متن تحریر یافته سخنرانی دکتر مقصود فراستخواه- سه شنبه ۲۰ نوامبر ۲۰۱۲-۳۰ آبان ۱۳۹۱
تا قانون خانواده برابر: ما مشکلات زیاد داریم ولی مسأله، کم. چرا؟ چون عقلانیت طرح مسأله در ما ضعیف است، تماس ما با امور کمتر تحلیلی و مفهومی است، به همین سبب گویا ما اصلا مسأله ای در آموزش نداریم. آموزش، سرمایه گذاری در انسان است. خصوصا در کشوری که مهم ترین فرصت منطقه ای و بین المللی آن داشتن جمعیتی جوان، آموزش پذیر و یادگیرنده است. اگر ما چند مزیت رقابتی برای زیستن در دنیای امروز داریم مطمئنا یکی از مهمترین هایش «سرمایه انسانی» است. مفهوم سرمایه انسانی به تعبیر باومن، انقلابی در تفکر بشری ایجاد کرد.

سرمایه انسانیِ حاصل از آموزش سبب می شود که ظرفیت تولیدی افراد، ارتقاء و بهبود پیدا بکند. افزایش سطح آموزش بنا بر یافته های محققان باعث افزایش در تولید ناخالص ملی (GNP[1]) شده است.

بر اساس مطالعه کسانی چون دنیسون، توسعه اقتصادی کشورها همبستگی بالایی با پیشرفت آموزشی و تحصیلی داشته است. مطالعات در ایران نشان دهندۀ رابطه رشد هزینه های آموزش رسمی با رشد اقتصادی است. سرمایه گذاری آموزشی در انسان، دارای نرخ بازدهی بلند مدت و بالاست.

میلتون فریدمن، مفهوم سرمایه انسانی را توسعه داد. آموزش نه تنها موجب افزایش قابلیت های تولیدی بلکه موجب افزایش ظرفیت های کسب سایر مطلوبیت های انسانی است. فرد آموزش دیده، افزون بر اینکه می تواند درآمد بیشتری به دست آورد بلکه مایل و قادر است که آن را عاقلانه تر مصرف کند، از اوقات فراغت خود بهتر بهره بگیرد، از زندگی خصوصی، لذتهای کیفی تری مانند رضایت از زندگی، تفاهم با همنوع و دیگر مطلوبیت ها… ببرد. آموزش علاوه بر بازده تولیدی و اقتصادی، دارای منافع مصرفی و غیربازاری نیز بوده است.

بحث حاضر من گزارشی از سرمایه انسانی در ایران است. می کوشم تا از وضع سرمایه انسانی در ایران در شش قسمت سخن بگویم.

بی کفایتی سرمایه گذاری ما در انسان

ایران در توسعه انسانی رتبه ۷۰ است. ما در سال ۲۰۱۱ با ۷۰۷ هزارم در گروه هفت دهمی ها قرار داریم. آن هم پایین تر از برخی کشورهای دیگر این گروه در منطقه قرار داریم. یعنی در همین گروه هفت دهمی ها نیز از کویت و عربستان که سهل است بلکه پایین تر از آذربایجان و قزاقستان و لبنان و لیبی نیز هستیم. بحرین و قطر و امارات اساسا در گروه هشت دهمی ها قرار گرفته اند. اسرائیل با ۸۸۸ هزارم در صدر منطقه ماست.[۲]

شاخص شکوفایی لگاتیوم (LPI[3]): این شاخص ۹ مولفه دارد که عبارت اند از: ۱.مبانی اقتصادی ۲.فضای کارآفرینی ۳.وجود نهادهای دموکراتیک ۴.آموزش ۵.سلامت ۶.ایمنی و امنیت ۷.دولت خوب ۸. آزادی های شخصی ۹.سرمایه اجتماعی

ایران در ۲۰۱۱ با رتبه ۹۷ در گروه پایین (به رنگ قرمز) است. در مقایسه با منطقه و شمال آفریقا، کشورهایی که وضع شان بهتر از ماست عبارت اند از ترکیه ˓مراکش ˓ تونس ˓اردن ˓عربستان ˓اسرائیل و کویت که همه در گروه متوسط (زرد) قرار دارند . امارات در گروه بالا و سبز است.[۴] در خصوص آموزش، کشورهایی مثل تونس و مصر جلوتر از ما بوده اند.

نرخ ناخالص ثبت‌نام در آموزش‌عالی، در ایران ۳۶.۵ است. در اردن،˓ قزاقستان و فلسطین بالای ۴۰؛ در ارمنستان ˓ قرقیزستان و لبنان بالای ۵۰؛ و در اسرائیل بالای ۶۰ است[۵].

