنید. این است مرتبا بروز میشود:
https://wp.me/p9yWrK-2Gr

در راستای این بیانیه و فراخوان، شیوا محبوبی سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی نامه ای را به دولت سوئد، افکار عمومی و سازمانهای مدافع آزادی زندانیان سیاسی با خواست تحت فشار گذاشتن رژیم اسلامی جهت آزادی فوری و بدون قید و شرط احمدرضا جلالی نوشت.
ترجمه فارسی این نامه را در زیر ملاحظه میکنید:

ما از شما مدافعین آزادی زندانیان سیاسی دعوت میکنیم تا در کشورهای محل سکونت خود با برپایی تجمع خواستار آزادی بدون قید و شرط و فوری احمدرضا جلالی شوید. شما همچنین میتوانید با ارسال ایمیل و تویت به وزیر خارجه سوید خواهان اقدامات سریع و موثر آنها برای آزادی احمدرضا جلالی شوید

توییت: @AnnLinde
ایمیل: ud.registrator@gov.se

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

نهم ماه می برابر با نوزدهم اردیبهشت ۱۴۰۱

متن انگلیسی نامه:

https://wp.me/p9yWrK-2Ho

ترجمه نامه به زبان فارسی:

حکم اعدام یک ایرانی سوئدی-ایرانی توسط رژیم اسلامی در ایران واکنش به محاکمه حمید نوری در سوئد!

دولت سوئد و سایر دولت های اروپایی باید جلوی گروگان گیری رژیم اسلامی را بگیرند!

آقای احمدرضا جلالی، یک ایرانی-سوئدی دوتابعیتی دستگیر، شکنجه و سپس در ایران به اعدام محکوم شد. او در ایران زندانی شده است تا به عنوان گروگان مورد استفاده قرار گیرد. رژیم اسلامی سعی دارد از جلالی در ازای حمید نوری که مرتکب جنایت ضد بشری شده است وهم اکنون در زندان سوئد در انتظار صدور حکم است استفاده کند.

در آوریل ۲۰۱۶، آقای احمدرضا جلالی، پزشک، استاد دانشگاه و محقق ، پس از ورود به تهران دستگیر شد. او به دلیل دعوت رسمی برای سخنرانی در دانشگاه تهران به ایران سفر کرد. وی سپس به دستور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدون هیچ گونه حکم بازداشت یا دلیلی مبنی بر اینکه چرا بازداشت می شود، دستگیر شد. جلالی سپس به اتهام ساختگی جاسوسی به زندان افتاد، شکنجه شد و سپس به اعدام محکوم شد. مانند سایر افراد دوتابعیتی زندانی، آقای جلالی در زندان نگهداری میشود تا توسط رژیم اسلامی به عنوان گروگان و ابزار چانه زنی در مذاکرات خود با اتحادیه اروپا و آمریکا استفاده شود.

حمید نوری که در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ شرکت داشت، در جریان سفر به سوئد در آبان ۱۳۹۸ دستگیر و محاکمه وی در آبان ۱۴۰۰ آغاز شد. نوری معاون دادستان زندان گوهردشت تهران بود. او علاوه بر نقشی که در دستگیری مخالفین رژیم داشت، نقش مهمی در اعدام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در ایران داشت

آخرین جلسه استماع حمید نوری در تاریخ چهارم می ۲۰۲۲ در استکهلم – سوئد بود. در طول ماه‌های محاکمه او، ده‌ها شاهد از جمله بازماندگان سال ۶۷ و شاهدان متخصص، شهادت‌های مفصل خود را در دادگاه ارائه دادند. شهادت بازماندگان شامل برخورد آنها با نوری در زندان در سال ۱۳۶۷ و وحشت بازجویی توسط نوری و همچنین اعضای ‘هیئت مرگ’ بود. نوری و ‘هیئت مرگ’ در مورد سرنوشت زندانیان تصمیم گرفتند، آنها را شکنجه کردند و در تابستان ۱۳۶۷ آنها را برای اعدام با چوبه دار یا تیرباران فرستادند.

محاکمه نوری برای همه بازماندگان سال ۱۳۶۷، از جمله خانواده های اعدام شدگان و برای جانبدربردگان شکنجه، از جمله خود من، از لحاظ احساسی بسیار سخت بود. خانواده ها و بازماندگان قتل عام ۱۳۶۷ مجبور بودند کابوس یکی از وحشیانه ترین جنایات علیه بشریت را که رژیم اسلامی در ایران مرتکب شده بود، زنده کنند.

محاکمه حمید نوری یک واقعه تاریخی و یک دستاورد مهم برای جنبش عدالت خواهی است. این محاکمه نه تنها برای مردم ایران بلکه برای مردم سراسر جهان حائز اهمیت است. به هر حال جنایت علیه بشریت جنایت علیه همه و در هر کجای دنیاست.

