مصباح یزدی: حقوق شهروندی به معنای برابری بهائی و مسلمان، خلاف اسلام و قانون اساسی است

عضو خبرگان رهبری ایران و رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی در دیدار با جمعی از طلاب و مسئولان مدرسه علمیه رشد، انقلاب را پدیده‌ای کم نظیر در جهان دانست و خاطر نشان کرد: اینکه عده‌ای بیایند و حقوق شهروندی را مطرح کرده و” خواستار تساوی همگان از بهائی و یهودی و مسلمان و… شوند، به این معناست که بعد از گذشت 50 سال و شهادت صدها هزار نفر در این راه و تحمل رنجها، شکنجه‌ها و گرفتاری ها، دوباره وضع به همان حالتی برگردد که امام خمینی به خاطر آن قیام کرد و این هرگز پذیرفتنی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار مصباح یزدی، او گفته است: همواره اصل، اسلام است و حقوق بشر غربی و حقوق شهروندی به معنای برابری مسلمان و بهائی، ربطی به اسلام ندارد، چرا که حقوق بشر و حقوق شهروندی به معنایی که در غرب تعریف شده با روح اسلام و قانون اساسی و حرکت امام(ره)، کاملا مخالف است. مردم کشور نیز به خاطر اسلام، این همه شهید و کشته داده و سختی‌ها را تحمل کردند و لذا هرچه با اسلام مخالف باشد را نمی‌پذیرند. هرچند کسانی هم که مسلمان نیستند، در سایه نظام اسلامی محترم بوده و دارای حقوقی هستند که اسلام برای آنها قرار داده است.

وی گفت: لذا اسلام، هرگز یک یهودی و مسلمان را مساوی نمی‌داند، هرچند حقوقی را برای یهودی هم در نظر می‌گیرد، اما این به معنای تساوی آنها در همه حقوق نیست. گاه عده‌ای نام شهروند درجه دوم بر آن می‌گذارند. هر اسمی می‌خواهند بگذارند، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهند.

مصباح ادامه داد: در واقع همین مسأله بود که سبب شروع نهضت اسلامی شد، چرا که اسدالله علم، تصویب کرد که لازم نیست قید مسلمان برای انتخاب شونده وجود داشته باشد و به جای قسم خوردن به قرآن کریم، نمایندگان مجلس بتوانند به هر کتاب آسمانی قسم بخورند و امام با تکیه بر همین مسأله و انتقاد از آن، نهضت را شروع کرد و معتقد بود این آغاز حذف اسلام است.”

مصباح یزدی همچنین در دیداری که روز چهارشنبه، هفتم اسفندماه سال جاری در دیدار با تولیت مسجد جمکران داشت، با استناد به آیه‌ای از قرآن، مسجد جمکران را به مکه تشبیه کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)