“شرق” چاپ تهران، در شماره ی روز شنبه گزارش خواندنی به چاپ رسانده که در آن افزایش چشمگیر بودجه حوزه‌های علمیه در قیاس با دانشگاه‌های ایران را در لایحه ی بودجه ی سال ١٣٩٣ نشان می‌دهد.

روزنامه ی “شرق” در این گزارش تصریح کرده است: جزئیات بودجه ی سال ١٣٩٣ نشان می دهد که ١٨ نهاد حوزوی قرار است بودجه ای معادل یک هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان دریافت کنند. گزارش روزنامه ی شرق برای نمونه اضافه می کند که بودجه ی “مرکز خدمات حوزه علمیه قم” که خدماتی در زمینه های بیمه و تسهیلات مسکن ارایه می کند به ۴۰۰ میلیارد تومان بالغ می شود که به تنهایی با بودجه ی کل دانشگاه تهران در سال ۱٣۹۲ برابری می کند.
شرق اضافه می کند: در حالی که بودجه نهادهای وابسته به حوزه های علمیه هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان است، بودجه ی کل پنج دانشگاه مادر کشور، یعنی دانشگاه های “شریف”، “امیرکبیر”، “شهید بهشتی”، “علم و صنعت” و “علامه طباطبایی” از ۶٨۷ میلیارد تومان فراتر نمی رود که در اصل معادل نیمی از بودجه ی نهادهای حوزه‌های علمیه است. شرق اضافه کرده است که هرچند بودجه‍ی دانشگاه های کشور در قیاس با سال گذشته قدری افزایش یافته، اما این بودجه به هیچ وجه جواب‌گوی نیازهای دانشگاه های ایران نیست.
در این بین، به نوشته ی روزنامه ی شرق، بودجه ی دانشگاه “پیام نور” که تولید علم آن با دانشگاه های معتبر “تهران”، “صنعتی شریف”، “علوم پزشکی تهران”، “شهید بهشتی” و “صنعتی امیرکبیر” حتا قابل مقایسه هم نیست، افزایش قابل توجهی یافته است. شرق نوشته است که دانشگاه “پیام نور” با بیش از هزار میلیارد تومان، سهم بالایی از بودجه سال ۱٣۹٣ دانشگاه‌های کشور را داراست، هر چند به نوشته ی شرق، دانشگاه “پیام نور” به دانشگاهی کاملاً غیرانتفاعی و مستقل از دولت تبدیل شده است.
گزارش روزنامه ی “شرق” در پایان تصریح می کند که بر اساس آمارهای رسمی، ١٠دانشگاه مهم کشور از جمله دانشگاه‌های “تهران”، “علوم پزشکی تهران”، “آزاد اسلامی”، “صنعتی اصفهان”، “صنعتی شریف”، “صنعتی امیرکبیر”، “تربیت مدرس”، “شیراز” و “فردوسی” مشهد، روی هم ٨٣ درصد تولیدات علمی کشور را برعهده دارند؛ اما مابقی نهادهای آموزشی و حوزوی که حتا یک درصد تولید علم کشور را انجام نمی دهند، بودجه ای همتراز با این دانشگاه ها دریافت می کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com