از همان لحظه كه پايم را به ايستگاه قطار ادينبورو مي گذارم، زيبايي و شكوه شهر مشهود است. همه جا ( همه جايي كه تا الان ديدم) در عين زيبايي و تميزي، باشكوه هم است.

جا به جاي شهر پر است از ساختمان هاي قديمي و حتي ساختمان هاي مدرن و جديد شهر هم يك همخواني نسبي با بافت قديمي اش دارد. علاوه بر تميزي و فراخ بودن خود شهر، وضعيت رفاهي هم به نظر بالا مي ايد و از طرز لباس پوشيدن ادمها و دكور رستوران ها و حتي سگهاي شهر مشخص است كه وضعيت اقتصادي خوبي دارند. شهر ارزاني هم نيست طبعا و مثلا هتل و هاستل و حتي مهمانخانه (bed and breakfast) به نسبت جاهاي ديگر اروپا گران است. اما  غذا در همين نصف روزي كه تا الان بودم از لندن ارزانتر است و حتي قيمت لباس هم به نظرم ارزانتر امد. خوبي يا بدي زندگي در لندن اين است كه هرجا سفر بروي برايت ارزانتر از لندن است و الكي ذوق مي كني.
هاستلي كه گرفتيم ٢٠ دقيقه اي پياده تا ايستگاه قطار فاصله دارد. تمام راه پر از ساختمان ها و كوچه هاي زيبا بود. شهر روي پستي و بلندي ساخته شده و گاه مي شود كه مثلا از بالاي يك كوچه خيابان هاي پايين را تماشا كرد و يا با يك راه پله اي كه ١٠٠ تا پله دارد به خيابان بعدي رسيد. يك طرف شهر به دريا مي رسد و يك طرفش به تپه هاي بلند. از بالاي تپه اي كه عمارتي شبيه انچه در آتن است را ساخته اند مي شود نمايي از دو پاره متفاوت شهر داشت. بخشي كه به دريا مي رسد نيمه مدرن و جديد شهر است  و بخشي كه در احاطه تپه هاي بلند است، پر از قلعه ها و قصرها و كليساهاي قديمي. عظيم ترين و معروفترين ساختمان هم همان قلعه شهر است كه فعلا فقط از دور تماشايش كرده ايم.
ديروز از ظهر تا شب آنقدر راه رفتيم  شب انگشت شصت پايم تقريبا تكان نمي خورد و براي جبران مافات صبح تا ساعت ١٠ خوابيديم. در راستاي تلاش براي حركت به سوي سفرهاي ارزان، در يك اتاق شش تخته جا گرفتيم و با يك دختر فرانسوي، يك پسر چيني و دو مرد الماني هم اتاق هستيم.كه البته همين هم به نسبت مثلا پرتغال يا ايرلند خيلي ارزان نيست و نفري ١٤ پوند براي هر شب شد. محله اش اينقدر آرام و پر از كافه و مغازه هاي محلي است كه ادم دلش مي خواهد اصلا همين جا زندگي كند. از مركز كه شهر كه به طرف هاستل بياييم بايد يك پارك بزرگ را كه وسطش يك جاده فراخ دارد رد كنيم، جاده پر از درخت هاي تنومند است و جا به جاي مسير نوازنده هاي دوره گرد مي نوازند.
خود هاستل هم تميز و مرتب است پر از رفت و آمد آدم هاي كوله به پشتي كه آسان سفر مي كنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)