در آخرین جلسه دادگاه نوری، دادستان برای نوری به دلیل نقشش در شکنجه و اعدام هزاران زندانی سیاسی درخواست حبس ابد کرد. بلافاصله پس از آن، رژیم اسلامی اعلام کرد و تهدید کرد که آقای جلالی در آخر اردیبهشت ۱۴۰۱اعدام خواهد شد. رژیم اسلامی این تهدید را به قصد فشار برای آزادی نوری انجام داد.

محاکمه حمید نوری دستاورد عظیمی در افشای جنایات رژیم اسلامی است. این جنایت به نوری محدود نمیشود. رئیس جمهور فعلی رژیم اسلامی، ابراهیم رئیسی، نقش و مسئولیت مهمتری در اعدام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ داشت. رئیسی از اعضای ‘هیئت مرگ’ بود و دستور اعدام هزاران زندانی را صادر کرد.

در تابستان ۱۳۶۷ هزاران زندانی سیاسی تنها در سه یا چهار هفته اعدام شدند. آنها این زندانیان سیاسی را اعدام کردند و اجسادشان را در گورهای دسته جمعی انداختند و هرگز پیدا نشدند. پس از ۳۴ سال، بسیاری از خانواده ها هنوز نمی دانند اجساد عزیزانشان در کجا دفن شده است. برخی از خانواده ها تنها به این دلیل دستگیر و شکنجه شده اند که خواستار دانستن حقیقت از جمله دانستن محل دفن عزیزانشان بوده اند. تاکنون هیچ فردی از رژیم اسلامی از جمله رئیسی به دلیل کشتار سال ۱۳۶۷ محکوم نشده است.

محاکمه حمید نوری بسیار مهم است، زیرا این اولین بار است که فردی از رژیم اسلامی که در قتل عام نقش داشته است توسط دستگاه قضایی یک کشور اروپایی دستگیر و متهم می شود. صدور حکم برای نوری دریچه ای را برای تحقیقات بیشتر در مورد سایر اعضای رژیم که در کشتار ۱۳۶۷ در ایران مشارکت داشتند باز خواهد کرد. به همین دلیل است که مقامات رژیم اسلامی به محاکمه نور واکنش نشان داده و رسما با آن مخالفت کرده و آن را “غیرقانونی” خوانده و اخیراً سفیر سوئد در ایران را احضار کرده اند.

آقای جلالی از سال ۲۰۱۶ در ایران زندانی بوده و تحت شکنجه و حکم اعدام قرار گرفته است. او چندین بار در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زد. همسر و فرزندان او در سوئد زندگی می کنند و از سال ۲۰۱۶ او را ندیده اند. آنها به شدت نگران وضعیت و جان آقای جلالی هستند .

از طرف کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران (CFPPI)، از وزیر امور خارجه سوئد، خانم آن لینده می‌خواهم که با استفاده از هر فرصت و تدابیری برای آزادی فوری و بدون قید و شرط احمدرضا جلالی اقدامی فوری و مؤثر انجام دهد. من از خانم آن لینده می خواهم که پارلمان اروپا، دولت های اتحادیه اروپا و شورای حقوق بشر سازمان ملل را برای تحت فشار گذاشتن رژیم اسلامی برای آزادی جلالی مشارکت دهد.

گروگان گیری رژیم اسلامی باید متوقف شود و دولت سوئد و دیگر دولت های اتحادیه اروپا می توانند این کار را باید انجام دهند. آنها می توانند و باید با اعمال فشار جمعی بر رژیم از گروگان گیری بیشتر رژیم اسلامی جلوگیری کنند و آزادی افراد دوتابعیتی مانند آقای جلالی را پیش شرط هرگونه دستاورد و توافق اقتصادی و یا سیاسی قرار دهند.

ما از همه افراد و سازمان‌های ذی‌ربط می‌خواهیم که با ارسال ایمیل/توئیت به آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، از دولت سوئد بخواهند که رژیم اسلامی را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط احمدرضا جلالی تحت فشار بگذارد.

توییت: @AnnLinde

ایمیل: ud.registrator@gov.se

همچنین از شما دعوت می کنیم در روز حمایت از احمدرضا جلالی در ۱۴ می ۲۰۲۲ برابر با ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر و لیست شهرها به لینک زیر مراجعه کنید:

https://wp.me/p9yWrK-2Gr

شیوا محبوبی
سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران (CFPPI)
www.cfppi.org


Execution sentence of jailed Swedish-Iranian by the Islamic regime in Iran

A reaction to the trial of Hamid Nouri in Sweden!

 

https://wp.me/p9yWrK-2Ho

The Swedish government and other European governments must stop the Islamic regime’s hostage taking!

 

Mr Ahmad Reza Djalali, an Iranian-Swedish dual national was arrested, tortured, and then sentenced to death in Iran. He has been held in prison in Iran to be used as a hostage. The Islamic Regime is trying to use Djalali in exchange for Hamid Nouri, who committed a crime against humanity, and is currently in Swedish prison awaiting his sentencing. 

