465133_440یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار به این دانشگاه کمک کرد. این بزرگترین کمک مالی است که تاکنون دانشگاه هاروارد دریافت کرده است.

اهدا کننده این کمک مالی بزرگ، “جان پولسون” مالک یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری در آمریکاست.

این سرمایه گذار ۵۹ ساله که موفقیت شرکتش را مدیون آموزش های هاروارد می داند مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار به دانشکده مهندسی دانشگاه هاروارد اهدا کرد.
شرکت این سرمایه گذار ۱۹ میلیارد دلار ارزش دارد. او معتقد است این هدیه اش باعث بهبود وضعیت انسانیت می شود.’

پولسون در بیانیه ای گفت: هیچ چیزی بهتر از آموزش نمی تواند به بهبود انسانیت کمک کند. دانشکده مهندسی و خوابگاه در حال گسترشش افق جدید برای هاروارد و نوید دهنده ایجاد بزرگترین مرکز ابتکار در آینده است.

این سومین کمک مالی بزرگ است که دانشگاه هاروارد در سال های اخیر از فارغ التحصیلان خود دریافت می کند.

رویترز نوشت: به نظر می رسد دانشگاه هاروارد ثمره آموزش های خود را برای دانشجویانی که به ثروتمندان بزرگی تبدیل شدند می چیند.

دریافت این هدیه در چارچوب برنامه جمع آوری ۶.۵ میلیارد دلار صورت می گیرد که از دو سال پیش آغاز شده است. تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار جمع شده است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی هم “کینیث گریفن” مالک یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری و از فارغ التحصیلات هاروارد مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار به دانشگاه کمک کرد.

چند ماه قبل از او هم برادران ” رونی و گرالد چان” مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار به دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد هدیه کردند. آنها از این دانشکده فوق لیسانس و دکتری گرفته بودند.

مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت (استیف بالمر) و فضانورد آمریکایی (استیفانی ویلسون) از جمله فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی هاروارد هستند.

دانشکده مهندسی دانشگاه هاروارد از این پس به “دانشکده مهندسی جان ای پولسون” تغییر نام داد.

در آمریکا بخش اعظم دانشگاه ها مستقل هستند و بودجه ای از طرف دولت دریافت نمی کنند. همه دانشگاه ها مجبور هستند از محل هدایا، کمک های بلاعوض، وقف ها و … هزینه های خود از جمله حقوق کارمندان و اساتید و هزینه های جاری را تامین کنند.

دانشگاه هاروارد واقع در شهر کمبریج آمریکا، دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی و همیشه دارای بالاترین رتبه علمی در رده بندی های جهانی است. هاروارد نخستین دانشگاه آمریکاست که ۳۷۹ سال قبل یعنی در سال ۱۶۳۶ میلادی تاسیس شد.

دانشگاه هاروارد هم اکنون ۳۶.۴ میلیارد دلار پشتوانه مالی،‌ ۱۳ هزار کارمند، ۲۱ هزار دانشجو و ۴.۶۷۱ نفر عضو هیات علمی دارد.
دانشجویان هاروارد شامل ۶.۷۰۰ دانشجو دوره لیسانس و ۱۴.۵۰۰ دانشجو دوره ارشد و دکتری است.

این دانشگاه ۲۹.۲ میلیارد دلار اموال وقفی دارد. تا سال ۲۰۱۴ میلادی ۴۱ برنده جایزه نوبل از میان فارغ التحصیلان یا اساتید این دانشگاه بودند. هاروارد دارای ۹ دانشکده و ۱۶۰ رشته تحصیلی است.

۷ نفر از رؤسای جمهوری آمریکا از جمله باراک اوباما نیز فارغ التحصیل هاروارد هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)