کاوه کرمانشاهی –

روز گذشته شماری از خبرگزاری‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران از متلاشی شدن یک باند از سوی نیروهای امنیتی سپاه پاسداران که از آن باعنوان «شبکه هم­جنس‌بازی و شیطان‌پرستی» نام برده شده است خبر دادند. در پی این خبر، بازداشت ده‌ها تن از شرکت کنندگان در یک میهمانی خصوصی در یکی از تالارهای شهر کرمانشاه توجه رسانه­ها را به خود جلب کرد.

پایگاه اطلاع رسانی «سپاه حضرت نبی اکرم استان کرمانشاه» به عنوان منبع این خبر مدعی شده که این شبکه از چند ماه پیش زیر نظر بوده‌ است. این سایت هم‌چنین به حضور چندین تبعه خارجی از عراق و دیگر کشورهای منطقه در این باند اشاره کرده است.

اما یکی از کسانی که در جریان برگزاری این میهمانی و بازداشت‌ها قرار دارد، این ادعای سپاه را رد می‌کند و می‌گوید: «هیچ شبکه و باندی با این عنوان، وجود خارجی ندارد و مراسم نام برده شده تنها یک جشن تولد ساده و معمولی با حضور دوستان میزبان بوده است. حتی برای رعایت قوانین، مشروبات الکلی هم در این مراسم مصرف نشده بود.»

وی هم­چنین شرکت هر فرد غیرایرانی در این جشن را رد می‌کند و طرح این ادعا از سوی سپاه را احتمالا به خاطر حضور یکی از میهمانان ایرانی می‌داند که طی بازجویی‌های اولیه در همان محل تالار، خود را استاد دانشگاه در کردستان عراق معرفی کرده است.
حکومت ایران همواره تلاش دارد با معرفی هم­جنس­گرایی به عنوان پدیده‌ای ویژه جوامع غربی، گروه‌های خارجی را متهم به تبلیغ این جریان در ایران کند؛ ادعایی که در گزارش جدیدسپاه نیز به این شکل تکرار شده است: «برخی پشتیبانی‌های خارجی با اعزام افرادی از گروه‌های شیطان پرستی و هم­جنس­گرایی به کشور، از مدت‌ها پیش درصدد رسوخ برخی رفتارهای مشمئز کننده به داخل کشور هستند.»

گروهی که سپاه مدعی کنترل چند ماهه‌ آن­ها و متلاشی کردن آن است، در واقع تعدادی از دوستان میزبان مراسم و میهمانان او از کرمانشاه و شهرهای اطراف بوده‌اند که به مناسبت سال‌روز تولد دوست خود به دعوت او در تاریخ ۱۶ مهرماه در تالار «ارگ»، واقع  در ابتدای جاده کرمانشاه ـ سنندج دورهم جمع می‌شوند. این افراد حوالی ساعت ۱۰ شب در حالی که مشغول صرف شام بودند، مورد هجوم مأموران مسلح لباس شخصی قرار می‌گیرند.

به گفته‌ یک فرد آگاه، «تعداد مأمورانی که خود را نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران معرفی کرده‌اند، تقریبا با تعداد شرکت کنندگان در جشن تولد که بین ۶۰ تا ۷۰ نفر بوده‌اند، برابری می‌کرده است.»

بنابر گفته­های وی، بیش­تر این مأموران مجهز به کلاشینکف و کلت کمری بودند که با نمایش سلاح‌های خود رو به میهمانان، قصد ایجاد رعب و وحشت در بین آن­ها را داشتند.

