سید محمدعلی آل هاشم، امام جمعه‌ی تبریز در واکنش به خبر برافراشته شدن پرچم همجنسگرایان در سفارت ایالات متحده آمریکا و بریتانیا در کشور آذربایجان، با اشاره بر اسلامی بودن این کشور، این اقدام را توهین به ارزش‌‌های مسلمانان و «آذری»ها دانست.

آل هاشم در ادامه گفت: «قطعا مردم متدین جمهوری آذربایجان و شاید مسئولان دولت آذربایجان هم از این اقدام عصبانی هستند؛ البته بخشی از یک طرح برای حساسیت‌زدایی از جامعه مسلمانان است، این گستاخی آشکار نسبت به «آذری‌»هاست. ما باید نسبت به این حرکات خزنده علیه هویت و ارزش و سنت‌های ملی هوشیار باشیم.»

آل هاشم پیش‌تر نیز در خطبه‌های خود با اشاره به روابط نزدیک این کشور با اسراییل و آمریکا، خواسته بود کشور جمهوری آذربایجان تمهیدات لازم برای باز شدن حسینه‌ی باکو را انجام دهد: «سران دولت های منطقه مواظب فتنه انگیزی های رژیم صهیونیستی و آمریکای جهانخوار باشند. در سایه حضور مقتدرانه نیروهای مسلح کشورمان در مناطق مرزی، اجازه تغییر ژئوپلیتیک در منطقه به هیچ کشوری داده نخواهد شد».

این در حالی است که کشور جمهوری آذربایجان، طبق قانون اساسی، یک جمهوری دموکراتیک، سکولار و واحد است. اما علی‌رغم این اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در این کشور در وضعیت نامطلوبی زندگی می‌کنند و تحت آزار و اذیت گسترده قرار دارند. در آخرین آمار ایلگا از وضعیت رعایت حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، کشور جمهوری آذربایجان آخرین رتبه را در بین کشورهای اروپایی به خود اختصاص داد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)