اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر: مولوی عبدالحمید در عقایدش تجدیدنظر کند

چهارشنبه, 27ام مرداد, 1400

منبع این مطلب کانون مدافعان حقوق بشر

نویسنده مطلب:
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

یکشنبه, ۱۵ آگوست, ۲۰۲۱

کانون مدافعان حقوق بشر در واکنش به اظهارات اخیر «مولوی عبدالحمید» امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، با صدور اطلاعیه‌ای درباره اعطای جایزه «تلاشگر حقوق بشر» در سال ۱۳۹۳ به او توضیحاتی ارائه کرد.

در این اطلاعیه ضمن انتقاد از دفاع مولوی عبدالحمید از «ابراهیم رئیسی» و گروه طالبان، تاکید شده که کانون مدافعان حقوق بشر «موضع‌گیری‌های اخیر ایشان را در تضاد با موازین حقوق بشر و صلح پایدار جهانی دانسته و اعلام می‌کند که چنین افکار و عقایدی را در راستای تهدید صلح و بسط نقش حقوق بشر ارزیابی نموده و برنمی‌تابد.»

کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست «شیرین عبادی» حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، در پایان این اطلاعیه اظهار امیدواری کرده مولوی عبدالحمید با تجدیدنظر در عقاید و مواضع اخیرش «نسبت به ایجاد نگرانی‌ها پاسخ مناسبی بدهد.»

✳️ متن کامل اطلاعیه را در ادامه می‌خوانید:

«کانون مدافعان حقوق بشر» در شرایطی جایزه سالانه خود را به آقای «مولوی عبدالحمید» تقدیم کرد که ایشان به عنوان میانجی برای نجات جان سربازانِ هموطن‌مان نقش مثبت و بی‌نظیری را ایفا نمودند. این اقدام شجاعانه در کنار ایفای نقش ایشان به عنوان فرد طرفدار صلح و آشتی در حل اختلاقات و مناقشات درونی آن منطقه، و همچنین پافشاری و باور ایشان برای تحقق حقوق قومیت‌ها و برابری آن‌ها با سایر شهروندان کشور، نظر مثبت اعضای کانون را جلب نمود و از آنجایی که دیدگاه کانون مدافعان حقوق بشر رفع محرومیت‌ها و فشارهای حکومت بر اقلیت‌ها و قومیت‌ها و رفع نابرابری‌ها در کشور بوده، ایشان را به عنوان برنده جایزه سالیانه حقوق بشر انتخاب کرد.

روزهای اخیر موضع‌گیری ایشان برای دفاع از آقای رئیسی و «نصرت الهی» خواندن پیروزی‌های طالبان، موجب نگرانی مدافعان حقوق بشر و طرفداران صلح شده است. کانون مدافعان حقوق بشر دیدگاه و موضع‌گیری‌های اخیر ایشان را در تضاد با موازین حقوق بشر و صلح پایدار جهانی دانسته و اعلام می‌کند که چنین افکار و عقایدی را در راستای تهدید صلح و بسط نقش حقوق بشر ارزیابی نموده و برنمی‌تابد.

ما امید داریم آقای مولوی عبدالحمید با تجدیدنظر در عقاید و مواضع اخیرشان، نسبت به ایجاد نگرانی‌ها پاسخ مناسبی بدهند. ایشان قطعا آگاه هستند که دیدگاه طالبان، دیدگاهی متحجرانه، برابری‌ستیزانه، و ناقض حقوق بنیادین بشر بوده و جهان در مقابل آن ایستاده است. موضع کانون مدافعان حقوق بشر در برابر طالبان واضح و روشن بوده و آن را عامل تهدید صلح و ویرانگری در منطقه و جهان می‌داند.

@DhrcIran

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: تمام مطالب, حقوق بشر

برچسب‌ها: | |

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.