نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا خواست تا شرایطی برای حضور زنان ایران در استادیوم‌های ورزشی فراهم شود. این در حالی است که سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، بعد از دیداری که چندی پیش از ایران داشت روز گذشته، خواهان حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال این کشور شد. محدودیت ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی، سابقه‌ای تاریخیدارد. و در سال های اخیر ممنوعیت های زنان روز به روز بیشتر  شده است. جعفر پناهی فیلمساز معروف ایرانی، در رابطه با ممنوعیت ورود زنان به استادیوم های فوتبال، فیلمی به نام آفساید ساخته است. گزارش دویچه ووله را در رابطه با صحبت های خانم مویا داد می خوانیم:

عضو فیفا خواستار رفع ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها شد

نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا خواست تا شرایط حضور زنان ایران در استادیوم‌های ورزشی فراهم شود. او گفت شخصاً نمی‌تواند شرایطی را تصور کند که پسرش فوتبال بازی کند و او نتواند برای تشویقش به استادیوم رود.

خانم مویا داد، نایب رئیس زنان کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت‌وگو با خبرگزاری “مهر” یکی از دغدغه‌هایش را حل مشکل حضور زنان ایرانی در استادیوم‌های ورزشی ایران عنوان کرد.

این عضو کمیته‌ی اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال تاکید کرد که به عقیده‌ی او باید شرایط برابر برای فوتبال بازی کردن زنان در ایران فراهم شود تا زنان فوتبالیست ایرانی بتوانند بهتر و بیشتر پیشرفت کنند.

مویا داد که برای بازدید از امکانات فوتبال زنان ایران به کشور سفر کرده است، شرایط کلی امکانات در ایران را “خوب” ارزیابی کرده است.

نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در صحبت‌های خود خواستار رفع موانع برای حضور زنان ایرانی در استادیوم‌های ورزشی شد. او گفت:« ما نمی‌توانیم قوانین کشورها را عوض کنیم، اما تا جایی که بتوانیم تلاش می‌کنیم که شرایط حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها مهیا شود تا آن‌ها در کنار این‌که فوتبال و فوتسال بازی می‌کنند، بتوانند بازی‌های مختلف را از روی سکوی تماشاگران دنبال کنند.»

مویا داد گفت که این که مادر و خواهر بازیکن در استادیوم حضور داشته باشند، طبعا برای بازیکن انگیزه‌ی بیشتری ایجاد می‌کند و گفت:«شخصا نمی‌توانم تصور کنم پسرم فوتبال بازی کند و من نتوانم به ورشگاه بروم تا او را تشویق کنم.»

اظهارات این عضو اجرایی فیفا در شرایطی مطرح می‌شود که سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال نیز در سفر اخیر خود خواهان حضور زنان ایرانی در استادیوم‌های ورزشی شد.

سپ بلاتر درگفتگو با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران خواستار آن شد تا موانع برای حضور زنان ایرانی در استادیوم‌های ورزشی کشور رفع شود. بنا به گفته‌ی بلاتر، علی لاریجانی به او وعده داد که رفع این ممنوعیت ۳۴ ساله علیه زنان ایران را بررسی کنند.

ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌های ایران از بعد از انقلاب اسلامی آغاز شد. تاکنون بارها گروه‌های مختلف زنان خواستار رفع این ممنوعیت شده‌اند.

گروهی از فعالان زن ایرانی در دهه‌ی هشتاد با راه‌اندازی کمپین “حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی” که به کمپین “روسری سفیدها” هم مشهور شد، خواستار حضور در استادیوم‌های فوتبال شدند.

محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری خود با صدور حکمی اجازه‌ی حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی را صادر کرد. این حکم بلافاصله با واکنش تند بعضی از مراجع تقلید روبرو و لغو شد. مقامات ایران مدعی هستند که این ممنوعیت به دلیل حفاظت از زنان در برابر ناسزاگویی مردان در استادیوم‌های فوتبال و “برای امنیت” آن‌ها است.

 

در همین زمینه:

حضور زنان مقابل ورزشگاه آزادی و واکنش خشونت‌بار پلیس

تجمع زنان پشت در استادیوم آزادی

مطالبات زنان از دولت جدید

اسلام و ورزش زنان، گفتگو با محسن کدیور

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)