نخست وزیر جدید سوئد اعلام کرد سیاست دولت وی در قبال مسئله فلسطین و اسرائیل به رسمیت شناختن کشورمستقل فلسطین و دفاع از حق موجودیت هر دو کشوراست …

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه ۱۲ مهر ۱٣۹٣ – ۴ اکتبر ۲۰۱۴

استفان لوون نخست وزیر جدید سوئد با معرفی اعضای کابینه خود به پارلمان این کشور، اعلام کرد سیاست دولت وی در قبال مسئله فلسطین و اسرائیل به رسمیت شناختن کشورمستقل فلسطین و دفاع از حق موجودیت هر دو کشوراست. اوفن گفت تنها راه پایان دادن به نزاع تاریخی فلسطین و اسرائیل تشکیل دو دولت برپایه حقوق بین الملل می باشد.
نخست وزیر سوئد تاکید کرد رسیدن به این راه حل مستلزم به رسمیت شناختن و پذیرش حق موجودیت متقابل و برخورداری از اراده و تمایل به زندگی صلح آمیز در کنار یکدیگر است. لوون گفت راه تشکیل دو دولت مستقل هم باید امنیت اسرائیل را پاسخ دهد و هم در راستای تلاش فلسطینیان برای برخورداری ازحق تعیین سرنوشت و رسیدن به استقلال باشد.
دولت جدید سوئد که کار خود را از روز جمعه رسما آغاز کرده است، ائتلافی از حزب سوسیال دمکرات و سبز های سوئد می باشد. نمایندگان هر دو حزب زمانی که کارل بلدت وزیر خارجه دولت راست میانه پیشین در مجمع عمومی سازمان ملل به درخواست پشتیبانی از به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین رای منفی داد به شدت اعتراض کردند. این موضوع در رقابت انتخاباتی اخیر سوئد هم بازتاب داشت و حزب سوسیال دمکرات در تبلیغات انتخاباتی پایان دادن به محاصره غزه و تحقیق در باره ارتکاب نیروهای نظامی اسرائیل به جنایت علیه بشریت در جریان حمله به غزه را طرح کرد.

نخست وزیرفمینیست با ۱۲ زن در کابینه

شش وزیر دولت جدید از حزب سبزها و باقی از حزب سوسیال دمکرات ها می باشند. زنان نصف کابینه دولت استفان لوون را تشکیل می دهند. آقای نخست وزیر می گوید فمینیست است. وزیر خارجه وی مارگوت والستروم ۶۰ ساله از حزب سوسیال دمکرات و عضو سابق کمیسیون اتحادیه اروپا می باشد. اردلان شکرابی حقوق دان جوان ایرانی تبار در کابینه دولت ائتلافی مسئولیت وزارت امور مدنی را بر عهده دارد. آقای شکرابی همزمان با عضویت در کایبنه ، نماینده پارلمان سوئد می باشد.
علی اثباتی از حزب چپ ، حنیف بالی از حزب مودرات، نوشی دادگستر از حزب چپ، دانیل ریاضت از حزب چپ ، تینا قاسمی از حزب مودرات و آمنه کاکاباوه از حزب چپ دیگر ایرانی تباران اعضای پارلمان سوئد می باشند.

نخست وزیر در سخنرانی خود در پارلمان با تاکید بر این که افزایش تعداد زنان و مردان شاغل برای سوئد تعیین کننده است به نمایندگان مجلس وعده داد تا سال ۲۰۲۰ میزان بیکاری در این کشور را به پایین ترین رقم در میان کشورهای اروپا برساند. او گفت دولت ائتلافی وی قصد دارد بودجه آموزشی و ایجاد مسکن را افزایش دهد و با سرمایه گذاری گسترده در روند رشد اقتصادی شتاب ایجاد کند.
سوئد در ماه مارس سال گذشته شاهد شدیدترین درگیرها ی خیابانی جوانان بیکار با پلیس بود. عمده گزارشگران اعتراضات را بازتاب افزایش بیکاری، شکاف فقر و ثروت ، افزایش میزان تبعیض علیه اقشار مختلف به ویژه نیروهای مهاجر ساکن شهرهای بزرگ می دانند. اگرچه سطح رفاه در سوئد هنوز از بالاترین رتبه‌ها در سراسر اروپا به شمار می‌رود، اما دولت این کشور در سال های اخیر نه تنها در کاهش نرخ بی‌کاری درازمدت جوانان و نرخ فقر ناکام بوده بلکه با کم کردن از بودجه خدمات رفاهی، آموزشی، پیشبرد سیاست خصوصی سازی و واگذاری خدمات بهداشتی به بخش خصوصی، بخش وسیع تری از اقشار جامعه را با دشواری تامین هزینه ها مواجه کرده و آنان را به سمت سقوط زیرخط فقر سوق داده است.

لیست وزرای دولت سوئد:
اوسا رامسون- وزیر محیط‌ زیست و معاون نخست‌وزیر
مارگوت والستروم- وزیرامورخارجه
مورگان یوهانسون- وزیر دادگستری و امور مهاجرت
اندرش ایگه‌من- وزیر کشور
ایزابلا لووین- وزیر مساعدت
پتر هولت‌کویست- وزیر دفاع
آنیکا استراندهل- وزیر بیمه اجتماعی
گابریل ویکستروم- وزیر وزرش، بهداشت‌ودرمان
اوسا رگنر- وزیر امور کودکان، سالمندان و برابری اجتماعی
کریستینا پرشون- وزیر برنامه‌ریزی و همکاری‌های کشورهای اسکاندیناوی
ماگدالنا اندرشون- وزیر اقتصادودارایی
پر بولوند- وزیر بازارمالی و مصرف
اردلان شکرآبی- وزیر امورمدنی
ardelan
گوستاو فریدولین- وزیر آموزش‌وپرورش
آیدا هادزیالیچ- وزیر دبیرستان و ارتقاء دانش
هلنه هلمارک کنوتسون- وزیر تحقیقات و آموزش عالی
ابراهیم بایلان- وزیر نیرو
میکاییل دامبری- وزیر بازرگانی و نوآوری
مهمت کاپلان- وزیر مسکن و توسعه‌ی شهری
آنا یوهانسون- وزیر راه‌وترابری
سون اریک بوش- وزیر امور روستاها
الیس با کونکه- وزیر فرهنگ و دموکراسی
ایلوا یوهانسون- وزیر بازارکار

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com