کریم دحیمی فعال حقوق بشر: شبکه انگلیسی زبان دولت ایران موسوم به “پرس تی وی” در تاریخ ١٧/١١/٢٠١٣ در اقدامی کاملا مخالف با حقوق اولیه متهمان، اعترافات تلویزیونی زندانیان عرب شهر شوش را پخش کرد.
سید خالد (یاسین) موسوی ٣۵ ساله، علی چبیشاط ۴٨ ساله و سلمان چایانی ٣۲ ساله، سه زندانی اهل شهر شوش هستند که در تاریخ ١١/١١/٢٠١٢ توسط اداره اطلاعات شوش دستگیر شده و پس از ماهها شکنجه شدید جسمی و روانی در بازداشتگاه اطلاعات اهواز مجبور به اعترافات اجباری شده اند. شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به ریاست “قاضی سید محمد باقر موسوی” حکم اعدام برای علی چبیشاط و سید خالد موسوی و ۲۵ سال حبس برای سلمان چایانی صادر کرد.
احکام اعدام صادره توسط دفتردار وکیل تسخیری آنها بنام “ترابی” به خانواده ها ابلاغ شده است. زندانیان بعد از صدور حکم از شهر اهواز به زندان شهر دزفول منتقل شدند و تایید احکام آنان از دیوان عالی کشور هنوز صادر نشده است.
بنا بر تجربه های پیشین شبکه پرس تی وی در مخالفت تمام با اصول کار رسانه ای با همکاری نهادی امنیتی رژیم اقدام به کارگردانی و پخش اعترافات اجباری زندانیان عرب کرده است. بی تردید هدف اصلی این رسانه امنیتی توجیه عملکرد غیرانسانی و ناقض حقوق بشر نهادهای امنیتی و قضائی نظام است. رسانه یاد شده سعی دارد که افکار عمومی در جهان غرب را مخاطب ساخته و مقدمات اعدام زندانیان سیاسی و فرهنگی عرب را فراهم سازد.
با توجه به فعالیت این رسانه در کشورهای اروپائی، رعایت قوانین بین المللی و قواعد اطلاع رسانی از بدیهیات عملکرد آن رسانه است که تا به حال به هیچ وجه مورد توجه گردادنندگان آن واقع نبوده است. طبق قوانین بسیاری از کشورها و بر اساس کنوانسیون های بین المللی نشان دادن چهره و اعلام هویت متهمان ممنوع است، ماده ٨ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (حق خلوت یا حریم خصوصی) را به رسمیت می شناسد.
در قوانین ایران، انتشار نام و یا حتی مشخصاتی که نشان دهنده هویت کسانی که هنوز حکم محکومیتشان قطعی نشده توسط رسانه ها ممنوع است و اگر رسانه ای از این قانون تخطی کند، می تواند به عنوان ایراد “افترا” محاکمه و مجازات شود (در این باره به تبصره ۱ ماده ۱٨٨ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نگاه کنید).
پرس تی وی که جزئی از صدا وسیمای جمهوری اسلامی می باشد حتی به قوانین ایران نیز پایبند نبوده و در فیلم (-lost in darkness)- که در مورد جوانان شهر شوش بود، به خانواده های متهمان نیز رحم نکرد و حقوق حریم خصوصی آنان را نقض کرد.
همکاری نزدیک پرس تی وی با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در فیلم ۲۵ دقیقه ای روز یکشنبه هفدهم نوامبر ۲۰۱٣ نمایان است. برای روشن شدن موضوع و کشف تلفیق و دروغ پردازی این کانال امنیتی موارد مهم پشت صحنه را از زبان بستگان متهمان را ذکر می کنم:

– برای جلوگیری از ضبط این برنامه این سه زندانی برای چندین روز در جولای ٢٠١٣ اعتصاب غذا کرده بودند اما بعدا با تهدید و استمرار شکنجه توسط ماموران اداره اطلاعات تن به اعترافات اجباری دادند و در واقع ادعای پرس تی وی مبنی بر کسب موافقت متهمان برای فیلمبرداری کذب محض است.
– بعد از چندین ماه بازداشت این سه نفر که زیر شدیدترین شکنجه و فشار بودند با پیگیری های مستمر خانواده ها و تجمع در مقابل درب اداره اطلاعات شهرهای شوش و اهواز، نیروهای اطلاعاتی از خانواده ها درخواست کرده بودند که تمام افراد خانواده ها از جمله همسران متهمان، فرزندان و والدین جهت ملاقات به ستاد خبری مراجعه کنند. خانواده ها هنگام ملاقات با دیدن چندین فیلمبردار غافلگیر شدند و به آنها گفته شده که این فیلم برای «مقام معظم رهبری» جهت کمک به فرزندان شما می باشد و هیچ کسی بجز رهبر آن را مشاهده نخواهد کرد!