 

In April 2016, Mr Ahmad Reza Djalali, a medical doctor, lecturer, and researcher, was arrested upon arriving in Tehran, Iran. He travelled to Iran because he was officially invited to speak at the University of Tehran. He was then arrested by the order of IRGC (Islamic Revolutionary Guard Corps) without any arrest warrant or reasons as to why he is being arrested. He was then put in prison on a fabricated charge of being espionage, tortured, and then sentenced to death. Like other jailed dual nationals, Mr Djalali has been held in prison to be used by the Islamic regime as a hostage and a bargaining chip in their negotiations with the EU and the US.

 

Hamid Nouri, who participated in the massacre of political prisoners in 1988, was arrested during a visit to Sweden in November 2019 and his trial started in November 2021. Nouri was a deputy prosecutor at Gohardasht Prison near Tehran-Iran. Aside from his role in hunting down and arresting opposition members, he had a major role in executing thousands of political prisoners in the summer of 1988 in Iran. 

 

The last hearing session of Hamid Nouri was on the 4th of May 2022 in Stockholm-Sweden. During the months of his trial, tens of witnesses, including survivors of 1988 and expert witnesses, presented their detailed testimonies in court. The survivors’ testimonies included their encounters with Nouri while in prison in 1988, and the horror of being interrogated by him and also by the members of the ‘Death Panel’. Nouri and the ‘Death Panel’ decided on the prisoners’ faith, tortured them, and sent them to be executed by hanging, or firing squad, in the summer of 1988. 

 

The Nuri’s trial was extremely emotionally difficult and overwhelming for all the survivors of 1988 including the families of those who were executed and survivors of torture, including myself. The families and survivors of the 1988 massacre had to relive the nightmare of one of the most brutal crimes against humanity committed by the Islamic regime in Iran.

 

The trial of Hamid Nouri is a historic moment and a significant achievement for the movement to seek justice. This trial is significant not just for Iranian people but for the people around the world. After all, crime against humanity is a crime against all, anywhere in the world.

 

In the last court hearing of Nouri, the prosecutor requested a life sentence for Nuri for his role in torturing and executing thousands of political prisoners. Immediately following that, the Islamic regime announced and threatened that Mr Djalali would be executed at the end of May 2022. The Islamic regime made this threat hoping that Nouri is released. 

 

The trial of Hamid Nouri is an enormous millstone in exposing crimes committed by the Islamic regime. This crime is not limited to Nouri. The current president of the Islamic regime, Ibrahim Raisi, had an even more significant role and responsibility in the execution of thousands of political prisoners in the summer of 1988. Raisi was a member of the ‘Death Panel’ and gave the order to execute thousands of prisoners. 

 

In the summer of 1988, thousands of political prisoners were executed in only 3-4 weeks. They executed these political prisoners and dumped their bodies in mass graves, never to be found. After 34 years, many families still do not know where the bodies of their loved ones are buried; some families have been arrested and tortured only because they are demanding to know the truth including where they were buried. Until now, no one within the Islamic regime, including Raisi, has been charged for the massacre of 1988

 

The trial of Hamid Nouri is tremendously significant as this is the first time that someone from the Islamic regime with a role in the massacre has been arrested and charged by a judiciary of a European country. Nouri’s sentencing will open the door for further investigations into other regime members who participated in the massacre of 1988 in Iran. This is why the officials of the Islamic regime have reacted to Nour’s trial, officially opposed it and called it “illegal” and recently summoned the Swedish ambassador to Iran. 

 

Mr Djalali has been jailed in Iran since 2016, being tortured and given a death sentence. He went on hunger strike several times to protest against his situation. His wife and children live in Sweden and have not seen him since 2016, and they are extremely worried about what happens to Mr Djalali.

 

On behalf of the Campaign to Free Political Prisoners in Iran (CFPPI), I urge the Swedish Foreign Minister, Ms Ann Linde, to take urgent and effective action using any opportunities and measures to demand the immediate and unconditional release of Ahmad Reza Djalali. I would urge Ms Ann Linde to involve the European Parliament, EU governments, and UN Human Rights Council, to pressure the Islamic regime to release Djalali. 

 

The hostage-taking of the Islamic regime must be stopped and the Swedish and other EU governments can do this. They can and must stop the Islamic regime from taking more hostages by putting collective pressure on the regime, and prioritise the release of dual nationals, like Mr Djalali, over any economic and or political gains and agreement.

 

We call on all concerned individuals and organisations, to send an email/tweet to Anne Linde, the Swedish Foreign Minister, and demand that the Swedish government must put pressure on the Islamic regime to release Ahmad Reza Djalali immediately and unconditionally. 

Tweet: @AnnLinde

Email: ud.registrator@gov.se

 

We also invite you to participate in the day to support Ahmad Reza Djalali on 14th May ۲۰۲۲. Please see the following link for more information:

https://t.co/NjeHSc3yM7

 

Shiva Mahbobi

Spokeswoman for Campaign to Free Political Prisoners in Iran (CFPPI)

www.cfppi.org

Shiva.mahbobi@gmail.com Tel: +447572356661

 

 
 
 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)