سهم دکترای تخصصی در ایران زیر ۱ درصد؛ در پاکستان، گرجستان و ترکیه بالای یک درصد؛ در عربستان بالای ۲ درصد؛ و در اسرائیل ۳ درصد است[۶].

از حیث گسترۀ آموزش نیروی انسانی[۷] در مقیاس ۱ تا ۷ نیز وضع مطلوبی نداریم و با عدد ۳ در رتبه ۱۳۴ هستیم از بین ۱۴۴ کشور[۸].

در مورد دانش آموختگان، ایران در گزارش ۲۰۱۱، نرخ بیکاری دو رقمی پانزده و ۷ درصد را در مقایسه با شاخص یک رقمی ِ پاکستان، آذربایجان، ترکیه ˓قزاقستان و اسرائیل کسب کرد[۹].[۱۰]

نمره محافظت از مالکیت فکری (Intellectual property protection)ایران در مقیاس ۱ تا ۷، طبق گزارش ۲۰۱۲-۲۰۱۳ رقابت پذیری جهانی عدد ۲.۹ است. در بین ۱۴۴ کشور، رتبه ما ۱۱۲ است پایین تر از لیبی و نیجریه و تیمور و سریلانکا[۱۱].

بی کیفیتی سرمایه گذاری ما در انسان

در شاخص کیفیت نظام آموزشی برحسب گزارش جهانی رقابت پذیری ۲۰۱۳-۲۰۱۲ ، ایران با ۳.۳ درصد در مقیاس ۱ تا ۷، دارای رتبه ۹۴ در جهان (از ۱۴۴کشور) است. رتبه بحرین ˓عمان و عربستان و همچنین سریلانکا بالای ۴، و لبنان و قطر بالای ۵ است[۱۲].

یک شاهد از مشکل کیفیت آموزش در ایران ، آزمون های «تیمز» و «پرلز» است. این آزمون ها را انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی (IEA) که نهادی غیر انتفاعی و غیر دولتی است از چند دهه پیش، چهار- پنج سال یک بار، در دنیا برگزار می کند. هدایت علمی آزمون ها با دانشگاه علوم تربیتی بوستون آمریکاست و در آن کشورها با روشهای معتبر فنی سنجیده می شوند. پرلز ([۱۳]PIRLS) دربرگیرندۀ مطالعۀ بین‏المللی پیشرفت سواد خواندن است ودر آن بررسی می شود که دانش آموزان در مدارس تا چه حدی، خواندن و درک مطلب یاد می گیرند و توانایی‌ ساخت‌ معنا به دست می آورند؟ تیمز(TIMSS) نیز در برگیرندۀ مطاﻟﻌﻪ ﺑـﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠـﯽ روﻧـﺪ ﭘﯿﺸـﺮﻓﺖ رﯾﺎﺿـﯿﺎت و ﻋﻠـﻮم است واینکه دانش آموزان چقدر در تحصیلات پایۀ ریاضیات و علوم واقعاً پیشرفت می کنند؟ ایران فقط از دهه ۷۰ شمسی در این آزمون ها شرکت می کند و آخرین آن در بهار سال ۹۰ اجرا شد. نتایج بسیار نگران کننده بود. در همۀ آزمون ها پایین تر از متوسط بین‌المللی بودیم. دانش آموزان ایرانی در آموزش پایۀ ریاضی و نیز خواندن و درک مطلب، پیشرفت و کیفیت لازم را ندارند. به طور میانگین فقط سی-چهل درصد پاسخ های شان به سؤالات، صحیح است[۱۴].

در مورد آزمون پرلز، رتبۀ ایران مثلا در میان ۴۵ کشور، چهل و دوم است. یا در میان ۳۵ کشور، سی و دوم! دراین خصوص نیز از همسایۀ دیوار به دیوارمان ترکیه پس افتاده ایم. حتی بررسی دوره های مختلف آزمونها طی دو دهۀ اخیر (در موارد درخور توجهی) نشان دهندۀ روند بدتر شدن نیز هست؛ در پسران، بیشتر.

دسترسی به اینترنت در مدارس[۱۵]: در این زمینه، در مقیاس ۱ تا ۷، ایران با نمره ۲.۹، در رتبه ۱۱۷ از ۱۴۴ کشور قرار دارد.

پهنای باند[۱۶]: ایران با سرانه پهنای باند ۳.۵ کیلو بایت در رتبه ۱۱۵ از ۱۴۴ کشور[۱۷] است.

