ماف نیوز: بنابه مشاهدات عینی ارسال شده از یک زندانی محبوس زندان عمومی شهرستان سنندج به ماف نیوز، وضعیت زندان مزبور از لحاظ وجود مواد مخدر، عدم تفکیک زندانیان و سوء مدیریت در بحران جدی بسر می‌برد.

به گزارش ماف نیوز، زندان سنندج به طور کلی از ۱۱ بند تشکیل شده است، بند ۲ و ۳ معمولا محل نگهداری معتادین و مکانی است برای تنبیه کسانی که خلاف زندان داشته یا تمرد از دستور نمایند.این بندها به نسبت وضعیت مناسبی دارد و به اصطلاح، مجرمانی که مرتکب جرایم سبک شده‌اند، در آن نگهداری می شوند.

خبرنگار ماف نیوز در گزارشی از وضعیت موجود در زندان سنندج به نقل از یکی از زندانیان که اخیرا به مرخصی آمده و نخواست نامش فاش شود، میگید: علاوه بر پخش انواع مواد مخدر و عدم تفکیک جرایم عمومی از زندانیان سیاسی در بسیاری از موارد، زندان، تبدیل به مکانی جهت گردآوری معتادان و زندانیان خطرناک و سابقه دار شده است.

در داخل زندان عمومی شهرستان سنندح، انواع مواد مخدر نظیر هروئین، حشیش، تریاک، کراک، شیشه و … در دسترس است و مسئولین زندان نه تنها هیچ اقدامی برای جلوگیری از این معضل انجام نداده‌اند بلکه مسئول زندان سنندج که خود وی نیز معتاد است مانع از انتقال، خرید و فروش مواد مخدر به داخل زندان نمی‌شود.

دسترسی آسان به انواع مواد مخدر در زندان عمومی سنندج به حدی رسیده است که معتادان سطح شهر هیچ باکی از دستگیری و انتقال به زندان را ندارند و در این باره یکی از معتادین داخل بند می‌گوید: “زندان، خانه‌ی من است و مکانی بهتر از اینجا برای دسترسی و مصرف مواد مخدر گیرم نمی‌آید”.

این فرد معتاد می‌گوید: “غذا و سرپناه هم دارم، در زندان مشغول کاسبی‌ام و به آسانی مواد خرید و فروش می‌کنم و سودی هم به جیب می‌زنم”.

در بخش دیگری از گزارش آمده: بدون شک هر فرد سالمی که وارد زندان سنندج می‌شود اگر مواظب و هوشیار نباشد معتاد خواهد شد و این یکی از آسیب‌های جدی در این زندان است.

این زندانی می‌نویسد: کلیه‌ی زندان‌های ایران با دوربین مدار بسته کنترل می‌شوند و بارها دیده شده که در صورت انتقال مشروبات الکلی از بیرون زندان به داخل زندان، آژیر خطر به صدا درآمده و مأموران ویژه‌ی زندان با فرد متخلف برخورد شدید می‌کنند ولی اگر همان فرد به حمل مواد مخدر به داخل زندان اقدام کند هیچ آژیر خطری به صدا در نخواهد آمد و کسی در این باره چیزی نه شنیده و نه مشاهده کرده.

قراین و شواهد حاکی از آن است که راه انتقال چنین موادی به داخل زندان هموار شده و مسئولان زندان هم تاکنون تلاشی جدی جهت ممانعت از حمل مواد مخدر به بندهای زندان عمومی شهرستان سنندج نکرده و این وضعیت شرایط زندان را بحرانی و اسفناک کرده است.

در گزارش ارسالی ذکر شده که مواد مخدر تنها مشکل زندان عمومی سنندج نبوده و درگیری فیزیکی میان مجرمین سابقه‌دار با دیگر زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی، از دیگر مشکلات داخل زندان است.

افراد معتاد داخل زندان که شب‌ها به دلیل سوء مدیریت و بی کفایتی مسئولان زندان، کنترل زندان را بدست می‌گیرند با هر کسی که مایل باشند درگیر شده و در بسیاری موارد با یورش به بندها بدون دلیل افراد را با چاقو و قمه مورد ضرب و شتم قرار داده و از آنان اخاذی می‌کنند.

عدم تفکیک جرایم عمومی از زندانیان سیاسی:

زندان عمومی شهرستان سنندج که از ۴ بند و نزدیک به ۵۰۰ زندانی تشکیل شده، تمامی زندانیان تجاوز به عنف، قتل عمد و درگیری خیابانی بهمراه معتادین و زندانیان عادی را بصورت مختلط با زندانیان سیاسی نگه‌داری کرده و مشکلاتی را برای زندانیان ایجاد کرده است.

همین منبع در پایان گزارش ارسالی می‌نویسد: بنابه گفته‌ی مسئولان زندان، بند ۲ ویژه‌ی معتادین است اما بیش از ۷۰% زندانیان دیگر بندها را افراد معتاد و خلافکار تشکیل می‌دهد.

عدم تفکیک زندانیان از یکدیگر موجب بی حرمتی زندانیان عادی علیه زندانیان سیاسی شده و هر چند رسماً بندی بنام بند سیاسی در زندان‌های حکومت اسلامی ایران نیست اما معتادین و افراد خاطی بیشترین درگیری را با زندانیان سیاسی دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)