بنا بر اطلاعیه‌های منتشر شده   در تاریخ ۲۸/۷/۲۰۱۴ از سوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان ،  ۶ نفر از پیروان آئین یارسان( اهل حق)  توسط نیروهایی امنیتی بازداشت شدند. متن اطلاعیه‌ها به شرح زیر می‌باشد:                                                                                                                                                                                         bazdasht

اطلاعیه ۱:

اول و آخر یار
============
خبر فوری روز دوشنبه ۶ مردادماه ساعت ۱۶:۳۰
=====================
بازداشت ۶ نفر از پیروان یارسان توسط نیروهای امنیتی در شهر همدان
=================
بنابر اخبار رسیده به اعضای مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان ساعت ۱۵ روز دوشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۳ نیروهای امنیتی در شهر همدان با هجوم به منزل شخصی عین الله یاری ، وی و دو فرزندش بنام های پگاه یاری ۲۳ ساله و امیرحسین یاری ۱۴ ساله را بازداشت کردند .
همچنین دقایقی بعد مجتبی نوروزی و بحرعلی فرهادی و همسرش سحرناز افروزی نیز بازداشت شده اند.
تاکنون دلیل بازداشت آنها مشخص نشده است و خبری از سرنوشت آنها نیز در دسترس نیست…
دهها نفر از بستگان بازداشت شدگان درب اداره اطلاعات شهر همدان تجمع کرده و خواستار اطلاع از سرنوشت بازداشت شدگان هستند.

اطلاعیه ۲:

اول و آخر یار
===========
خبر فوری روز دوشنبه ۶ مردادماه ساعت ۲۰:۵۵
============================
آزادی یاران بازداشت شده در همدان
=========================
بنابر اخبار رسیده ۶ نفر از یاران مان در همدان که امروز ساعت ۱۵ توسط نیروهای امنیتی همدان بازداشت شده بودند پس از حدود ۶ ساعت بازداشت با اخذ تعهد کتبی آزاد شده اند و می بایست روز شنبه ۱۱ مرداد خود را به اداره اطلاعات معرفی نمایند.End
————————————————————————————————————————————-
در همین رابطه رادیو کوچه نیز گزارشی به شرح زیر منتشر کرده است:
توسط نیروهای امنیتی ایران

«بازداشت تعدادی از فعالان مدنی یارسان در همدان»

نیروهای امنیتی ایران روز یک‌شنبه پنجم مرداد ماه، در شهر همدان با یورش به خانه «عین‌اله یاری» از فعالان مدنی این شهر وی را به همراه دو فرزندش به نام‌های «پگاه یاری» ٢٣ ساله و «امیرحسین یاری» که فقط ١۴ سال سن داشته است، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

یک منبع آگاه روز دوشنبه ششم مرداد ماه، ضمن اعلام این خبر به «رادیو کوچه» گفت، به فاصله اندکی پس از بازداشت آقای «یاری» و فرزندانش، در همدان، نیروهای امنیتی این شهر دو فعال دیگر یارسان به نام‌های «بحرعلی فرهادی» و همسر وی «سحرناز افروزی» را نیز بازداشت کرده‌اند، که تا کنون از سرنوشت و محل بازداشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

در همین رابطه، «سید امین عباس شاه ابراهیمی» یکی از اعضای هیات مشورتی یارسان به بخش کردی شبکه خبری «روداو» گفته است، افراد بازداشت شده در همدان از طرفداران هیات مشورتی یارسان هستند که مشغول تبلیغ برای گردهمایی روز پنج‌شنبه آینده نهم مرداد ماه، بودند که در سالگرد خودسوزی «محمد قنبری» برگزار می‌شود، بوده‌اند.

آقای «شاه ابراهیمی» همچنین گفته است بازداشت این افراد از سوی جمهوری اسلامی برای ترساندن و زهرچشم گرفتن از مردم یارسان صورت گرفته تا در این گردهمایی شرکت نکنند.

از سال گذشته تا کنون سه تن از مردم یارسان در پی بی‌احترامی به آیین یاری از سوی حکومت ایران اقدام به خودسوزی کرده‌اند که هر سه مورد منجر به مرگ شده است.

در طول یک سال گذشته فعالان مدنی یارسان اقدام به تشکیل جبهه‌ای ملی برای دفاع از حقوق مردم یارسان در مناطق کردنشین ایران در شهر کرمانشاه کرده‌اند به نام هیات مشورتی یارسان، که تا کنون چندین راهپیمایی و گردهمایی را سازمان‌دهی کرده است.End

 

توضیح:  
تعداد ۴ نفر از اعضای مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان (آقایان سیاوش حیاتی،سید مهرداد مشعشعی،سید امین عباسی و خیراله حق جویان) به نمایندگی از فعالان مدنی یارسان در پی عدم توجه حکومت در خصوص رسیدگی به مشکلات جامعه یارسان و پیگیری وعده های اجرا نشده ی مسئولین از جمله وعده های دکتر لاریجانی -رییس مجلس شورای اسلامی- روز سه شنبه تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۳به مجلس شورای اسلامی مراجعه کرده اند و خواهان ملاقات با رییس مجلس شورای اسلامی شده اند.قابل یادآوری است که سال گذشته در ملاقات نمایندگان معترضین یارسان با رییس مجلس شورای اسلامی ،دکتر لاریجانی قول پیگیری و رسیدگی به مشکلات یارسان را داده بود که تاکنون هیچ یک از وعده های وی اجرایی نشده است. 

1c

2cc 3c 4c
——————————————————————————————————————————————————

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com