افزایش قیمت نان در ایران

افزایش قیمت نان از مشهد و دستور ابراهیم رئیسی، برای افزایش اجرای تدریجی طرح افزایش قیمت نان در سراسر کشور، خبری که یک شوک دیگر اقتصادی به خانوارهای ایرانی به خصوص اقشار کم درآمد وارد کرده و می‌‌کند.

روز سه‌شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ بود که به ناگهان در استان خراسان رضوی و شهر مشهد، نرخ‌نامه جدید قیمت نان منتشر شد که نشان از آن دارد که قیمت نان در این استان ۴۰ درصد افزایش داشته است.

با وجود این که پیش از این، مقامات حکومت ایران اعلام کرده بودند که قیمت آرد در سال جاری تغییر نمی‌کند، رئیس اتحادیه نان در استان خراسان رضوی، کشتگر، این موضوع را دستمایه قرار داده و افزوده است که «قبلا اعلام شده بود که قیمت آرد تغییر نمی‌کند، اما کسی نگفته بود که قیمت نان تغییر نخواهد کرد»!

کشتگر مدعی شد که مقدار ناچیزی از هزینه‌های تولید نان، حدود ۲ تا ۳ درصد مربوط به آرد است و هزینه‌های دیگر هم چون هزینه‌های دستمزد، اجاره و تولید نان، عامل اصلی در افزایش قیمت نان بوده و به رغم افزایش ۴۰ درصدی قیمت نان، باز هم تولید نان در این استان مقرون به صرفه نیست!

افزایش هزینه‌های تولید و دیگر هزینه‌های نانوایی‌ها، در حالی از سوی کارگزاران حکومت ایران به عنوان یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت این کالای اساسی مطرح می‌شود که پیش از این محمد جلال، مشاور وزیر اقتصادی و دارایی حکومت ایران در دی ماه سال ۱۴۰۱ از ناپدید شدن روزانه معادل ۵ هزار تن آرد در کشور، یعنی معادل ۵۰ میلیون نان لواش خبر داده بود.

حالا کشتگر، این تصمیم را خارج از حیطه تصمیم‌گیری در اتحادیه خراسان رضوی و ابلاغ‌ شده از پایتخت اعلام کرده و افزوده که این موضوع از تهران تصمیم‌گیری و ابلاغ شده و با هماهنگی استانداری خراسان رضوی اجرایی شده است و این برنامه نیز تنها محدود به استان خراسان رضوی نبوده و به تدریج در تمام کشور اجرایی خواهد شد.

ترس از خیزش مردم دلیل اصلی گرانی تدریجی قیمت نان

این در حالی است که دولت رئیسی پیش از این اعلام کرده بود که برنامه‌یی برای افزایش قیمت نان در دستور کار نیست اما به ناگهان از روز ۳ مرداد این طرح از مشهد در استان خراسان رضوی اجرایی شد.

شایان ذکر است این افزایش قیمت شامل انواع نان یارانه‌یی و نیمه یارانه‌یی است.

این در حالی است ک بنا به گفته محمد میری دیسفانی، مدیر جهاد کشاورزی مشهد، قیمت نان آزاد فعلا تغییری نخواهد داشت.

اما کشتگر در اظهارات خود از افزایش قیمت نان در واحدهای آزادپز نیز در آینده‌یی نزدیک خبر داده است. [افزایش قیمت نان در ایران]

به نظر می‌رسد پرهیز از خبر افزایش قیمت نان در نانوایی‌های آزادپز بیشتر جهت جلوگیری از تنش‌های امنیتی و اجتماعی در کشور صورت می‌پذیرد.

شایان ذکر است اعتراضات سراسری و قیام دی ماه سال ۹۶ ابتدا از مشهد و در اعتراض به گرانی تخم مرغ شروع شد و به سرعت به شهرهای دیگر کشور سرایت کرد.

حالا به نظر می‌رسد با این تجربه حکومت ولایت فقیه اقدام به تست افکار عمومی می‌کند و اخبار متناقضی را از زبان دست اندرکاران مختلف خود رسانه‌یی می‌کند تا طرح افزایش قیمت‌ها را پیش ببرد.

پیش از این نیز در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ و به دنبال افزایش قیمت نان در آن زمان، تجمعات اعتراضی در برخی از شهرهای کشور انجام گرفت که با سرکوب خشونت‌بار مواجه شد.

از سوی دیگر در پی افزایش قیمت نان، بسیاری از دهک‌های کم‌درآمد جامعه با بحران روبرو خواهد شد چرا که قوت لایموت بسیاری از خانوارهای ایرانی به خصوص در مناطق محروم را نان تشکیل می‌دهد.

محمد سرگزی، عضو مجلس نظام از استان سیستان و بلوچستان، پیش از این و در فروردین ماه اعلام کرده بود که در این استان مردم به دلیل فقر مفرط، فقط امکان استفاده از نان و رب و آب را دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)