نقش زنان در قیام سراسری آبان ۹۸
حضور زنان در قیام سراسری آبان ۹۸ بسیار پررنگ و جدی بود. زنان در تظاهرات بیشتر شهرها حضور فعالی داشتند و در بسیاری از درگیریها با مأمورین، در صف اول قرار داشتند. بسیاری از مادران و زنان، مانع دستگیری جوانان و فرزندان خود در خیابانها می شدند. نقش زنان، بخصوص زنان جوان ایران در قیام سراسری آبان بقدری چشمگیر بود که سایتها و عوامل وابسته به خامنه‌ای نیز مجبور شدند روی آن انگشت تأکید بگذارند.

سایت خبر فوری ۲۹آبان ۹۸ نوشت:«میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر به‌نظر می‌رسد. در نقاط متعدد به‌ویژه حومه تهران، زنان ظاهراً ۳۰ تا ۳۵سال، نقش ویژه‌یی در لیدری اغتشاشات به عهده دارند. این زنان متحدالپوشش، هر یک وظیفه‌ای جداگانه دارند؛ یکی از شورش‌ها فیلم می‌گیرد، دیگری جلوی خودروها را می‌گیرد و دیگری با تحریک مردم، آنها را به پیوستن به صف اغتشاش‌ها مجاب می‌کند. این‌که چرا در اغتشاشات اخیر، زنان به مهره میان‌دار تبدیل شده‌اند سؤال‌برانگیز است».

نقش زنان در قیام سراسری آبان ۹۸
میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در قیام سراسری آبان ۹۸
روزنامه جوان وابسته به پاسداران ۲۹آبان۹۸ طی مقاله‌یی تحت عنوان «خصایص یک آشوب» نوشته است:

«برای زنان کار ویژه تعریف شده بود. هم در حمله به مراکز بسیج خواهران و هم در تهییج جوانان نقش اساسی داشتند. گرچه در تلفات انسانی کشته ندادند، اما سبک به‌کارگیری زنان مشابه مانور‌های زنانه سازمان است».

البته میدان‌داری زنان در قیامهای سراسری و اعتراضات در ایران، امری سوال برانگیر و مایه تعجب نیست. چرا که آنان سرکوب و وحشی‌گری را با گوشت و پوست خود در این نظام پس مانده تجربه کرده اند و برای حقوق و آزادی‌های خود، تمام قد در برابر دیکتاتوری ایستاده و هزینه آن را با جان خویش پرداخته و می پردازند.

فریاد مرگ بر دیکتاتور یک زن هموطن که در رسانه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌یی داشت نمودی از جسارت و بی‌باکی زنان در این قیام بود.

رحمانی فضلی (وزیر کشور وقت) در مصاحبه‌ای در باره قیام سراسری آبان گفت: «دو سه ساعت بعد از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین با بعضی از نیروهایی در صحنه اعتراضات مواجه شدیم که در هسته‌های ۵ و ۴ نفره بودند؛ یک خانم معمولاً با آنها بود و دعوت به اعتراض و تهییج مردم می‌کردند». (تلویزیون شبکه یک ۵آذر۹۸)

در زمینه نقش فعال زنان در قیام تابستان۹۷ نیز خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) نوشت: «در جریان اغتشاشات کرج ۲۰لیدر شناسایی و دستگیر شدند که اکثراً از زنان بودند. نکته قابل توجه این‌که امروز هم هم‌چون روزهای گذشته لیدر این افراد زن بود» (خبرگزاری فارس ۱۴مرداد۹۷).

زنان ایران، پیشگامان قیام سراسری آبان ۹۸
نقش زنان در قیام سراسری آبان ۹۸
بستن خیابان‌ها توسط زنان معترض در قیام سراسری آبان
جمع‌بندی کارشناسان وابسته به دیکتاتوری از قیام سراسری آبان ۹۸
روزنامه ابتکار در ۱۲ آذر ۹۸ به نقل از پژوهشگر حوزه امنیت و سیاست بین‌الملل خود می‌نویسد:«این اعتراضات، نظام سیاسی را در‌ مورد چگونگی آن با چالش جدی مواجه کرد. بدین جهت که جنس و جمعیت و جغرافیای آن جدید و تحول‌ساز بود… شاید بهتر است بگوییم فقرا و به حاشیه‌رفتگان در سایه سکوت گروه‌های سیاسی به‌پا‌خاسته‌اند که این می‌تواند هم برای گروه‌های سیاسی، هم نظام سیاسی و هم امنیت وجودی کشور تبعات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد…».

