مدرسه فمینیستی: این روزها خبر دریافت مهم ترین جایزه ریاضیات جهانی توسط خانم مریم میرزاخانی بر روی خبر گزاری هاست. تبریک به مریم عزیز، پدر و مادر محترمش و همه زنان ایران و جهان، زیرا که این افتخار متعلق به کلیه زنان است.

آشنایی من با خانواده میرزاخانی به سال ۱۳۷۳ باز می گردد که به عنوان داوطلب در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد آغاز به فعالیت کردم. مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در سال ۱۳۶۳ توسط آقای مهندس میرزاخانی (پدر مریم میرزاخانی) و عده ای دیگر از افراد خیر، در میانه جنگ ایران و عراق، باهدف آموزش به معلولین ناشی ازجنگ ایران و عراق بنیان نهاده شد. شروع فعالیت شان با حداقل امکانات بود ولی با پشتکار بنیان گذاران روز به روز به سمت رشد و تغییرات مثبت پیش رفت.

در سال ۱۳۷۲ با مدیریت جدید و با گسترش پذیرش معلولین جسمی حرکتی بالای سن ۱۶ سال در کنار پذیرش معلولین جنگ، رشد سریعی را آغاز کرد. الگویی شد برای سایر شهرستانها و امروزه شاهد رشد مجتمع های مشابه اعم از شعبه و یا مستقل در حدود بیست استان و شهرستان کشور هستیم. اینک آن نهال کوچک پس از حدود سی سال تبدیل به نهادی مطرح در سطح ملی و جهانی شده است. هدف از این یادآوری کوتاه رسیدن به این نکته بود: «تو نیکی می کن و در دجله انداز / که ایزد در بیابانت دهد باز»

نکته قابل اهمیت در مورد پدر مریم، عملگرایی و بی ادعایی ایشان بود. اینک خانم و آقای میرزاخانی پاداش این خدمت بزرگ ملی را که موجب تغییرات اساسی در زندگی عده ای از معلولین کشور شده است را دریافت کرده اند. چه پاداشی برتر از شاهد افتخار آفرینی فرزندان بودن برای پدر و مادر. این افتخار بر شما و همه ایرانیان مبارک باد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)