موارد نقض حقوق بشر

مشکلاتی که دختران سوری را به دام شیوخ سعودی انداخت
خبرگزاری جمهور ۱۰ آذر ۱۳۹۲ شبکه تلویزیونی الجدید لبنان در گزارشی هشدار داد: شیوخ ثروتمند عربستان با سوء استفاده از مشکل مالی خانواده های سوری مقیم شمال لبنان، چند روز پس از ازدواج با دختران کم سن و سال این خانواده ها، آنها را رها می کنند. این گزارش حاکی است: شیوخ عربستانی از عضویت خود در مراکز به اصطلاح خیریه سوء استفاده می کنند و از هیچ تلاشی برای ازدواج با دختران خردسال سوری مقیم شهر عکار در شمال لبنان دریغ نمی کنند؛ مساله دیگر اینکه اموال هنگفتی که به این مراکز به اصطلاح خیریه اختصاص یافته است، در امور نامعلومی هزینه می شود .

دختری ۱۵ ساله در بغلان افغانستان، مورد تجاوز جنسی قرار گرفت
خبرگزاری جمهور ۲۱ آذر ۱۳۹۲ یک دختر ۱۵ ساله در ولایت بغلان، پس از اختطاف از سوی ۳ فرد مسلح ناشناس، مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری جمهور؛ شام روز گذشته ۳ فرد مسلح ناشناس در ساحه «دشت کیلگی» ولسوالی دوشی، وارد یک منزل مسکونی شدند و یک دختر ۱۵ ساله را به اسم «نادیه» با خودشان بردند.

آیدا قجر: تجاوز جنسی در روابط زناشویی؛ «تن» می‌دهیم 
ایران وایر ۱۴ آذر ۱۳۹۲ آمار مشخصی از میزان تجاوز جنسی در روابط زناشویی در ایران وجود ندارد. در برخی بسترهای فرهنگی مانند ایران که رفتار و عادات مردم بر سنت و مذهب استوار است، این مساله ناشناخته مانده است. قربانی تجاوز جنسی می‌تواند مرد یا زن باشد اما تفاوت فیزیک آن دو سبب شده تا زنان بیش‌تر قربانی شوند.

  قوانین و لوایح

حذف مواد ۹ و ۱۰ طرح تعالی خانواده تا زمان طرح در صحن علنی مجلس قطعی نیست
مهرخانه ۲۰ آذر ۱۳۹۲ یک حقوقدان و فعال امور زنان با انتقاد از مواد ۹ و ۱۰ طرح تعالی خانواده و جمعیت گفت: حذف این دو ماده از کمیسیون بهداشت به معنای حذف کامل آن از طرح و برداشتن اولویت استخدام زنان مجرد نیست و همه نمایندگان اگر رای به حذف این دو ماده بدهند، می توان با قطعیت از حذف این دو ماده صحبت کرد.

مبارزه با تن‌فروشی به شیوه‌ی سوئدی در فرانسه
شهرزادنیوز ۱۱ آذر ۱۳۹۲ نمایندگان مجلس فرانسه به تحمیل جریمه تنبیهی به مشتریان روسپی ها رای دادند. این قانونی بحث برانگیز بود که قرار است با هدف کمک به کارگران جنسی از قید بزهکاران و گروه های جنایتکار سازمان یافته اجرایی شود. اگر بقیه این قانون تصویب شود، جریمه مشتریان روسپی ها برای اولین بار ۱۵۰۰ € و دفعات بعدی به ۳۷۵۰ € خواهد رسید.

سهم زنان و خانواده در لایحه‌ بودجه سال ۹۳ ایران
مهرخانه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ لایحه بودجه ۹۳ صبح دیروز توسط رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ‌تقدیم شد و نمایندگان در هفته‌های آتی بررسی این لایحه را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

  دفاع از حقوق زنان

چرا دنیا خشونت علیه زنان عرب را نادیده می‌گیرد؟
شهرزادنیوز ۱۹ آذر ۱۳۹۲ عدم وجود امنیت در خیابان‌ها مانع می‌شود زنان کار کنند، تحصیل کنند، فعالیت سیاسی کنند یا نیازهای خود و جامعه‌شان را برآورده کنند. عدم امنیت همچنین بر توانایی مردان خانواده در کسب درآمد تأثیرات مستقیم و غیر مستقیمی می‌گذارد که معنایش وجود اختلاف و دعوا در خانه می‌باشد. این امر خانواده‌ها را از هم پاشانده است؛ زیرا مردم به دنبال کسب درآمد لیبی و مصر را ترک می‌کنند تا از خشونت و بی‌ثباتی اقتصادی بگریزند. و اغلب، این زنان هستند که به حال خود رها می‌شوند.

