unnamedبر پایه ی آمار ارائه شده توسط لوموند فرانسه، تنها در ماه نوامبر، بیش از ۵۰۰۰ نفر در جهان در جریان مبارزات «جهادیون» کشته شدند. بیش از ۸۰% این کشته ها مسلمان بودند، بیش از ۴۰% این شمار در عراق و سوریه و توسط جریان داعش (یا از گروه داعش) کشته شده اند. باقی این کشته گان در پی تلاش های «جهادی» باقی گروه های «جهادی» در دیگر نقاط جهان و یا همین منطقه بوده اند. بطور مثال ۷۰۰ کشته در افغانستان. و به داعش باید گروه هایی از نوع «بوکو حرام» در نیجریه، الشباب در سومالی، النصره در سوریه، حزب اله در لبنان و … را نیز افزود
بیش از ۱۶۰۰۰ نفر از اروپا و امریکا با ملیت های اروپایی و امریکایی به داعش و گروه های مشابه پیوسته اند و این روند ادامه دارد.
راستی علت و زمینه ی «جذابیت» این گروه ها برای جوان اروپایی و امریکایی چیست ؟ در صد بالایی از این پیوستگان به این گروه ها از اروپا و امریکا، عموماً دارای پرونده های «تبهکاری» در نهادهای قانونی اند، اما این امر را نمی توان عمومیت داد. جوان اروپایی و امریکایی در جستجوی چه چیزی به این گروه ها می پیوندد ؟ «هویت» ؟
شاید این تنها با صدای بلند فکر کردن باشد، اما هنوز گمان می کنم، جنبش «هیپی» و آنچه در دهه ی ۶۰ میلادی تجربه شد، می تواند راهنمای خوبی برای درک این پدیده باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)