+654dgdfg-200x200

علی جلالی،

 در نیمه اول بهمن ماه گذشته؛ وزیرصنعت، معدن وتجارت ضمن اشاره به اولویت های مهم دولت یازدهم، بهبود وضعیت تولید را یکی از مهمترین موارد با اهمیت دانسته و گفته بود:”سخن ما در صنعت این است که هر چیزی که به صنعت مربوط می‌شود جزء اختیارات ما است و نباید از آن طفره رفت و در این میان برای اخذ تسهیلات بانکی مورد نیاز واحدهای صنعتی اقدام نموده و در این راه تمام تلاش خود را می کنیم.”

محمد رضا نعمت زاده، در گزارشی که پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر کرده بود در اولین همایش جهت‌گیری‌های اقتصادی (تدبیر اقتصادی و امید به آینده)؛ با بیان این مطلب ، افزوده بود:”انجام شفاف‌سازی و از بین بردن تصمیات ضد تولید و ضد صادرات ، ایجاد تسهیل در مقررات تدوین شده ، برداشتن هرگونه زمینه‌های رانتی ، تثبیت نرخ ارز را در برنامه های خود دارد.”

اگر چه وی با اشاره به اینکه می‌بایست عادات، روش‌ها و دستورالعمل‌های غلط گذشته را دور بریزیم مدعی شده بود که برخی مصوبات در راستای تقویت این بخش ملغی شده است، اما گویی منتقدان اقدامات دولت را ناکافی دانسته و آن را در حد شعارهای غیر عملی می دانند.

خواندن فاتحه صنعت

روز گذشته رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت و گویی با خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به اینکه تا وقتی نظام بانکی اصلاح نشود وعده‌های دولت در زمینه حمایت از تولید و صنعت تنها در حد حرف و شعار باقی خواهد ماند، گفت: “هیچ همتی در زمینه اصلاح نظام بانکی وجود ندارد.”

به نوشته ایسنا، محمدرضا دیانی درباره گزارش‌های منتشر شده مبنی بر احتمال رسیدن نرخ بهره بانکی به ۳۰ درصد تا پایان خرداد ماه اظهار کرد: “وزیر اقتصاد باید پاسخ دهد که چطور دولت می‌خواهد نرخ تورم را به ۲۵ درصد برساند در حالی که نرخ بهره بانکی روز به روز در حال افزایش است. در حال حاضر تضادهایی در برنامه دولت وجود دارد که دولت نسبت به آنها بی‌توجهی می‌کند و توضیحی هم درباره این تضادها داده نمی‌شود.”

او با اشاره به اینکه هیچ اراده‌ای در دولت و مجلس برای اصلاح نظام بانکی وجود ندارد، گفت: “تا زمانی که نظام بانکی کشور اصلاح نشود نمی‌توانیم انتظار توسعه و رشد اقتصادی و حمایت از صنعت و اشتغال را در کشور داشته باشیم. مشخص نیست چه کسانی در نظام بانکی کشور ذینفع هستند که در دولت‌های گذشته نیز عملا هیچ کاری در زمینه اصلاح نظام بانکی رخ نداد.”

 پیچیده‌ترین نظام ربوی در جهان

دیانی همچنین با انتقاد از مسئولان دولتی در زمینه اینکه هنوز نتوانسته‌اند به معنای واقعی اهداف سالهای نامگذاری شده از سوی رهبر نظام را محقق کنند، گفت: “من امیدوارم رسیدن نرخ بهره بانکی به ۳۰ درصد تا پایان خرداد امسال در حد شایعه باشد. متاسفانه ما دارای پیچیده‌ترین نظام ربوی در جهان هستیم و این در حالی است که کشور ما یک کشور اسلامی است اما رباخواری در آن رواج یافته است که با چنین شرایطی باید فاتحه صنعت را بخوانیم.”

به نوشته ایسنا، رئیس هیئت مدیره انجمن کارآفرینان ایران با بیان اینکه ادامه رشد نرخ بهره بانکی باعث خواهد شد که دیگر هیچ صنعتی در کشور اقتصادی نباشد، عنوان کرد: “فقط آن دسته از صنایعی که رانت‌های ویژه‌ای در آنها وجود دارد می‌توانند به حیات خود در چنین شرایطی ادامه دهند. اگر نرخ بهره بانکی به ۳۰ درصد برسد قاعدتا نرخ تورم باید به ۴۰ تا ۵۰ درصد برسد. در چنین شرایطی چطور مقامات دولتی وعده نرخ تورم ۲۵ درصدی را می‌دهند؟!”

بانک ها بدنبال سودهای نجومی و یک شبه!

رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: “شکستن رکود حاکم بر فضای اقتصادی کشور بدون اصلاح نظام بانکی ممکن نیست. در شرایط کنونی کسی حاضر نیست بهره بانکی را رها کرده، خود را به دردسر انداخته و سرمایه خود را وارد بخشهای تولیدی و صنعتی کند. نظام بانکی هم وقتی می‌خواهد بهره ۳۰ درصدی بدهد پول مردم را وارد حوزه‌هایی می‌کند تا یک شبه بتواند سودهای نجومی ببرد که این باعث می‌شود فضای سفته بازی و فعالیتهای اقتصادی مخرب در کشور رونق پیدا کند. بهره ۳۰ درصدی به این معناست که نظام بانکی باید دست کم ۶۰ درصد با پول مردم سود کند تا بتواند نصف این سود را در قالب بهره به مردم بازگرداند.”

ویروسی به جان تولید ملی

ایسنا همچنین در مطلب دیگری به نقل از رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد تأثیر افزایش نرخ سود بانکی بر بخش تولید نوشت: “این امر برای بخش تولید، صنعت و کشاورزی پیامدهای منفی در پی دارد، این اقدام مغایر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.”

به نوشته این خبرگزاری، ارسلان فتحی‌پور در مورد راهکارهای موجود اظهار کرد: “بازار سرمایه باید به سمت بورس هدایت شود و مشوق‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد. متاسفانه افرادی کارهایی کرده‌اند که بازار سرمایه لطمه دیده و مردم ناچار شدند به سوی سیستم پولی و بانکی هجوم ببرند.”

وی با تاکید بر لزوم عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید ملی، افزود: “کل نقدینگی باید به سمت و سوی تولید هدایت می‌شد اما متاسفانه اخیرا اتفاقاتی افتاد که بازار سرمایه لطمه دید.”

نماینده مردم کلیبر در مجلس ادامه داد: “اگر بانک‌ها نرخ سود بانکی را بالا ببرند ویروسی به جان تولید ملی می‌افتد که قطعا باعث افزایش قیمت تمام شده کالا خواهد شد و در نتیجه ما نمی‌توانیم در بازارهای هدف سرمایه‌گذاری کنیم و کالاهایمان را به آنجا صادر کنیم و این موضوع در داخل کشور هم صادق است.”

تولید جوابگو نیست

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه افزایش بی‌رویه نرخ سود بانکی پیامدهای منفی برای تولید، صنعت و کشاورزی در پی خواهد داشت، اضافه کرد: “کسانی هستند که سرمایه‌گذاری می‌کنند و می‌خواهند از گردش مالی بانک‌ها استفاده کنند اما افزایش نرخ سود بانکی باعث می‌شود مطالبات و معوقات بانکی بیشتر شود و تولید دیگر جوابگو نباشد و در نتیجه این امر باعث می‌شود تولیدکنندگان با مشکلاتی مواجه شوند.”

افزایش نرخ سود بانکی خیانت است

این در حالیست که سال گذشته غنیمی فرد رییس وقت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، با بیان این مطلب که تورم ناشی از افزایش نرخ بهره پول است افزود: “کسی که قصد دارد نرخ سود سپرده بانکی را بالا ببرد یک خیانت کار ملی است و این استدلالی که می کند نرخ سود باید به میزان تورم بالا رود برای آن یک سند معتبر علمی نشان دهد.”

وی ضمن انتقاد تند از کسانی که به دنبال افزایش نرخ سود سپرده های بانکی هستند، این افراد را متهم کرد که از بیگانگان دستور می گیرند و به دنبال زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور هستند.

هادی غنیمی فرد نه تنها افزایش نرخ سود بانکی را اقدامی کارشناسانه ندانسته بود، بلکه این امر را یک نوع خیانت به سرمایه گذاری های مفید کشور دانسته بود.

وی براین نکته تأکید کرده بود که کسانی که به دنبال افزایش نرخ سود سپرده های بانکی هستند نزول خواری را در کشور رواج خواهند داد و کار آنها سود دیگری ندارد .

غنیمی فرد در گفت و گوی سال گذشته خود با ایرنا گفته بود: “هنگامی که به شما می گویند ۲۱ درصد به سپرده های بانکی سود می دهیم و صنعت، تولید، کشاورزی و هرنوع کار اصیل بیشتر از ۷ الی ۸ درصد سود ندارد یعنی به همه اعلام می کنند پول های خود را به سمت نزول خوری ببرند. به این ترتیب تمام فعالیت های سازنده و مفید کشور تعطیل می شود و کسی که این حرف را می زند یک دشمنی ملی با ملت ایران دارد و می خواهد کشور را از نظر تولید از پای درآورد”.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com