سیستم های رسمی آموزشی ما، قادر به ایجاد شوق آموختن و عطش دانستن در صاحبان آیندۀ این سرزمین نیستند بلکه مانع آن هم می شوند. شواهد، سخت نگران کننده است. ساختارها، فضاها و روشها، اصلا خلاقیت پرور نیستند، نظام آموزشی ما حافظه گرا، جزئی‌کار و کمّیّت‌ بین است.

تعلیم و تربیت رسمی ما، فاقد ظرفیت «پایدیایی» است. پرورش فرهیختگی از راه عقلانیت، علم آموزی، هنرورزی، پرسشگری و تفکر انتقادی با گفت‌وگو و بحث و همپرسی در فضای خودمانی، وجود ندارد و در عوض سایۀ سنگین ایدئولوژی و سیطره سیاست در آن دیده می شود.

از دست شدن سرمایه های انسانی ما

بیش از نیمی از المپیادی های مدارس مان (بنا بر بعضی بررسی ها تاحدود ۶۰-۷۰ درصد) مهاجرت می کنند. برابر برخی گزارش ها اغلب المپیادی‌ های ایران که رتبه جهانی آورده اند، در خارج از کشور هستند. سه چهارم، المپیادی ‌های ایران که رتبه جهانی آورده اند، تنها در آمریکا در حال تحصیل هستند؛ به مفهوم ساده‌تر از هر ۱۰ ایرانی که در المپیادهای علمی جهانی مقام به‌دست آورده اند، اکنون حدود ۷ نفر تنها در آمریکا درس می‌ خوانند و روشن نیست، سه نفر دیگر در کدام گوشه‌ی دیگر جهان هستند. اکنون، از اوایل دهه ۸۰ شمسی وارد موج سوم شده ایم که دیگر موج نیست، بلکه به آن «سونامی مهاجرت» می گویند. تفاوت این موج با آن دو موج پیشین در این است که دو موج قبلی پس از چند سال فروکش کردند. ولی این موج همچنان رو به افزایش است و به همین سبب هم سونامی خوانده شده است. ده سال است تداوم دارد و در دو سال اخیر شتاب هم گرفته است.

بر مبنای گزارش سازمان توسعه ملل متحد، ایران با ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار نفر خروجی در سال، رکورددار مهاجرت نیروی متخصص است. خروج سالانه ی این میزان نیروی متخصص برابر است با خروج ۵۰ میلیارد دلار سرمایه در هر سال. بیش از ۷۰ درصد دانشجویان دکترای علوم اجتماعی دانشگاه تهران در سال ۹۰، مهاجرت کرده اند. این در حالی است که براساس سازمان بین المللی مهاجرت[۱۸] شاخص مهاجرت در ایران تنها ۲.۸ درصد است.

براساس مطالعه فرار مغزها[۱۹] (حفظ و جذب افراد با استعداد کشور[۲۰]): در مقیاس ۱ تا ۷، ایران با عدد ۲.۹ در رتبه ۱۰۹ است[۲۱].

مگر قرار است المپیادی ها کجا باشند؟ انتخاب عقلانی، آنها را وسوسه می کند که بروند. مگر ما آنها را عاقل ترین ها اعلام نکرده ایم؟ بیایند به این دانشگاه هایی که ما هستیم، که چی؟ بچه های ما کنجکاوند و به نتایج رتبه بندی های جهانی می نگرند.

سؤالات جوانان در حال تحصیل، از خود چنین است: بازار کار از چه قرار خواهد بود؟ تا چه حدی فرصت برای شکوفایی داریم؟ گیریم که کاری به هم زدیم، با وضعیت فرهنگ و جامعه چه کنیم؟ کیفیت زندگی مان تا چه میزان خواهد بود؟ شاخص موفقیت و مقدار شادی مان و خوشبختی ناخالص ملی ([۲۲]GNH) چقدر است؟ و انواع پرسش های آزار دهندۀ دیگر شامل: دیوانسالاری، مقررات دست و پاگیر، نبودن شایسته گرایی در نظام مدیریت، غلبۀ سیاست و ایدئولوژی برهمه چیز، احساس ناامنی و بی ثباتی، نابرابری ها، زوال سرمایه های اجتماعی، محدودیت های سبک زندگی، مسالۀ آزادی و ابراز وجود اجتماعی و فرهنگی، زمینه های خود گردانی، خود تنظیمی، خود شکوفایی، تحقق ذات و مابقی قضایا.

