فریبا کمال‌آبادی و مهوش ثابت (شهریاری) دو تن از چهره‌های سرشناس جامعه‌ی بهائی بار دیگر در زندان هستند و برای دومین بار در یک دهه‌ی گذشته با حکم ظالمانه‌ی ۱۰ سال زندان مواجه شده‌اند. مهوش و فریبا در مردادماه ۱۴۰۱ توسط وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. آنها چندین ماه در بی‌خبری و بلاتکلیفی در این بازداشتگاه امنیتی نگهداری شدند و هم‌اکنون در بند سیاسی زنان زندان اوین به سر می‌برند.

مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی پیش از این در اسفندماه سال ۸۷ به همراه پنج تن دیگر از اعضای جامعه‌ی بهائی دستگیر شده و در دادگاهی ناعادلانه به تحمل بیست سال زندان محکوم شدند. حکم آنها در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال حبس تبدیل شد و آنها پس از سپری کردن ۱۰ سال زندان، در حالی که تنها در سال آخر زندان خود امکان استفاده از مرخصی کوتاه چند روزه را پیدا کردند، در سال ۹۷ آزاد شدند.

کمتر از چهار سال از آزادی آنها نگذشته است که بار دیگر با اتهامات نامعلوم و واهی، برای بار دوم در دادگاه انقلاب، محکوم شده‎اند. مهوش ثابت در حالی این محکومیت سنگین را دریافت کرده که ۷۰ ساله است و از بیماری‌های متعددی که در نتیجه‌ی سال‏های طولانی زندانی بودن بر او عارض شده، رنج می برد. او دچار سل استخوانی است و زندگی در زندان برای او با سختی و دردی همیشگی همراه است.

فریبا کمال‌آبادی ۶۰ ساله است. در دوران بازداشت قبلی، بزرگ شدن فرزندانش، ازدواج آنها و حتی تولد نوه‎اش را در زندان سپری کرد و حالا بار دیگر با حکمی ده ساله روبروست.

ما جمعی از فعالان مدنی، دستگیری و زندانی کردن فریبا کمال‌آبادی و مهوش ثابت، ایراد اتهامات بی‌اساس و بی‌پایه به آنان و صدور حکمی اینچنین سنگین و ناعادلانه علیه آنها را محکوم می‌کنیم. این دو زن روزهای زیادی از عمرشان را به جرم بهائی بودن در زندان‌ها سپری کرده‌اند. هیچ‌کس نباید به صرف اعتقادات و دینش مورد آزار، اذیت و یا پیگرد قرار بگیرد.

امضاکنندگان این بیانیه:

تا این لحظه اسامی افرادی که امضا کردند به ترتیب حروف الفبا: 
سارا احراری
فریبا اسدی
نیکناز افتحی
شهناز اکملی
رضا اکوانیان
ابراهیم الله‌بخشی
مهسا امرآبادی
نوشابه امیری
هستی امیری
آسیه امینی
نسیم باقری
اعظم بهرامی
فرنگیس بیات
پریسا پوینده
نیره توحیدی
ملی جعفری
رضا حاجی‌حسینی
لیلا حسین‌زاده
پروانه حسینی
ملینا خورشیدیان
آتنا دائمی
سعید دهقان
الهام‌ رسولی
حسین رئیسی
فریده شاهگلی
منصوره شجاعی
فاطمه شمس
نگین شیرآقائی
ریما شیرمحمدی
بانو صابری
بنفشه جمالی
محمدجواد طواف
سپهر عاطفی
شیرین عبادی
غزل عبداللهی
رها عسکری‌زاده
روناک فرجی
حامد فرمند
پرستو فروهر
آیدا قجر
صبا کردافشاری
مهرک کمالی
مهدیه گلرو
جواد متولی
عسل محمدی
عالیه مطلب‌زاده
ژیلا مکوندی
پویان مقدسی
شهرام موصلچی
عاطفه نبوی
پوران ناظمی
شیوا نظرآهاری
مجتبی هاشمی
فارس هدایتی
پرویز یاری
رضا یونسی
منصوره حسینی‌یگانه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)