بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللى كتاب تهران صبح روز سه شنبه نهم اردبيهشت ماه با سخنان حسن روحانى،رئيس جمهور و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى در مصلاى تهران آغاز به كار كرد.آقاى روحانى در اين سخنرانى نقد را حق مردم دانست.
4A8BEAA7-3AD5-4AC8-8B60-35F7EE455A50_w640_r1_s
به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، حجت السلام حسن روحانى در مراسم آغاز به كار نمايشگاه بيست هفتم كتاب تهران ضمن مهم خواندن اين رويداد فرهنگى و با اشاره به اهتمام دولت براى پرهيز از سانسور دولتى اظهار كرد: اگر ما می‌خواهیم کتاب جایگاه اصلی خود را پیدا کند باید برای آفریننده، ناشر و عرضه کننده کتاب در همه مراحل امنیت و آزادی را تضمین کنیم و بدانیم بدون آزادی، فکر، خرد و اندیشه واقعی انسان بر روی صفحه کاغذ و یا هر صفحه دیگر از جمله صفحه فضای مجازی بروز نمی‌كند. وى خاطر نشان كرد : صاحبان فرهنگ ما نياز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند. آنها بايد بگذرند و عبور و تماشا كنند،ديگران را ارشاد كنند و اين ها احترام فرهنگ،دين و جامعه را به خوبى حفظ مى كند.رئيس جمهور در بخش پايانى سخنانش با اشاره به مشكلات دست اندر كاران چاپ و نشر گفت: بايد تشخيص خوب و بد را به صاحب نظران واقعى، انجمن ها و اصحاب قلم و فكر واگذار كنيم و كار را براى اين ها آسان كنيم و بدانيم هيچكس در مميزى بالاتر از وجدان و افكار عمومى نيست. آنها بهترين مميزان هستند و مى دانند كه به استقبال چه كتابى بروند و چه كتابى را در گوشه انزوا قرار دهند.

اين سخنان در حالى ايراد شد كه در ماه هاى اخير بحث سپردن مميزى به ناشران با مخالفت هاى از سوى اصول گرايان و رهبر جمهورى اسلامى روبر شد.آيت الله على خامنه اى در آذر ماه سال ٩٢ در ديدار با اغضاى شوراى عالى انقلاب فرهنگى گفت: «سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگی هم به معنای سلب حضور مردم نخواهد بود»..سانسور محصولات فرهنگى در ايران امرو شايع است كه در دولت هاى مختلف شدت و ضعف مى يابد. روند سانسور در دولت هاى نهم و دهم ابعادى گسترده يافت.تعليق ناشران و انحلال تشكل هاى صنفى مانند خانه سينما و انجمن صنفى روزنامه نگاران از رخدادهاى مهم دوران رياست جمهورى محمود احمدى نژاد در اين عرصه بود. حسن روحانى،رئيس جمهور جديد و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى وعده دادند كه به اين روند خاتمه خواهند داد. با شروع به كار دولت جديد،گزارش رسانه هاى ايران حاكى از اين بود كه معاونت فرهنگى به روند صدور مجوز كتاب هاى معطل مانده در اداره كتاب سرعت بخشيده است هر چند بخشى از ناشران گفته اند كه وضعيت در اين بخش تغييرى نكرده است.

0,,2229767_4,00شهلا لاهيجى،مدير نشر روشنگران و مطالعات زنان، ازجمله همين افراد است كه اواسط فروردين ماه در گفتگو با خبر گزارى ايلنا گفت: تغييراتى كه با روى كار آمدن دولت جديد در دايره كتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى رخ داده ، بسيار محدود بوده و در برخى حوزه ها تنها در حد جابجايى مديران و اتاق ها اتفاق افتاده است. وى با اشاره به اينكه “با انتشار چند كتاب معوق مانده در ارشاد نميتوان به اصلاح نشر اميدوار بود” افزود: “من تغيير مهمى در ساختار دايره نشر كتاب كتاب ارشاد نديده ام”.
در همين حال به رغم رفع توقيف برخى ناشران در دولت جديد، IMG08340561-300x198 محمود آموزگار دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران به خبر گزارى ايلنا گفته است كه برخى از ناشران همچون چشمه، آگاه و اختران كه به تازگى رفع توقيف شده اند امسال نيز در نمايشگاه بين المللى كتاب حضور ندارند.

در بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللى كتاب تهران ٢٦٦هزار ٤٢٩ عنوان كتاب داخلى و ١٣٢ هزار عنوان كتاب خارجى عرضه شده و اين نمايشگاه به مدت ده روز در مصلاى تهران برگزار خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)