به آب رفتن سرمایه انسانی در ایران (Intellectual Dilution)

کاسته شدن از طیف پرهوش جامعه سبب شده است که در سه دهه اخیر برابر برخی تخمین ها، در حدود ۳ درجه از میانگین هوشی ما بر اثر مهاجرت کاسته شده است. یعنی سرمایه انسانی ما در حال رقیق شدن وضعیف شدن است.

نابرابری فرصتها برای سرمایه گذاری انسانها در خود

بخش مهمی از قوانین مسلم ما برای آموختن فرزندان مان در مدارس اطراف کشور به زبان مادری همچنان با گذشت سه دهه معطل مانده است.

طبق آمارهای سال ۹۰، زنان حدود ۴۴ درصد از ثبت نام شدگان مؤسسات غیر انتفاعی و ۴۱ درصد از ثبت نام شدگان دانشگاه آزاد هستند چون متأسفانه به دلایل فرهنگی و ساختاری جامعۀ ایران، قدرت مانور مالی آنها برای پرداخت شهریه اندک است. زنان فقط ۴۴ درصد ثبت نامی های آموزش حضوری را تشکیل می دادند چون سرمایه فرصت آنها کمتر است و همین آقایان محترم! از آنها انتظار دارند به خانه داری و بچه داری هم بپردازند. در عوض ۶۵ درصد ثبت نام شدگان آموزش پیام نور زنان بودند و بالاجبار از این راه دنبال تحصیل می رفتند؛ جایی که انواع مشکلات کیفیتی مضاعف در آن هست. از سوی دیگر زنان فقط ۴۶ درصد ثبت نام شدگان کارشناسی ارشد و ۴۲ درصد ثبت نامی های دکتری تخصصی هستند. چون آزادی عمل آنها برای ادامۀ تحصیل باز به دلایلی که قبلا اشاره کردم کمتر است. این نابرابری ها در جمعیت دانشجویی مشهودتر است.

کمتر از ۳۹ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد و ۴۳ درصد دانشجویان دانشگاه های روزانه را دختران و زنان جامعه شامل می شوند. آنها غالبا به پیام نور پناه آورده اند به طوری که ۶۸.۵ درصد دانشجویان آن، زنان هستند. در دانشجویان تحصیلات تکمیلی، سهم زنان ۴۶ درصد کارشناسی ارشد و ۳۷ درصد دکتری تخصصی است. این سهم در دورۀ دکتری نیمه حضوری تا حد ۳۱ درصد پایین تر می آید. وقتی نوبت به دانش آموختگان می رسد زنان بیشتر دست پایین را دارند. سهم شان در برون داد دانشگاه های دولتی کمتر از ۳۸ درصد و در بقیه هم حداکثر ۴۰ درصد است. این شاخص در دوره های دکتری به پایین تر از ۳۲ درصد نیز تنزل می یابد.

فقط حدود ۲۰ درصد «هیأت علمی تمام وقت» در دانشگاه های دولتی، و ۲۳ درصد کلِ هیأت علمی را زنان تشکیل می دهند. درمجموعِ دولتی و غیر دولتی، حدود ۲۴ درصد اند. در استان هایی مانند قم و کهگیلویه و بویراحمد، سهم زنان در هیأت علمی کمتر از ۱۵ درصد؛ و در حدود ۱۲ استان محروم کشور، کمتر از ۲۰ درصد است.

مشارکت زنان در بازار کار[۲۳]: در این خصوص ایران با ۲۳ صدم دارای رتبه ۱۴۳ از ۱۴۴ کشور است و آخرین کشور بعد از ایران، الجزایر با ۰.۲۲ است[۲۴].

ناهمزمانی سرمایه های انسانی با نظام آموزشی ما

نظام رسمی آموزشی ما (از آمادگی تا آموزش عالی)، نوعا و عمدتا از زیست جهانِ جامعۀ ایرانی پس افتاده است و با آن «ناهمزمان» است. زیست جهان ما، مایل به زمان مدرن و مابعد مدرن است ولی نظام رسمی از خیلی جهات در زمان پیشامدرن مانده است. اینها متعلق به دو زمان متفاوت هستند و زبان همدیگر را نمی فهمند.[۲۵] در آموزش و پرورش امروزی ایران پدیده ای وجود دارد که بنده در جایی دیگر از آن به «برنامه درسی مستور و معکوس» تعبیر کرده ام.

برنامه درسی پنهان از بالا است. به این معنی که به رغم توصیفات ظاهرا مثبتی که از دانش آموزان در متنهای رسمی برنامه درسی و در گفتارهای رسما اظهار شدۀ متداول در آموزش و پرورش به چشم می خورد، روال ها و مقررات و قواعد واقعا موجود و معمول به گونه ای است که به دانش آموزان تصویری منفی از خودشان می دهد.

