برگرفته از: وبلاگ تابو شکنی

محمد مرسی رئیس جمهور مصر: پس از بهار عربی در تونس ، مصر، لیبی و یمنهم اکنون انقلاب در سوریه بر علیه حکومت ظالم این کشور در جریان است و ما از انقلابیون میخواهیم اتحاد و انسجام در بین خود را حفظ کنند. وقت آن رسیده است که حکومت خونریز سوریه کنار گذاشته شود و این خط مشی ماست.همه ما در برابر خونریزیهای سوریه مسئول هستیم.همبستگی ما با مبارزات مردم سوریه بر علیه رژیم سرکوبگری که مشروعیت خود را از دست داده است یک وظیفه اخلاقی و ضرورتی سیاسی و استراتژیک است.

محمد مرسی در آغاز سخنان خود را با درود و سلام بر پیامبر و اهل بیت وی و نیز بر صحابه او ابوبکر، عمر، عثمان و علی آغاز کرد که مترجم صداوسیما دستپاچه شد و این قسمت را ترجمه نکرد.

مرسی:همه ما باید از مبارزه مردم سوریه که بدنبال عدالت و آزادی در سوریه هستند حمایت و ابراز همدردی کنیم و از انتقال رژیم فعلی به حکومتی دموکراتیک که منعکس کننده خواسته ها و نیازهای مردم سوریه باشد پشتیبانی کنیم.مرسی همچنین از اینکه برخی قدرت ها مانند روسیه و چین با وتوی قطعنامه های شورای امنیت باعث نادیده گرفتن خونریزیها در سوریه شده اند گفت: وتوی متعدد قطعنامه های شورای امنیت در مورد سوریه قلب ما را بدرد آورده است.

مترجم صداوسیما که کاملا دستپاچه و غافلگیر شده بود با حالت جسته و گریخته ای سخنرانی مرسی را اینگونه ترجمه کرد: بحران در سوریه وجود دارد و ما همه باید از نظام حاکم سوریه حمایت کنیم! اصلاحات در سوریه باید از سر گرفته شود و از هرگونه دخالت خارجی پرهیز شود، این خط مشی ماست!

(مترجم صداوسیما مرتبا مطالب تحریف شده ی بالا را تکرار و تفسیر کرد تا سخنان مرسی در مورد سوریه تمام شود)

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه ابتدا در اجلس حضور داشت اما در حین سخنرانی مرسی جایگاه خود را ترک کرد (تصویر پایین)


پس از سخنان شدیداللحن مرسی در مورد سوریه تمام اعضای هیئت سوری سالن اجلاس را ترک کردند.

(صندلیهای خالی جایگاه سوریه) فرستادگان رژیم بشار اسد در برابر سخنان قاطعمرسی تاب نیاوردند و اجلاس را ترک کردند


ناصر عبدالعزیز رئیس شصت و ششمین دوره مجمع سازمان ملل: حکومت سوریه مسئول تمام خونریزی ها در سوریه است و رژیم سوریه باید سریعا خشونت ها در این کشور را پایان دهد.


ترجمه صداوسیمای ایران: خشونت ها در سوریه افزایش پیدا کرده است و دولت سوریه و طرفین درگیر باید خروج بر علیه همدیگر را متوقف کنند!


بان کی مون: تظاهرات مسالمت آمیز مردم سوریه توسط حکومت سرکوب شد و اکنون ما شاهد یک جنگ داخلی در سوریه هستیم.از همه طرفها می خواهیم به خشونت پایان دهند و دولت سوریه نیز باید با شنیدن صدای ملت خود به خشونت ها خاتمه دهد.

وی در مورد ایران گفت: ایران باید در موضوع اتمی بسیار مسئولانه عمل کند و باید به قطعنامه های متعدد ذکر شده از سوی شورای امنیت عمل کند.

 

بان کی مون همچنین از ایران خواست برای اعتماد سازی باید نشان دهد که برنامه هسته ای اش صلح آمیز است و به ویژه همکاریهای کامل و مستمری با سازمان بین المللی انرژی اتمی داشته باشد.

سخنان بان کی کون نیز بخشی حذف و بخشی بگونه ای دیگر ترجمه شد. در حین سخنرانی محمد مرسی ، ناصر عبدالعزیز و بان کی مون که مشروعیت رژیم سرکوبگر سوریه را زیر سوال بردند و سخنان بان کی مون که از ایران خواست به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند ، چهره احمدی نژاد و مقامات ایرانی تلخ و ناراحت کننده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)