رهبر ملت‌کرد, عبدالله اوجالان در پیام خود برای هفتمین کنگره جامعه دموکراتیک, ک.ج.د بیان کرد که یکی از خلق‌ها که بیش از همه با سیاست‌های انکارگری, نابودی و بیگانه‌سازی روبرو شد, ملت کرد و خلق‌های قدیمی ساکن در کردستان هستند. اوجالان افزود:«شما نمایندگان تمامی خلق‌های کردستان باید از این حقیقت نیرو بگیرید».

هفتمین کنگره جامعه دموکراتیک, ک.ج.د امروز با قرائت پیام مکتوب رهبر ملت‌کرد, عبدالله اوجالان ادامه دارد. پیام رهبر ملت‌کرد, عبدالله اوجالان که برای کنگره ارسال کرده بود, از سوی «ملکیه بیرتانه» پارلمانتار شهر قرس در مجلس ترکیه و عضو حزب ه.د.پ به زبان کردی و «آیلا آکاد آتا» پارلمانتار دیگر همان حزب به زبان ترکی قرائت شد.

متن پیام رهبر ملت‌کرد, عبدالله اوجالان برای کنگره ک.ج.د:

«به خلق کرد

در جغرافیای خاورمیانه که پس از جنگ اول جهانی از طریق دولت ـ ملت سیستمی ستمکار بی‌مبدأ بر آن تحمیل شد, کائوس و بحرانی بزرگ در جریان است و خلق‌های ما در مرحله‌ای بحرانی که همانا سیاست‌های قدرت‌گرایانه بر آن تحمیل شده است, با هوشیاری و بیداری تاریخی خود تلاش می‌کنند که مسیر سرنوشت انسانیت را تعیین و از آن گذار صورت دهند. بدون شک, کردستان یکی از مناطق جهان است که مدرنیته سرمایه‌داری با سیاست‌های استثمارگرانه و بی‌معیار خود که متکی بر دولت ملت است, روبرو می‌باشد. یکی از خلق‌هایی که بیش از همه با سیاست‌های انکار, نابودی و ستم قدرت‌طلبان روبرو مانده , خلق کرد و خلق‌های قدیمی ساکن کردستان است. بر این باورم اگر بگوییم که در کردستان قرن گذشته بطور خلاصه , دیالکتیک ستمی تاریخی و قیام بوده, اشتباه نخواهد بود.

جستجوی آزادی و عدالت از سوی ملت کرد همراه با خلق‌های قدیمی کردستان, در سی سال گذشته در سایه جنبش آزادیخواهی پیشبرد یافته و با سطحی که به میان آمده, فرمول حیات مشترک ملت دموکراتیک با جان و دل تحقق یافته است. مرحله‌ای تاریخی که در آن قرار داریم, با این جوانب خود, سپیده دم پیروزی تاریخی ملت دموکراتیک علیه سیستم دولت ملت است و با تحمیل‌های دولت پرستانه زورمدارانه مبارزه کرده و خود را برای مدیریت آزاد جامعه سازماندهی می‌کند. بدون شک کردستان جایی است که بیش از دیگر نقاط مبارزه علیه تحمیل سیستم ستمگر دولت محور و نیز نهادهای آن که نسل‌کشی فرهنگی را بر خلق‌های ما تحمیل می‌کند, صورت می‌گیرد. کردستان هم باید همان جایی باشد که عامل اصلی پیروزی‌ها باشد. کردستان بر تمامی خلق‌های خاورمیانه و انسانیت چشم‌نظری مثبت دارد. به همین دلیل است که خلق و سرزمین کردستان که با حملات وحشیانه تاریخی روبرو شده, امروزه هم مورد هدف حملات وحشیانه نیروهای مدرنیته سرمایه‌داری و تبهکاران آن قرار گرفته است. من باردیگر اعلام می‌کنم که تنها راه رهایی از این وضعیت و نجات انسانیت, تحقق جامعه آزاد است که سازماندهی سیاسی و اخلاقی را اساس کار قرار می‌دهد و آن هم از فرد آزاد تشکیل می‌گردد.