سرکوب بیسابقه توسط مأموران خامنه ای
شدت اعتراضات مردمی در قیام سراسری آبان بقدری بزرگ و گسترده بود که میرفت تا بنیان دیکتاتوری سیاه و خونریز ولایت فقیه را از ریشه برکند. از اینرو خامنه ای کمترین تعلل را در سرکوب جایز نشمرد و در کمتر از ۴۸ ساعت بیش از ۱۵۰۰ نفر را در خیابانهای تهران، شیراز، کرج، بهبهان، کرمانشاه و نیزارهای ماهشهر به خاک و خون کشید و بیرحمانه با گلوله و تیربار و تانک پاسخ اعتراضات مردم را داد. آمار کشته و زخمی ها در این مدت بسیار کوتاه بروشنی گویای شدت عمل نیروهای سرکوبگر می باشد.

محمد جعفر منتظری بعنوان دادستان اعلام کرد که معترضان به افزایش قیمت بنزین اخلال‌گر هستند. او ضمن تهدید مردم گفت با معترضین برخورد جدی خواهد شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قضائیه به دادستان‌ها دستور داد «در برابر هرگونه تعرض، در مورد اشرار، وابستگان به جریانات ضد انقلاب و نفوذی‌هایی که با اقدامات خرابکارانه در راستای خواست دشمنان، امنیت مردم و جامعه را هدف قرار داده اند با همکاری نیرو‌های انتظامی و امنیتی با قاطعیت اقدام قانونی معمول دارند».

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد که «برخورد با اشرار را وظیفه خود می داند و با هرگونه عوامل ناامنی و برهم زدن امنیت، برخورد قاطع می‌کند».

لطف‌الله دژکام، نماینده خامنه‌ای در استان فارس و امام‌جمعه شیراز، گفت: «مسئولان اگر نمی‌توانند اوضاع شیراز را کنترل کنند بسیجیان وارد میدان شوند» (خبرگزاری تسنیم، ۲۷آبان۹۸).

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس، درباره کشتار در نیزارهای ماهشهر گفت: «در ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند، دقیق می‌دانیم چه کسانی بودند». وی در ادامه گفت: «در این میان ممکن است به جمع بی‌گناهی هم آسیب وارد شده باشد که حاکم اسلامی وظیفه دارد آن را جبران کند، دیه بپردازد و به خانواده آنان رسیدگی شود» (روزنامه ایران ـ ۲۱ آذر۹۸).

پاسداران در شهر گرگان یک جوان معترض را با شلیک مستقیم و با ضربات تبر در میدان شهر و در برابر چشمان حیرت‌زده مردم به‌قتل رساندند. کلیپ این جنایت تکان‌دهنده که از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت است، صحنه‌ای را نشان می‌دهد که گله‌ای از پاسداران جنایتکار که لباس‌شخصی به تن دارند به یک جوان معترض حمله‌ور شدند. پاسداران ابتدا با سلاح کمری به وی تیراندازی کرده و سپس با تبر او را می کشند.

شورش گرسنگان در قیام سراسری آبان ۹۸
شورش گرسنگان در قیام سراسری آبان ۹۸
در شیراز، هلیکوپترهای نیروی انتظامی از هوا به سوی تظاهرکنندگان شلیک کردند. پاسداران شمار زیادی از مردم را با مسلسل سنگین دوشکا کشتند.

نیروهای امنیتی در کرمانشاه و شیراز به بیمارستانها حمله کرده و مجروحان و اجساد کشته شده‌ها را با خود بردند و برای تحویل جسد به خانواده‌هایشان ۵۰۰هزار تا یک میلیون تومان پول ‌گرفتند.

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس به سایت ایران آنلاین در ۱۰آذر۹۸ گفت: «من گفته بودم بهشان که هر کس از در فرمانداری وارد شد داخل بزنید».

قیام سراسری آبان ۹۸ – لیلا واثقی
شورش گرسنگان در قیام سراسری آبان ۹۸
بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، در توجیه کشتار کور مردم در قیام سراسری آبان گفت: «ممکن است در اتفاقات اخیر کسی هم به‌صورت عبوری لطمه‌ای خورده باشد که این اتفاق نیز در جنگهای شهری طبیعی است» (خبرگزاری ایسنا ۳آذر ۹۸).