نقض حقوق بشر/ زنان در کره شمالی
عفو بین‌الملل ۱۳ آذر ۱۳۹۲ “زنان و دخترانی که بعد از گذراندن یک شب با مقامات بلافاصله کشته می‌شوند تا هیچ‌گاه فرصت بازگو کردن آن چه به آن‌ها رفته است را نداشته باشند.” امنستی گزارش و تصاویر جدید ماهواره‌ای را از زندان‌ها و اردوگاه‌های اجباری در کره شمالی منتشر کرده است. زندان هایی که ۲۰ هزار نفر را در خود جا داده‌اند و بر اساس عکس‌ها ساختمان‌های جدیدی نیز در آن‌ها ساخته شده که نشان از افزایش تعداد زندانیان است.”

جنایت خشونت جنسی در جمهوری دموکراتیک کنگو
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر ۱۴ آذر ۱۳۹۲ گفتگو با سویوتا مایگا، گزارشگر ویژه حقوق زنان در کمیسیون حقوق بشر و مردم افریقا. جمهوری دمکراتیک کنگو که با عنوان «پایتخت تجاوز جهان» شناخته می شود، ۲۰ سال گرفتار جنگی بوده که یکی از مشخصه های آن خشونت جنسی و جنسیتی گسترده است. این خشونت ها اکنون جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت محسوب می شوند.

نوشین احمدی‌خراسانی: منشور حقوق شهروندی و جنبش زنان
مدرسه فمینیستی ۱۵ آذر ۱۳۹۲  اگر عزم میلیون ها مردم این سرزمین بر شرکت جدی و مسئولانه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ و سپس در انتخابات سال ۱۳۸۸ نبود و آنان پیگیر سرنوشت «رأی شان» نمی شدند، اگر کنشگران جنبش زنان مرعوب فضاسازی و تمسخر برخی گروه های تندرو شده بودند و کمپین جمع آوری یک میلیون امضا را پیگیری نمی کردند، اگر کارگران ایران برای حقوق صنفی و سندیکایی شان و دانشجویان نیز برای حقوق دموکراتیک شان تلاش نمی کردند، اگر ایرانیان غیرفارس پیگیر حق آموزش زبان مادری شان نمی شدند، و ده ها اگر و نمونه از این دست، آیا جامعه مدنی نیم بند کنونی می توانست حیات داشته باشد، و از آن مهم تر آیا اساساَ منشوری برای حقوق شهروندی ایرانیان، آن هم از سوی دولت، برای نظرخواهی عموم، تدارک و منتشر می شد؟ منشور حقوق شهروندی جایگاه زنان در تصمیم‌گیری را نادیده گرفته است

زنان، جنبش مردانه دانشجویی را تغییر داده‌اند
دویچه وله ۱۵ اذر ۱۳۹۲ «جنبش دانشجویی جنبشی مردانه است» این جمله را از خیلی فعالان این جنبش می‌توان شنید. مهدیه گلرو اما می‌گوید دانشجویان دختر با فعالیت و پایداری خود “مردانه” بودن این جنبش را تغییر دادند.

یک مدرسه دخترانه در هرات، عضویت مدارس بین‌المللی را به دست آورد
خبرگزاری جمهور ۲۱ آذر ۱۳۹۲ یکی از مدارس دخترانه ولایت هرات توانست با کسب رتبه در میان بیش از یکهزار مکتب در سطح جهان، عضویت مدارس بین المللی را به دست آورد. مسوولان معارف هرات گفته اند که این لیسه دخترانه با سعی و تلاش معارف و مدیریت قوی توانسته تا نام افغانستان را در میان کشورهای زیادی مطرح کرده و گامی مهم به جلو بردارد. گفتنی است که این رقابت بین المللی در بریتانیا برگزار شده بود.

پلیس افغانستان زنی را از سنگسار نجات داد
بی‌بی‌سی ۱۸ آذر ۱۳۹۲ پلیس در ولایت شمالی قندوز افغانستان یک زن را قبل از اجرای حکم سنگسار، نجات داد. مقام های ولایت قندوز گفته‌اند که افراد وابسته به گروه طالبان سه روز پیش زنی را در ولسوالی دشت ارچی این ولایت بازداشت کرده و سپس حکم کرده بودند که سنگسار شود.

