شماره ۴۱-۴۰ فصلنامه باران ویژه زمستان ۱۳۹۳ خورشیدی (زمستان ۲۰۱۴/۲۰۱۵) زیر نظر مسعود مافان، در ۲۲۴ صفحه منتشر شد.
unnamed (1)
روی جلد این شماره با عکسی از ثریا ابراهیمی از نسیم خاکسار نویسنده ایرانی ساکن هلند آراسته شده است. طرح‌ها و عکس‌های داخل مجله از اکرم ابویی نقاش ساکن آلمان، سپیده عباس‌زاده عکاس ساکن سوئد و عباس حجت‌پناه عکاس ساکن آمریکا است.
در بخش «نقـد … نظـر… مقـاله»، مقالاتی از ۱۲ نویسنده و پژوهشگر منتشر شده است: مقالات «مردم/ کوششی برای تکنگاری از ۰۳۱ شماره یک روزنامه نامتعارف و نامعمول- بخش دوم» ( ناصر پاکدامن)، «نگاهی به رمان فراز مسند خورشید نوشته نسیم خاکسار» (رویا خوشنویس)، «جنده‌بازی در عصر ناصری» (س سیفی)، «روش تأویل قرآن از منظر ابن سینا» (احمد علوی)، «از بحران تا بحران/ درنگی بر نقش کیمیاگران سرمایه در حیات غرب» (علی‌محمد اسکندری جو)، «فهرستی از کتاب‌های خاطراتی که به سازمان مجاهدین پرداخته‌اند» (مسعود درخشان)، «گذری فرهنگنامه‌ای از تفاوت پنج رمان اول شخص و سه خاطرات سیاسی» (بهروز شیدا)، «در باب فلسفه و علوم انسانی بالجمله و هذیانات احمد فردید بالخصوص» (محمدرضا فشاهی)، «سینما رکس آبادان» (مجید احمدیان)، «نامه محمود عنایت به علی‌اصغر حاج سیدجوادی»، «به یاد کسی که از یاد نمی‌رود» ( علی‌اصغر حاج سیدجوادی) و «از غربت به خانه/ نگاهی به اثری از داریوش کارگر» (مهدی استعدادی شاد).
در بخش «گفت و گو» نظرات دو نویسنده، پژوهشگر و فعال حقوق زنان انعکاس داده شده است. در این بخش پانته‌آ بهرامی با شهرزاد مجاب درباره فمینیسم امپریالیستی، و محسن کاکارش با مهناز متین درباره خیزش زنان در اسفند ۵۷ گفت‌وگو کرده‌اند.
در این بخش همچنین مهرداد درویش‌پور، جامعه‌شناس، زیر عنوان «یک پرسش یک پاسخ»، به دلایل دیرهنگامی انتشار خاطرات سیاسی پرداخته است.
«زنـدان» عنوان بخشی دیگر از فصلنامه باران است. این بخش چهار مقاله را در بر گرفته است: «نگاهی به دو کتاب خاطرات زندان: شب بخیر رفیق و مالا» (نسیم خاکسار)، «زندان و ادبیات معاصر ایران» (اسد سیف)، «خاوران و شعر» (شهروز رشید) و «زندان و عشق» (احمد موسوی).
در بخش «داستـان، شعر، خاطـره»، نه داستان و چند قطعه شعر از سه شاعر منتشر شده است.
در بخش داستان‌، داستان‌های «سفر» (رضا دانشور)، «اکواریوم» ( نسیم خاکسار)، «بو می‌دهند» (زهرا باقری‌شاد)، «واکنش بابا بعد از چهار روز خوابیدن» (فرهاد بابایی)، «دروغ‌های مقدس» (فهیمه فرسایی)، «خاطره‌ای از پاریس» (محسن حسام)، «زن ساکن خیابان سعادت آباد» (الی دهنوی)، «داستان سوزناک سرگشتگی مردی که در پی معنای عشق بود (فرهاد داوودی)، «زندگی گناه آلود» (لیلان سعدالدین/ برگردان: فریانه فدایی) و «کاسه‌ی زیتون» (نوشین وحیدی)؛ و در بخش شعر، چند هایکو از مانا آقایی، ”هفت شعر“ از پرزیدنت حسین شرنگ و هفت شعر از گلشن احمدی.
فصلنامه باران با بخش معرفی کتاب پایان می‌یابد.
فصلنامه‌ی باران برای ادامه کار خود نیاز به مشترکین بیشتری دارد.
باران را به دوستان و اشنایان خود معرفی کنید.
www.baran.se
info@baran.se

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)