به همین دلیل آشکار است مجمع عمومی که کنگره شما را برگزار می‌کند و به تجدید سازماندهی می‌پردازد, مسلما در تحقق ملت دموکراتیک بر بنیان جامعه آزاد, نقشی تاریخی ایفا خواهد کرد. برای اینکه موفقیتی مطابق این نقش حاصل شود, باید نواقص سازماندهی گذشته به لحاظ کمیت و کیفیت رفع شوند. می‌خواهیم بگویم که مطابق نیازهای مرحله, با روحی فداکار که فعالیتی سازنده, سریع و نیرویی را حاصل کند, باید در ایجاد حیات آزاد مشارکت صورت گیرد. نخست بیان می‌داریم که شیوه فعالیتی که به چارچوب خود محدود می‌ماند و با تکرار گفتگوهای تنگ‌نظرانه به یک موقعیت محدود مبدل می‌شود را محکوم می‌کنم. باید بگویم که از نیرویی دموکراتیک بحث می‌کنم که حل تمامی مسایل سیاسی, دموکراتیک, اکولوژیک, اقتصادی, امنیتی, حقوقی, فرهنگی و جنسیتی جامعه خود را اساس کار قرار می‌دهد و نیز در چارچوب آن, توجه به تمامی جامعه را وظیفه خود می‌داند و همچنین فرصت‌هایی بی‌نظیر ناشی از وجود نیروی ذاتی و خودمدیریتی را مغتنم می‌شمارد. برای عمل به این مسئولیت‌های بسیار مهم و تاریخی , بجای ذهنیتی دولت‌پرست که درصدد دست یافتن به دولت است و یا تمام امیدش به دولت است, به ذهنیتی خودمدیر نیاز است که متکی بر سازماندهی ذاتی است. به همین دلیل دولت از گذشته تاکنون ابزاری برای ستم حاکمان بوده است. این کار را هم بیشتر با استفاده از سازمان‌ها و نهادهای خود انجام داده است. شماها نمایندگان تمامی خلق‌های کردستان هستید. وظیفه شما این است که از این حقیقت نیرو بگیرید, از ذهنیت و مفاهیم دولت کلاسیک دور شوید و با ذاتی انقلابی به تمامی خلق‌های منطقه و جهان اثبات کنید که انسان در اجرایی کردن خودمدیریتی تاچه اندازه خلاق است. بطور خلاصه بیان می‌داریم که باید مکانیسمی جامعه‌محور برای حل دموکراتیک که توانسته خود را از ذهنیت دولت‌گرایی دور نگهدارد, شکل دهید. من از مدلی بحث می‌کنم که ذهنیت دولت‌گرایی را مورد بازخواست قرار دهد, ستم‌های دولت علیه جامعه را نه تنها در کردستان بلکه در همه جا رفع سازد و با این عملکردهای خود کاری کند که دولت گام‌هایی سریع بسوی دموکراتیزاسیون بردارد.

برای تحقق راهکار ملت دموکراتیک, باید بیشتر بر اساس این فعالیت‌های عملی که در دفاعیات اخیر خود به آنها پرداخته‌‌ام, تأمل و تعمق صورت گیرد و با بحث و گفتگو در این زمینه بطور حتم نقش تاریخی پیش‌برنده خود را ایفا کنید. باید آزادی خلقمان که از بس ماشین ظلم مدرنیته سرمایه‌داری می‌نالد, اساس کار قرار گیرد و شعله‌ور ساختن آتش آزادی خلق‌های خاورمیانه و انسانیت را وظیفه تاریخی خود بدانید. با امید به اینکه بجای شکست با قید وشرط, پیروزی بی‌قید و شرط را حاصل کنید, کنگره‌تان را درود می‌فرستم و بخاطر این راه انسانی با کرامت, برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.image

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)