برهنه شدن تیم راگبی زنان دانشگاه آکسفور برای امور خیریه
شهرزادنیوز ۱۴ آذر ۱۳۹۲ عکس‌های برهنه و سیاه و سفید درجه یک از تیم راگبی زنان دانشگاه آکسفورد که در مناطق روستایی گرفته شده، قرار است در تقویم ۲۰۱۴ منتشر شود. این تقویم به قیمت ۱۰ پوند و برای جمع آوری پول برای کمپین آگاهی از بیماری‌های روانی دانشگاه آکسفورد به فروش می‌رسد. الیزابت دوبوا، رئیس باشگاه، اظهار داشت: “با این تقویم باشگاه امیدوار است تا راگبی زنان را برجسته کند و این که دختران از همه اشکال و اندازه‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف می توانند به این ورزش روی آورند.

  حقوق مدنی سیاسی

۲۱زن مخالف دولت مصر با حکم دادگاه تجدید نظر آزاد شدند 
یورو نیوز ۱۷ آذر ۱۳۹۲ دادگاه تجدید نظر استان اسکندریه روز شنبه مجازات ۲۱ زن و دختر جوانی را که ماه گذشته به علت شرکت در اعتراضات در این کشور، به حبس های طولانی محکوم شده بودند، کاهش داد و دستور آزادی آنها را صادر کرد. دادگاه تجدید نظر، همه این زنان را از جدی ترین اتهام، یعنی اغتشاش گری تبرئه کرد و حکم هر یک از آنها را به یک سال حبس تعلیقی کاهش داد، به این ترتیب همگی بصورت مشروط از زندان آزاد خواهند شد.

بانوی بلوچ اهل سنت شهردار شهر سرباز شد
ملی مذهبی ۱۷ آذر ۱۳۹۲ در حالی که عدم انتصاب هموطنان ایرانی در اقلیت های قومی و مذهبی باعث اعتراض فعالان مدنی و سیاسی دموکراسیخواه ایرانی شده یک سایت خبری گزارش داده یک بانوی بلوچ اهل سنت به عنوان شهردار شهر سرباز منصوب شده است.

کاتای دختران ایران؛ تیمی که نباخت اما حذف شد
رادیو فردا ۱۳ آذر ۱۳۹۲ تیم کاتای دختران ایران که راهی مسابقه فینال قهرمانی آسیا شده بود، به دلیل آنچه غیر استادندارد بودن پوشش این تیم و استفاده از یقه‌های بالا عنوان شده است، از دور مسابقات کنار گذاشته شد. ورزش‌کارانی که از ایران اعزام می‌شوند اما مسابقه‌ نمی‌دهندزهرا نعمتی یکی از ۱۰ ورزش‌کار برتر ۲۰۱۳

مرگ یک زن باردار به دلیل نبود پزشک متخصص زنان در اهواز 
رادیو زمانه ۱۹ آذر ۱۳۹۲ یک منبع که از وی با عنوان “مقام آگاه در بیمارستان بقایی اهواز” یاد شده، به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: “این زائو زیر نظر پزشک متخصص قرار داشت و قرار بود روز یکشنبه زایمان کند ولی به دلیل شروع درد زایمان، روز شنبه به بیمارستان مراجعه کرد، در آن روز پزشک متخصص دچار مشکل شده بود و تماس با وی برقرار نشد و به همین دلیل ناچار عمل زایمان به دست ماماهای بیمارستان سپرده شد”.

  فرهنگ

برگزاری نمایشگاه کتاب از سوی جمع زنان ناشر در فرهنگ‌سرای شهر جدید پرند
تا قانون برابر خانواده ۱۷ آذر ۱۳۹۲ جمع زنان ناشر با حمایت شهرداری شهر جدید پرند نمایشگاه کتابی را به مناسبت روز دانشجو در فرهنگسرای شهرجدید پرند برگزار می کند. افتتاحیه این نمایشگاه امروز در دانشگاه پیام نور پرند با حضور شهردار محترم جناب آقای کاویانی، اعضای شورای شهر ، اعضای اتحادیه ناشران و جمع زنان ناشر است که با همکاری وزارت ارشاد برگزار می شود. دیگر مجریان این نمایشگاه نشر شیرازه و نشر ورجاوند هستند.

هانی نیرو و بازخوانی ترانه‌های قدیمی
رادیو زمانه ۱۵ آذر ۱۳۹۲ هانی (هانیه) نیرو، ‌زاده ۱۳۶۰ در شهر تهران است. او در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت دیپلم ویلون از هنرستان موسیقی دختران شد و در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه موسیقی هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. او همچنین دارای دیپلم هارمونی و کنترپوان است.

