نشر ماهی اولین کتاب از مجموعه‌ی فرهنگ و ادبیات اروپای شرقی را در نمایشگاه کتاب منتشر می‌کند. دبیر این مجموعه خشایار دیهیمی است و عنوان اول را هم، با نام شهر فرنگ اروپا، خودش ترجمه کرده است.
خشایار دیهیمی
دیهیمی در معرفی کتابِ اول مجموعه می‌گوید: «این کتاب را از نویسنده‌ی اهل چک، پاتریک اوئورژِدنیک ترجمه کرده‌ام و نامش شهر فرنگ اروپا است. یک عنوان فرعی هم دارد: تاریخ مختصر قرن بیستم. این کتاب در‌عین‌حال که کتابی تاریخی و مستند و مستدل است رویکرد طنز دارد و نویسنده با کنار‌هم‌چیدن مطالبی از تاریخ قرن بیستم طنزی سیاه و وحشتناک را القا می‌کند و در کنار فاجعه‌های بزرگ و تلخ خرده‌مطالبی فراموش‌شده را بیان می‎کند که بسیار خواندنی است.» پاتریک اوئورژِدنیک نویسنده‌ی اهل چک است که در ۱۹۸۴ به فرانسه مهاجرت کرد و علاوه بر نویسندگی، آثاری از نویسندگانی چون فرانسوا رابله، رمون کنو، سمیوئل بکت و… را به زبان چک ترجمه کرده است. دیهیمی درباره‌ی اوئورژِدنیک می‌گوید: « اوئورژِدنیک رمان‌نویس است و این تنها کتاب تاریخی‌‌ای است که نوشته.»

دیهیمی که تجربه‌ی ارائه‌ی مجموعه‌کتاب‌هایی چون نسل قلم، تجربه و هنر زندگی و… را دارد حالا کار مجموعه‌ی فرهنگ و ادبیات اروپای شرقی را در نشر ماهی آغاز کرده است. او از موضوعات مختلف این مجموعه می‌گوید: «محدوده‌ی جغرافیایی و فرهنگی این مجموعه از روسیه تا اتریش است. همان‌طور که از عنوانش پیداست همه‌جنس کتابی را دربرمی‌گیرد؛ از مقاله‌ی بلند و سلسله‌مقالات تا داستان و رمان و شعر و آثار فرهنگی. این مجموعه حدود ۲۰۰ جلد خواهد شد که ۵۰ جلد آن ترجمه شده و در حال ویرایش آنها هستم و ۱۵ جلد هم مجوز گرفته است.»

گستره‌ی وسیع جغرافیایی و فرهنگی این مجموعه دست دیهیمی را در انتخاب کتاب‌ها باز می‌گذارد: «آثاری از نویسندگان مختلف در این مجموعه منتشر می‌شود. مثلاً آثار کارل چاپک که شامل مقاله‌ها، نامه‌نگاری‌ها و رمان‌هایش می‌شود در این مجموعه منتشر خواهد شد. آثاری از بهومیل هرابال و اسلاونکا دراکولیچ هم در این مجموعه وجود دارد.»

مجموعه‌ی تجربه و هنر زندگی را سال پیش نشر گمان منتشر کرد که تا امروز ۱۴ کتاب از آن منتشر شده و با استقبال خوبی مواجه شده است. دیهیمی خبر از انتشار چهار عنوان جدید این مجموعه در نمایشگاه می‌دهد: «نام این چهار عنوان هم به ترتیب اینترنت با مغز ما چه می‌کند، اعتقاد بدون تعصب (در ستایش تردید)، نظر به درد دیگران و علم است»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)