۱۸ شهریور روز “مبارزه برای حق ورود زنان به استادیوم”

 

روز ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ روزی است که زن جوانی به نام ”سحر خدایاری” با هزاران امیدها و آرزوهای سوخته پس از روزها تحمل درد و رنج از خودسوزی در مقابل ساختمان بیداد سرای تهران، جان خود را از دست داد.

سحر خدایاری که به دلیل حمایت از تیم استقلال به ”دختر آبی” مشهور شد، یکی از میلیونها زن در ایران بود که تحت سیطره حکومت زن ستیز اسلامی، از ورود به استادیوم ها منع شده اند.

ورود به استادیوم ها که بخشی از اماکن عمومی جامعه هستند، سالهاست به روی زنان ایرانی بسته است. و سالهاست که دختران بسیاری برای داشتن حق و سهم از این مکان عمومی، مسیر پرخطری را تا از دست دادن جان خود تا کنون طی کرده اند.

خودسوزی و پرواز جگر سوز سحر فقط در اعتراض به دستگیری و حکم بازداشت به دلیل ورود به استادیوم نبود،‌ بلکه خشم فروخورده و سالها در گلو مانده زنان ایران برای بیش از چهار دهه زن ستیزی بود.

سحر به آرزویش نرسید، سحر جان خود را از دست داد و داغ بزرگی بر دل وجدانهای بیدار گذاشت، اما یاد او هرگز از بین نرفت و آنچه در تاریخ مقاومت زنان ایران در برابر نظام نرینه سالار و بردگی جنسی ثبت شد پرچمی بود که این زن مبارز بلند کرد.

سحر جان خود را از دست داد تا جهان از رنج زنان ایران تحت حاکمیت اسلامی به سخن آید. جان باختن سحر خدایاری بار دیگر مهر تاییدی بر این واقعیت زد که خشونت علیه زنان در ایران خشونتی ساختاری؛ قانونی،‌ دولتی و قضایی، و در یک کلام حکومتی و جزء جدایی ناپذیر جمهوری اسلامی است.

بدینوسیله ما امضا کنندگان این بیانیه با گرامیداشت یاد سحر خدایاری، زنی که تبدیل به یکی از نمادهای مبارزه علیه حکومت آپارتاید جنسی شد، به پاس مبارزات زنان ایران علیه ممنوعیتها و محرومیتهای زنان، علیه بردگی جنسی، علیه هرگونه سلب اختیار از زنان و علیه کلیت نظام جمهوری اسلامی، روز ۱۸ شهریور را روز “مبارزه برای حق ورود زنان به استادیومها”، اعلام میکنیم، تا باشد این روزی که  نقطه عطفی در جنبش نوین رهایی بخش زن در ایران است، روزی برای ارج نهادن به مبارزه زنان و روزی برای اعتراض گسترده علیه آپارتاید جنسیتی حاکم، در تقویم تاریخ مبارزات زنان ایران ماندگار گردد.

اسامی امضا کنندگان:

 

۱. شیرین شمس،‌ مسئول نهاد انقلاب زنانه

۲. دریا صفایی فعال حقوق زنان و نماینده پارلمان بلژیک

۳. زینب صحافی، مشهور به زینب پرسپولیسی

۴. نرگس منصوری، کنشگر حقوق زنان امضا کننده بیانیه ۱۴ برای برکناری علی خامنه ای و گذار از جمهوری اسلامی

۵. نسرین افضلی، فعال حقوق زنان

۶.  شیوا امینی، بازیکن سابق تیم ملی فوتسال ایران

۷. سام رجبی، بازیکن سابق تیم ملی ایران

۸. وحید سرلک، ملی پوش جودو

۹. رقیه بیکدلی، فعال حقوق زنان

۱۰. رادا مردانی، فعال دانشجویی و معلم، زندانی سیاسی سابق

۱۱. رضوانه خان بیگی، کنشگر اجتماعی و زندانی سیاسی زن

۱۲. مینا احدی، فعال حقوق زنان

۱۳. جاستینا، رپر ایرانی

۱۴. مهدی موسوی،‌ شاعر و نویسنده

۱۵. شادی امینی، خواننده

۱۶. نعیمه دوستدار، فعال حقوق زنان

۱۷. شیوا محبوبی، فعال حقوق زنان

۱۸. شاپرک شجری زاده، فعال حقوق زنان

۱۹. شقایق نوروزی، فعال حقوق زنان

۲۰. علی قلی لو،‌ زندانی سیاسی سابق و فعال اجتماعی

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)