سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۶ دی ۱۴۰۰: جمهوری اسلامی دهه‌هاست که تلاش می‌کند تا با سرکوب مدافعان حقوق بشر، نویسندگان، هنرمندان و کنشگران اجتماعی، صدای اعتراض جامعه مدنی را ساکت کند. با این حال، در ماه‌های اخیر، فشار بر هنرمندان، نویسندگان و مدافعان حقوق بشر که به ناحق در زندانند، افزایش یافته است.

سازمان حقوق بشر ایران ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت دگراندیشان و مدافعان حقوق بشر زندانی، خواستار تلاش بیشتر جامعه بین المللی برای آزادی آنهاست.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «دسترسی این زندانیان به درمان مناسب، خودداری از انتقال آن‌ها به سلول‌های انفرادی یا تبعید به زندان‌های دیگر، تنها خواسته‌هایی حداقلی‌اند. مساله اصلی این‌ است که هیچکس نباید به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز، همچون ابراز عقیده، در زندان باشد و جمهوری اسلامی باید تمام مدافعان حقوق بشر و دگراندیشان زندانی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.»

Expressing its grave concern about the situation of imprisoned dissidents and human rights defenders, Iran Human Rights calls on the international community to strive harder for their release.

محرومیت از حقوق پایه مانند حق درمان، نه تنها موجب آزار زندانیان می‌شود، بلکه در مواردی مانند آن‌چه در مورد بکتاش آبتین رخ داد، قتل فراقضایی آنان را رقم می‌زند. فشار بر کنشگران زندانی به خاطر پی‌گیری قتل فراقضایی این نویسنده، ادامه دارد. عالیه مطلب‌زاده، روزنامه‌نگار زندانی، روز ۲۰ دی به دلیل برگزاری مراسم یادبود بکتاش آبتین در زندان اوین، به زندان قرچک تبعید شد.

از سوی دیگر، هفت تن از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین از روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه، در اعتراض به «قصور مسئولان زندان در مرگ بکتاش آبتین» دست به اعتصاب غذا زدند. این هفت زندانی عبارتند از: صادق امیدی، حمید حاج جعفر کاشانی، محمود علی نقی، پیمان پورداد، علی اصغر حسنی‌راد، مهدی دارینی و معین حاجی‌زاده. مقام‌های زندان مسوول حفاظت از جان این زندانیان هستند.

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار ۷۳ ساله محبوس در زندان اوین، یکی از دیگر کنشگرانی است که با توجه به وضعیت سلامتی‌اش باید فورا آزاد شود. با توجه به این‌که حکم زندان برای او به خاطر استفاده از حق آزادی بیان از اساس غیرقانونی است، مقام‌های جمهوری اسلامی مسوول هرگونه صدمه به جان و سلامت او محسوب می‌شوند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، بیش از ۶۰ روز در سلول انفرادی تحت بازجویی است. گناه او تنها پی‌گیری تلاش‌های جدی‌اش برای دفاع از حقوق بشر بود.

این افراد بخش کوچکی از زندانیانی را تشکیل می‌دهند که صرفا به دلیل ابراز عقیده یا انجام فعالیت‌های صلح‌آمیز، انسان‌دوستانه و دفاع از حقوق بشر، در زندان به سر می‌برند. آنان گناهی غیر از شنیدن صدای وجدان خود و تلاش برای ساختن جامعه‌ای بهتر نداشته‌اند و جمهوری اسلامی باید فورا ایشان را آزاد کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)