حکیم چبیشاط از بستگان متهمان می گوید: با خانواده ها در مورد فیلمبرداری اصلا هماهنگی نشده و بدون موافقت آنها این فیلم را تهیه کردند. این شخص افزود در این ملاقات که در ستاد خبری بود، به یکی از حاضران برگه ای دادند و از او خواستند که بگوید فرزندان ما گناهکارند ولی درخواست عفو و بخشش از جمهوری اسلامی داریم. این فرد در جواب به مأموران اطلاعات گفته، نمی توانم فارسی را بخوانم و بعد از اینکه ترجمه آن را به زبان عربی به او می گویند از تکرار عبارات امتناع کرده و بین این شخص و نیروهای اطلاعاتی درگیری لفظی پیش آمد.
یکی دیگر از بستگان زندانیان که نخواست نامش فاش شود می گوید: اصلا ما درباره پخش شدن این فیلم در یک تلویزیون ماهواره ای اطلاعی نداشتیم و تا آخرین لحظات می گفتند این فیلم خصوصی است. او افزود نیروهای اطلاعات با تهدید و ارعاب از زن و بچه هایمان فیلمبرداری کردند تا بر علیه زندانیان از آن استفاده شود. او می گوید که خانواده ها از اینکه توسط نیروهای اطلاعات فریب داده شدند بسیار ناراحت و دچار عذاب وجدان شده اند.

کسانی که فیلم را دیده اند می توانند وحشت و ترس در صورت افرادی که مورد مصاحبه واقع شده اند را ببینند.
– اتهام اشخاص فوق الذکر همکاری در انفجار لوله گاز است، در صورتی که پرس تی وی در همان فیلم تصویر دیگری که هیچ گونه ارتباطی به موضوع نداشت را نشان می دهد. در فیلم یاد شده کانال امنیتی رژیم انفجار لوله نفت را نشان داد و صحبت کارمندان آتش نشانی در آن فیلم در مورد انفجار لوله نفت و آلودگی آب منطقه بود. بر اساس انفجار این لوله نفت سابقا چندین تن از جوانان عرب دستگیر و محکوم به حبس طویل المدت در تبعید شدند و پرس تی وی نیز بارها همان فیلم را در خصوص دیگر متهمان عرب نشان داده بود.
– در فیلم اعترافات پخش شده توسط پرس تی وی، متهمان از انفجار قطار صحبت کردند که در این زمینه تا الان خبری از این حادثه نه توسط خبرگزاری های رسمی و نه غیر رسمی منتشر شده و حتی مردم منطقه از چنین حادثه ای بی خبرند.
افزون بر این مورد اتهامی زندانیان یاد شده انفجار لوله گاز بوده و هیچ خبری از انفجار قطار در تمام ایران منتشر نشده است.
– اماکن فیلمبرداری؛ در ستاد خبری اطلاعات اهواز، در روستای “جریه” شهر شوش و بخشی از آن نیز در زندان دزفول و بخش دیگری از تصویر برداری ادعا شده که در داخل دادگاه انقلاب صورت گرفته که در حقیقت فیلمبرداری در دادگاه نبوده، بلکه داخل ستاد خبری ادراه اطلاعات و در حضور ماموران اطلاعات بود. ضمن اینکه در طول تاریخ ایران به ویژه در دوران جمهوری اسلامی محاکمه متهمان فقط با حضور نیروهای امنیتی صورت می گیرد و خبرنگاران نمی توانند در دادگاه حاضر شوند.
– تهیه این فیلم چندین ماه طول کشید و یکی از دلائل طولانی شدن مدت فیلمبرداری به علت مسلط نبودن متهمان به زبان فارسی بود. بنابرین ناچار شدند برای تهیه فیلم، نوشته ها را بوسیله پروژکتور بر روی دیوار بزرگ کرده تا این سه زندانی بتوانند نوشته ها را با فارسی دست و پا شکسته بخوانند.
– در «اعترافات» پخش شده متهمان در ابتدا از بمب دست ساز صحبت می کنند و در بخش دیگری از فیلم می گویند آن بمب را از خارج از کشور به دست آورده اند!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)