احمد شهیدآژانس کُردپا: قضیه‌ی کُرد و نقض حقوق‌بشر در کُردستان از مسائل حائز اهمیت در دومین گزارش احمد شهید به مجمع عمومی سازمان ملل می‌باشد.

برپایه‌ی گزارش ارسالی به آژانس خبررسانی کُردپا، احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل، امروز، یکم آبانماه، نخستین گزارش خود در مورد نقض حقوق‌بشر در حکومت اسلامی ایران را بعد از به قدرت رسیدن دولت تدبیر و امید حسن روحانی ارائه کرد.

16279.jpg

در این گزارش ۵٢ صفحه‌ای، به مسائل نقض حقوق‌بشر کُرد، کشتن کولبران کُرد و مین ضدنفر در مناطق کُردنشین، توجه و نگاه ویژه‌ای شده و از روند کنونی نقض حقوق‌بشر در نظام ایران ابراز نگرانی شدید شده است.

احمد شهید در گزارش خود می‌نویسد: طی یک سال اخیر بیش از ٧٠ کولبر کُرد در مناطق مرزی کرمانشاه، آذربایجان‌غربی و کُردستان کشته و ۶٨ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

این دومین گزارشی است که طی سال جاری میلادی از موارد نقض حقوق‌بشر در حکومت اسلامی ایران به کمیته‌ی سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه می‌شود.

16278.jpg

برادران کُردپور جزو ۴٠ روزنامه‌نگار و ٢٩ وبلاگ‌نویس دربندی هستند که بنابه گزارش احمد شهید از سال ٢٠٠۴ تاکنون، کمابیش در حال افزایش می‌باشد.

همچنین به مین‌های ضد نفر در مناطق مرزی غربِ ایران اشاره شده و طبق آمارها بیش از ٢٠ میلیون مین ضد نفر در استان‌های کُردنشین ایلام، آذربایجان‌غربی، کُردستان و کرمانشاه وجود دارند که بطور متوسط روزانه ٢ تن جان خود را از دست می‌دهند که نیمی از آنان کودکان هستند.

جمعیت حقوق‌بشر کُردستان ـ ژنو یکی از نهادهایی است که در تهیه و تدوین گزارش احمد شهید، تأثیرگذار بوده و آمارهای این نهاد مدافع حقوق‌بشر مورد استناد قرار گرفته است.

شبکه‌ی خبری بی‌بی‌سی نیز بخشی از گزارش احمد شهید و واکنش دبیرکل سازمان ملل و مقامات حکومت اسلامی ایران به گزارش را منتشر نموده است.

بان‌گی مون اعلام کرده که گزارش، حاوی “نگاهی کلی” به وضعیت حقوق بشر در این است و موارد مطرح‌شده حاکی از عدم تعهد حکومت ایران به موازین جهانی رعایت حقوق‌بشر می‌باشد.

از دی‌ماه سال گذشته تا خردادماه امسال جمعاً ٧٨۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

نمایندگان حکومت اسلامی ایران بار دیگر گزارش ارائه‌شده را “سیاسی” و “مهندسی‌شده” توصیف کردند.

تاکنون حکومت ایران اجازه‌ی ورود احمد شهید به این کشور را نداده و گزارش با مصاحبه از ١٣٧ مدافع حقوق‌بشر تهیه و تدوین گشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com