سلمان اشرفی
سلمان اشرفی

فعالیت و عضوگیری گروه تروریستی داعش از میان مسلمانان کانادا نگرانی‌های امنیتی شدیدی را در این کشور ایجاد کرده است.

داعش یک گروه تروریستی بسیار تندرو است که ادعای تشکیل خلافت اسلامی در عراق و سوریه را دارد و در ماه‌های اخیر با خشونتی باورنکردنی به خصوص در عراق پیشروی کرده است.

مساله پیوستن کانادایی‌ها به داعش به خصوص زمانی مورد توجه قرار گرفت که مرد جوانی اهل کلگری، یک عملیات انتحاری را به نام داعش در عراق انجام داد و ۱۹ نفر را کشت. نام او سلمان اشرفی بود.

از آن پس، او به عنوان سلاح تبلیغاتی داعش در کانادا مورد استفاده قرار گرفته است. داعش در پیام‌های آنلاینی که برای عضوگیری خطاب به کانادایی‌ها منتشر کرده، اشرفی را «جنگجوی شجاع» خوانده و مسلمانان کانادا را به ادامه‌دادن راه او ترغیب کرده است.

داعش حتی مدعی شده که این پیام، زنگ بیداری برای کانادایی‌هاست تا فشار را روی دولت کانادا زیاد کنند تا سیاستش را در قبال کشورهای اسلامی تغییر دهد.

در پیام داعش همچنین به قوانینی اشاره شده که جلوی خروج شهروندان کانادا از این کشور به قصد پیوستن به داعش و جنگیدن در عراق و سوریه را می‌گیرد. داعش مدعی است که این قوانین موثر واقع نخواهند شد.


سلمان اشرفی

اطلاعات کاملا دقیقی درباره شهروندان کانادایی که به داعش پیوسته‌اند وجود ندارد. اما غیر از اشرفی، یک نفر دیگر هم از آنها کشته شده است. نام او دمیان کلرمونت بود و درس روانشناسی می‌خواند اما بعدا به داعش پیوست.


دمیان

همچنین اطلاعاتی که درباره سلمان اشرفی منتشر شده، نشان می‌دهد که او تحلیل‌گر تجاری بوده و برای Talisman Energy در کلگری کار می‌کرده است. او پاکستانی-کانادایی بود.


اشرفی

پلیس و دستگاه اطلاعاتی کانادا در حال حاضر به شدت روی فعالیت داعش در میان شهروندان کانادا متمرکز شده‌اند. آنها می‌گویند شبکه داعش در کلگری بین سه تا پنج عضو داشته است. پلیس کانادا همچنین می‌گوید احتمالا حدود صد نفر از نقاط مختلف کانادا از این کشور خارج شده‌اند تا به گروه‌های تروریستی مانند داعش بپیوندند.


لحظه عملیات انتحاری اشرفی

در راستای تحقیقات پلیس، جلوی خروج «مسافران خطرناک» از کانادا برای پیوستن به گروه‌های تروریستی گرفته می‌شود. همچنین مدیر آژانس ضدجاسوسی کانادا گفته که بازگشت کانادایی‌هایی که عقاید رادیکال دارند، تهدیدی علیه امنیت ملی کانادا محسوب می‌شود و فعالیت آنها وجهه کشور را هم در سطح بین‌المللی خراب می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)