بدستور خامنه‌ای و با تصویب شورای امنیت نظام از عصر روز شنبه ۲۵آبان برای ایجاد فضای خفقان و زمینه برای کشتار گسترده، اینترنت سراسری را قطع کردند. علاوه بر این شبکه تلفن «همراه اول»، «رایتل» و «ایران‌سل» را قطع کردند تا از این طریق نیز مانع دسترسی شهروندان به شبکه اینترنت شوند.

با چنین ابعادی از وحشیگری و جنایت بود که خامنه‌ای و پاسدارانش توانستند قیام سراسری آبان را خاموش کرده و به اعتراضات پایان دهند.

کلیپی از تصاویر شهیدان قیام سراسری آبان ۹۸
حکم دادگاه بین‌المللی آبان در لندن
خامنه‌ای و ۱۲تن از سرکردگان رژیم از جمله رئیسی، روحانی، شمخانی و سرکردگان سپاه و نیروی انتظامی در ارتکاب جنایت علیه بشریت در سرکوب قیام آبان ۹۸ نقش داشته‌اند.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که طی جلسات متعدد در آبان و بهمن ۱۴۰۰ با استماع ۵۰ شاهد و شهادت کتبی ۲۰۰ شاهد دیگر، به بررسی جنایتهای سران نظام در سرکوب قیام آبان ۹۸ پرداخته بود، روز جمعه ۸مهر۱۴۰۱ رأی خود را اعلام کرد.

این دادگاه خامنه‌ای و ۱۲مقام دیگر رژیم را به‌عنوان کسانی که در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند برشمرده و در حکم خود اعلام کرد: هیأت قضات دریافتند که اشخاص زیر سهم قابل‌توجه و اساسی در این زمینه داشته‌اند و دارای قصد مجرمانه برای ارتکاب جنایات علیه بشریت از جمله قتل، حبس، ناپدیدسازی اجباری، شکنجه و آزار و اذیت به‌منظور سرکوب اعتراضات و سرپوش گذاشتن بر جنایات واقع شده بوده‌اند:
۱. علی خامنه‌ای رهبر

۲. حسن روحانی رئیس‌جمهور وقت

۳. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت نظام و نماینده رهبر در شورای عالی امنیت

۴. ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در آن زمان

۵. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

۶. حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی

۷. حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران

۸. غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج

۹. حسن کرمی فرمانده یگانهای ویژه نیروی انتظامی

۱۰. حبیب‌الله جان نثاری جانشین فرمانده یگانهای ویژه

۱۱. لیلا واثقی فرماندار شهر قدس

۱۲. عبدالکریم گراوند فرماندار شهرستان بوشهر

۱۳. محمد محمود آبادی فرماندار سیرجان

هیات قضات بر این باورند که مقامات نامبرده و بسیاری دیگر از صاحبان قدرت و یا اختیار به احتمال زیاد در این نقشه جنایتکارانه مشارکت داشته‌اند و در قبال مجموعه این جرایم مسئول هستند و دارای قصد مجرمانه بوده‌اند. هیأت قضات به این نتیجه رسیدند که این افراد مطابق یک یا چند شکل مسئولیت که در حقوق بین‌الملل کیفری به‌رسمیت شناخته شده مسئول هستند.

این دادگاه از کشورهای غربی خواستار تحریم مجرمان شده و این‌که شورای امنیت سازمان ملل‌متحد این وضعیت را همراه با قطعنامه شورا که تحت فصل هفتم منشور ملل‌متحد به تصویب رسیده است، به دیوان کیفری بین‌المللی ارجاع دهد.

سخن پایانی
قیام آبان ۹۸ نشان داد که حاکمیت سیاه دیکتاتوری مطلقا نماینده مردم ایران نیست و دوران حاکمیت ولی فقیه در ایران رو به افول است. این قیام بروشنی روشن ساخت که هر قدر خامنه‌ای ضحاک و پاسدارانش، سرکوب کنند و مردم در پی آزادی را کشته و اعدام کنند، اما نتیجه‌ای از آن نخواهند گرفت و این حاکمیت نیز همچون دیگر دیکتاتوری های تاریخ، سرانجامی جز سرنگونی نخواهد داشت.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)