  جامعه

خودکشی یک زن جوان در شهر هرات افغانستان
خبرگزاری جمهور ۱۰ آذر ۱۳۹۲ یک خانم ۲۵ ساله باشنده ولایت هرات، شب گذشته بر اثر اختلافات خانوادگی خود را حلق آویز کرد. یک مقام معتبر امنیتی که نخواست نامش ذکر شود به خبرگزاری جمهور گفت: ” ساعت ۱۱ شب گذشته یک خانم ۲۵ ساله به نام سعیده، پس از مشاجره لفظی با شوهرش، خود را حلق آویز کرد”. او بیان داشت که به اتهام این قضیه دو تن که پدر و شوهرش هستند، دستگیر شده اند. این مقام امنیتی افزود که یک تن از اقوامش، ادعا دارد که افراد دخیل در قتل این خانم، شوهر و پدرش هستند.

۶۲ درصد زنان معتاد در ایران متاهل‌اند
خبرگزاری مهر ۲۰ آذر ۱۳۹۲ معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه اعتیاد مرزهای تحصیل، فرهنگ و دین را درنوردیده است، گفت: آمارها حاکی از آن است که ۶۲ درصد زنان معتاد متاهل هستند که ۱۰ درصد علل شروع اعتیاد زنان به اختلافات خانوادگی ارتباط دارد و به همین دلیل اهمیت پرداختن به موضوع اعتیاد زنان را دو چندان می‌کند.

  جهانی سازی & حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

تبلیغ جنجالی زن نقاب‌دار و سرباز آمریکایی
خبرگزاری جمهور ۱۱ آذر ۱۳۹۲ شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا نصب این بیلبورد که حاوی تصویر یک سرباز آمریکایی و یک زن مسلمان نقاب دار در کنار یکدیگر است، توجه عابران را در بلواری مهم در هالیوود شهر لس آنجلس به خود جلب کرد. بلافاصله پس از نصب این بیلبورد تصویر آن در شبکه های اجتماعی آمریکا منتشر شد و برخی منتقدان با توجه به استفاده از دو عنصر سرباز آمریکایی و زن مسلمان این بیلبورد را برای جامعه تحریک آمیز دانستند. در این بیلبورد نوشته شده : اگر می توانیم این دو زوج را در کنار هم نگه داریم پس می توانیم هر زوجی را در کنار هم نگه داریم.”

  آرمان‌شهر

شبکه بین‌المللی زنان
این صفحه منابع مختلفی در حوزه زنان را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. این منابع گوناگون (غیر دولتی و دولتی) بی‌طرفانه و به چند زبان گردآوری شده است.

 فستیوال فیلم زنان
نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان توسط بنیاد آرمان‌شهر و خانه فیلم رویا با ریاست گیسو جهانگیری و رویا سادات برای اولین بار در منطقه به مناسبت ۸ مارس، با حضور بیش از ۱۵۰۰ نفر در ارگ هرات برگزار شد. صد فیلم از ۲۰ کشور دنیا به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که پس از تایید هیات داوران،۱۰ فیلم از افغانستان و ۲۵ فیلم از دیگر کشورها به نمایش در آمد. این فستیوال به طور سالانه در شهرهای مختلف برگزار خواهد شد.

کتاب‌خانه آنلاین حقوق بشر آرمان‌شهر/ زنان
آرمان‌شهر، صفحه‌ای از کتاب‌خانه آنلاین حقوق بشر خود را به زنان اختصاص داده‌ است. هدف از راه‌اندازی «کتابخانه آنلاین حقوق بشر» ایجاد جامع‌ترین پایگاه اطلاعاتی در این زمینه است. کوشش ما بر این است که تمام عهدنامه‌ها و اسناد حقوق بشری به زبان فارسی را در یک کتابخانه مجهز گرد آوریم. در این بخش می‌توانید از اسناد بین‌المللی و ملی، مقالات، گزارش‌ها، اعلامیه‌ها و گزارش‌های چندرسانه‌ای بهره‌مند شوید.

منابع این شماره:  بی‌بی‌سی، رادیو زمانه،‌ دویچه‌وله، تا قانون خانواده برابر، تغییر برای برابری، خبرگزاری مهر، خبرگزاری جمهور، رادیو فردا، ایسنا، شهرزادنیوز، عفو بین‌الملل، ملی مذهبی، یورونیوز، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، ایران وایر، مهرخانه، مدرسه فمینیستی.

  دیگر بولتن‌های آرمان‌شهر

هفت‌روز نامه  حقوق بشری بین‌المللی

هفت‌روز نامه حقوق بشری ایران

هفت‌روز نامه تاجیکستان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)