تعارفات، اظهارات، بیانیه ها و سخنان رسمی متداول در مدرسه و متون درسی و گفتارهای متولیان، پس پشت خود اشاره ها و القائات مستتری دارد که در نهایت آنها هستند که تعیین کننده رفتارها و روابط بچه ها و آموزش دهندۀ دانش آموزان می شوند. مثلا از همین طریق است که الگوهای خاصی از رفتار اجتماعی مانند ریاکاری و رفتارهای چندگانه خواسته می شود.

برنامه ریزی درسی پنهان دیگری هم هست که وارونه است وآن سیاست های هویتی دانش آموزان و خوداظهاری و خود فکوری آنان و سبک زندگی و معانی پس پشت ذهن و رفتار و ارتباطات آنان است . تجربیات غیر رسمی خود را از محیط های خصوصی تر خانوادگی، از گروه های دوستی، از میهمانی ها و از خرده فرهنگ های جوانی و از محله و کوچه وخیابان، از فرهنگ فولکلور، از تلفنهای همراه و اس ام اس ها و بلوتوثها، از محیط های چت کردن و تویترها ویوتیوب ها و فیس بوک ها، از وبلاگ ها و بازی ها و سرگرمی ها و روابط و رسانه ها را با خود حمل می کنند و تا محیط مدرسه و کریدورها و درون کلاس ها می کشانند و با برنامه های درسی رسمی به شدت و عمیقا در می آمیزند.

برنامه درسی رسمی مورد انتظارِ مراجع رسمی آموزش و پرورش (Expected Curriculum) لزوما متحقق نمی شود. میان برنامۀ کسب شده (attainted) و تجربه شده واقعیِ دانش آموزان با برنامۀ قصد شده (Intended) و مصوب و ابلاغ شده و حتی ظاهرا اجرا شدۀ اولیای امر، فاصلۀ عظیمی به وجود می آید. و درنهایت دانش آموزان هدف هایی به جز هدف ها یا نتایج قصد شدۀ مراجع رسمی را دنبال می کنند.

منابع:

The Global Competitiveness Report, 2012–۲۰۱۳ .World Economic Forum. Geneva.

Human Development Report 2011, Human Development Report Office. NY: United Nations.
Legatum Prosperity Index, Prosperity Index, IRAN. Legatum Institute. http://www.prosperity.com/pdf/Iran.pdf
GLOBAL EDUCATION DIGEST 2011, Comparing Education Statistics across the World .Canada: UNESCO Institute for Statistics.
فرید من میلتون ورز (ترجمه ۱۳۶۸) آزادی انتخاب. حسین حکیم زاده جهرمی، تهران: پارسی.

ایراد شده در در مؤسسه رشد، حمایت، اندیشه (رحمان)، سوم مهر ۱۳۹۱

[۱] Gross National Product

[۲] http://hdr.undp.org/en/media/HDR_2011_EN_Tables.pdf

[۳] Legatum Prosperity Index

[۴] http://www.prosperity.com/country.a…

[۵] GLOBAL EDUCATION DIGEST 2011

[۶] همان

[۷] Extent of staff training

[۸] http://www3.weforum.org/docs/WEF_GlobalCompetitivenessReport_2012-13.pdf

[۹] http://www.ilo.org/public/english/support/lib/resource/subject/youth.htm

[۱۰]http://labordoc.ilo.org/search?ln=en&as=1&m1=p&p1=youth+unemployment&f1=subject&op1=a&acton_search=Search&m2=a&p2=&f2=&op2=a&m3=a&p3=&f3=&year=&year1=&year2=&location=&rm=yt&rg=25&sc=1&of=hb

[۱۱] http://www3.weforum.org/docs/WEF_Gl…

[۱۲] http://www3.weforum.org/docs/WEF_Gl…

[۱۳] Progress in International Reading Literacy Study

[۱۴] http://timss.bc.edu/TIMSS2007/idb_u…

[۱۵] Internet access in schools

[۱۶] – Internet bandwidth

[۱۷] http://www3.weforum.org/docs/WEF_Gl…

[۱۸] International Organization for Migration

[۱۹] – Brain drain

[۲۰] – country retain and attract talented people

[۲۱] http://www3.weforum.org/docs/WEF_Gl…

[۲۲] – gross national happiness

[۲۳] – Female participation in labor force

[۲۴] http://www3.weforum.org/docs/WEF_Gl…

[۲۵] http://farasatkhah.blogsky.com/1390…

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)