– میهمانان برجسته امسال چه کسانی هستند؟

مهرداد آرین نژاد ـ خانم هما سرشار ریاست افتخاری جشنواره را برعهده دارد. خانم انوشه انصاری میهمان افتخاری جشنواره هستند.

هنرمندانی که آمدنشان قطعی شده آقای شاهرخ یادگاری است که نمایشنامه سیاوش کسرائی به نام “مهره سرخ” را به صحنه می برد. آقای یادگاری استاد دانشگاه سنتاباربارا است. این کار بسیار جالبی ست که مولتی مدیا در آن کار شده و یک نمایشنامه ـ رقص است و شاهرخ مشکین قلم هم در آن اجرا دارد.

آقای بیضایی قرار بود تئاتر آرش را بیاورند که به دلایل فنی آماده نشد. و حالا در حال صحبت هستیم با ایشان که اگر دعوت ما را قبول کنند فیلم رگبار ایشان را با حضور خودشان نمایش دهیم و یا نمایشنامه دیگری از ایشان داشته باشیم.

نیما کیان طراح باله، گروه باله ای را از قرقیزستان می آورد. طراحی رقص ها با نیما کیان است بر روی موسیقی زیرزمینی امروز ایران که باید کار نو و بدیعی باشد.

بابک امینی با یک گروه ارکستر و هومن جاوید یک برنامه پاپ فیوژن دارند که در صحنه وست جت کنار دریاچه موسیقی شان را اجرا می کنند.

گروه رقص فولکلوریک باله ملی ونکوور امسال می آیند، هم رقص دارند و هم کارگاه آموزش رقص.

خانم لی لی انور از پاریس می آیند که در مورد داستان سیمرغ و کتاب عطار صحبت کنند.

دکتر فریبرز مختاری نویسنده ی کتاب «در سایه شیر؛ شیندلر ایرانی و زادگاه او در جنگ جهانی دوم» به تیرگان می آیند. این کتاب داستان زندگی دیپلمات فداکار ایرانی ست که با دادن گذرنامه ایرانی، جان چند هزار یهودی فرانسوی را در جنگ جهانی دوم نجات دادند.

دکتر علی اتابکی و خانم سهیلا درویشی درباره تاریخ ایران باستان سخنرانی دارند.

بخش مسابقه داستان کوتاه را خانم حورا یاوری سرپرستی می کنند و چهار داور که در ایران زندگی می کنند، به انتخاب خانم یاوری، قصه ها را ارزیابی می کنند. اسامی داوران تا قبل از اعلام نتایج مسابقه داستان نویسی اعلام نمی شود و بعد از آن اسامی آنان را خواهیم گفت.

پرفسور دیک دیویس هم میهمان جشنواره هستند. او کسی است که دایی جان ناپلئون را به انگلیسی ترجمه کرده است. ایشان دو جلسه سخنرانی خواهد داشت یکی در مورد ترجمه اش و دیگری تحقیقش در مورد شعر ایران.

بخش مسابقه عکاسی را بنیاد فرهنگی و غیرانتفاعی “کافه‌لیت” برگزار می کند. موضوع مسابقه “وطن” است و تا هفتم می هم وقت برای ارسال عکس هست. سه داور این مسابقه در دو بخش «فاین آرت» و «مستند و خبری» را فرخ وهاب‌زاده، سام جوان‌روح و پیتر برگ برعهده دارند.

سام جوان روح امسال با ما به عنوان مشاور ارشد در امور هنری کار می کند.

بخش فیلم جشنواره را آقای عارف محمدی سرپرستی می کنند. میهمان های این بخش تا به حال آقای مقصودلو با فیلم “عباس کیارستمی: یک گزارش” و آقای پیمان معادی با فیلم “ملبورن” هستند. خانم مانیا اکبری هم برای یکی از فیلم هایش می آید.

خانم آریانا باندی برای نمایش هنر آشپزی می آیند. ایشان در انگلستان یک شوی تلویزیونی دارد.

بقیه‌ی مصاحبه را از این‌جا بخوانید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)