رئیس جمهور ایران در نخستین دیدار رسمی خود با جامعه هنر مندان ضمن تاکید بر آزادی هنر گفت:«نگاه امنیتی به هنر بزرگترین اشتباه امنیتی است و می تواند جوانه هنر را بخشکاند.»
حسن روحانی،رئیس دولت یازدهم شامگاه چهارشنبه (۱۸ دی) که در تالار وحدت با جمعی از هنر مندان دیدار کرد، این دیدار که نخستین دیدار آقای روحانی با اهالی فرهنگ و هنر پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری بود بر اهمیت آزادی هنر تأکید کرد.
آقای روحانی ،تقسیم هنر مندان به ارزشی و غیر ارزشی را بی معنا و نادرست خواند و گفت:« هنر خود ارزش است و هنر بدون آزادی به خشکیده شدن ریشه هنر می انجامد او رسالت دولتش را ترویج و شکوفایی هنر و تسهیل امور برای انجام فعالیت بی قید و شرط و آزادانه هنرمندان دانست و این اصل را به عنوان اصلی ترین نگرش دولت یازدهم دانست و گفت : آنچه هویت ایرانی و اسلامی ما را حفظ می کند و آنرا تعالی می بخشد دولت موظف به حمایت بیشتر از آن است.
رئیس دولت یازدهم در خلال اظهاراتش به بحث های چون نگاه امنیتی به هنر ،آنرا بزرگترین اشتباه امنیتی دانست و گفت: هنر خطری محسوب نمی شود و هنرمند تهدید نیست و بستن پر و بال هنرمند آماده کردن باند فرود برای هواپیمای های دشمن است. حسن روحانی در ضمن سخنانش در اشاره به کارت زرد گرفتن علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: کارت زرد برای دولتش مایه نگرانی نیست ، تأ کید داشت که به وعده های انتخاباتی اش وفادار است.
بازگشایی ارکسترسمفونی ملی
در این نشست که نمایندگان عرصه های مختلف هنر حضور داشتند دغدغه های شان را با آقای روحانی در میان گذاشتند هنرمندان گفتند: اگر موضوع امنیتی بودن فضای فرهنگی کشور حل شود وهنرمندان بدون فشار امنیتی کار کنند به ایده ها و آرمان های پیش رو نزدیک خواهیم شد آنها اظهار داشتند فضای امنیتی ایجاد شده فقط برای اهالی فرهنگ نیست بلکه برای همه اهالی جامعه در سال های اخیر این فضای امنیتی وجود داشته و این فضا تنها عاید هنرمندان نشده است . رئیس جمهور در این دیدار گفت: ما سانسور را بر نمی تا بیم. رئیس دولت یازدهم در ادامه وعده داد که دولت او ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونی ملی را احیا می‌کند، حتی اگر “وزیر فرهنگ و ارشاد باردیگر از مجلس کارت زرد بگیرد”.
پیشنهاد سپردن ممیزی به فرهیختگان
وی در ادامه در پاسخ به درخواست‌های مطرح شده در مورد حذف ممیزی خاطر نشان کرد که “هر نظامی خطوط قرمزی دارد که باید رعایت شوند”. رئیس دولت یازدهم درعین حال افزود: «اگر ما مقررات شفاف و روشنی داشته باشیم، می‌توانیم کار را به اصناف و تشکل‌ها واگذار کنیم٬ چون آنها عاشق ایران هستند.» حسن روحانی در توضیح سخنان خود گفت: «اگر می‌خواهیم کار ممیزی را انجام دهیم باید گروهی از فرهیختگان، اندیشمندان، هنرمندان، عالمان حتی عالمان دینی در کنار یکدیگر بنشینند و آنها باشند که بر هنر نظارت کنند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)