نیروهای سپاه به فرماندهی کسی که خود را استاد دانشگاه نیز معرفی کرده است، به مدت دو ساعت تمامی افراد حاضر در میهمانی را مورد بازجویی قرار داده و در پایان از همه اثر انگشت گرفته و مشخصات آن­ها را ثبت  می‌کنند. ماموران تمامی گوشی‌های تلفن همراه و دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری میهمانان را جمع آوری و ضبط کرده­اند در حالی که خود آن­ها از لحظه‌ ورود به تالار، از شرکت کنندگان فیلم‌برداری و عکاسی کرده‌اند.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، گفت: «بعد از ثبت مشخصات و گرفتن اثر انگشت، میزبان مراسم به همراه دست­کم۱۵ نفر از میهمانان بازداشت و بقیه حاضران در جشن تولد توانسته‌اند بدون هیچ مانعی از تالار خارج شوند.»

وی در مورد دلیل بازداشت این تعداد از افراد می‌گوید: «بیش­تر بازداشت شدگان از روی ظاهر انتخاب شدند و کسانی بودند که یا آرایش داشتند یا روی بدن‌ آن­ها تاتو بود.»

گفتنی است تمامی شرکت کنندگان در این مراسم پسرانی بوده‌اند که سایت وابسته به سپاه آن­ها را «هم­جنس‌باز» و «شیطان پرست» معرفی کرده است. هم­جنس‌باز در ادبیات عامیانه و هم­چنین دولتی در ایران معادل منفی اصطلاح هم­جنس‌گراست و به کسانی گفته می‌شود که از نظر احساسی و جنسی گرایش به هم­جنس‌ خود دارند.

شیطان پرست در ادبیات غیررسمی حاکمیت نیز از یک سو به برخی از مکتب­های فلسفی یا سبک‌های موسیقی غربی، بدون این‌که چهارچوب و تعریف مشخصی از آن‌ها وجود داشته باشد، گفته می‌شود و از سوی دیگر، گاه برابر با پیروان آیین «یاری» (یارسان یا اهل حق) که مراکز عمده دینی آن­ها در استان کرمانشاه است، قرار می‌گیرد.

در سال ۱۹۹۰، سازمان بهداشت جهانی هم­جنس‌گرایی را از طبقه‌بندی بیماری‌ها و اختلالات روانی خارج کرده و آن را پدیده‌ای طبیعی ‌دانست.

گفتنی است در جریان حمله نیروهای امنیتی سپاه به میهمانی یاد شده، تعلق دینی و مذهبی افراد، به ویژه با تاکید بر غیرمسلمان و اهل حق بودن آن­ها مورد پرسش قرار گرفته است. از شرکت کنندگانی که بازداشت نشده­اند نیز خواسته شده تا در کلاس‌های امر به معروف و نهی از منکر که از سوی مرکز فرهنگی سپاه پاسداران به قصد اصلاح و ارشاد آن­ها برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم استان کرمانشاه و به دنبال آن، دیگر خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت در حالی دو روز پس از بازداشت‌های انجام شده از سوی نیروهای امنیتی سپاه پاسداران در میهمانی کرمانشاه اقدام به انتشار خبر مربوط به آن کرده‌اند که عصر دیروز تعداد پنج نفر از بازداشت شدگان این مراسم آزاد شدند.

آن‌ها می‌گویند طی این دو روز در سلول‌های کوچک چند نفره نگهداری شده‌اند و برای اعتراف به خواسته‌های بازجوها تحت فشار و آزار قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر هنوز ۱۰ نفر از این افراد در بازداشت به سر می‌برند و با توجه به ادعای سایت سپاه کرمانشاه و تکرار آن از سوی دیگر خبرگزاری‌های سراسری مبنی بر«ازدواج هشت نفر از اعضای این گروه با یکدیگر»، این نگرانی وجود دارد که بازداشت شدگان برای اعتراف به داشتن روابط هم­جنس‌گرایانه تحت فشار و شکنجه قرار داشته باشند؛ روابطی که در قوانین جزایی ایران مجازات مرگ برای آن در نظر گرفته شده است.

ایران از معدود کشورهای جهان است که هم‌جنس­گرایان در آن با خطر مجازات سنگینی هم­چون اعدام روبه­رو هستند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)