کودکان و نوجوانان انسان‌هایی هستند که می‌اندیشند، مشارکت می‌کنند و در بسیاری موارد نظرات مستقل خود را دارند. با این حال بزرگسالان معمولاً در مواجهه با ابراز عقیده و مشارکت کودکان، توانایی‌ها و قابلیت‌های آنها را نادیده یا دست‌کم می‌گیرند، انگار کودکان گروهی یکدست بدون تفاوت‌های سنی، شناختی و اجتماعی هستند.

ما گروهی هستیم که در سال‌های گذشته و در زمینه‌های مختلف یا با کودکان و نوجوانان کار کرده‌ایم و یا کارمان ارتباطی مستقیم با مسائل کودکان و نوجوانان داشته است. ما بر این باوریم در عین حال که کودکان و نوجوانان ممکن است آسیب‌پذیرتر باشند و به فراخور سن و شرایط خود نیازهایی متفاوت با بزرگسالان داشته باشند، این ما، بزرگسالان، هستیم که وظیفه داریم بدون محدود کردن کودکان و نوجوانان از آن‌ها مراقبت و حفاظت و به برآورده شدن نیازهایشان و تحقق حقوقشان توجه کنیم.

هدف ما از راه‌اندازی این صفحه فراهم کردن بستری برای نشر اطلاعات، داده‌ها، مشورت‌ها و تجارب مرتبط با مسائل کودکان و نوجوانان به فراخور مسائل روز است. در این راه، ما سعی می‌کنیم انعکاس‌دهنده دغدغه‌ها و تجارب کودکان و نوجوانان، معلمان و والدین نیز باشیم. 

نگاه ما به مسائل و موضوعات جمعی و اجتماعی است، بنابراین سیاست‌ها و اقداماتی که بر کودکان و نوجوانان و حقوق و رفاه آن‌ها تاثیر می‌گذارد نیز در کانون موضوعاتی هستند که سعی داریم به آن‌ها بپردازیم. ما قواعد رسمی موجود برای حفاظت و حمایت از کودکان را، از جمله پیمان‌نامه حقوق کودکان به عنوان حداقل استانداردهایی می‌پذیریم که باید وجود داشته باشند، اما نگاهمان را به قواعد و اسناد محدود نمی‌کنیم و معتقدیم این استانداردها هم کافی نیستند و هم برای ارتقای حقوق کودکان باید مورد نقد قرار گیرند. همچنین به این که قومیت، زبان، جنس و جنسیت، معلولیت، طبقه و دیگر موقعیت‌های اجتماعی بر سرنوشت کودکان اثرگذار هستند توجه داریم و حقوق کودکان را نه موضوعی که باید به مرور محقق شود، بلکه موضوعی می‌دانیم که رعایت آن باید از همین امروز در مرکز توجه همه رفتارها، اقدامات و سیاست‌ها باشد. 

با توجه به وضعیت فعلی کشور و مبارزه و مشارکت پرشکوه نوجوانان برای طلب حق  زندگی و آینده، تصمیم گرفته‌ایم کار خود را با موضوعات مرتبط با کودکان و نوجوانان در خیزش سراسری «زن، زندگی، آزادی» آغاز کنیم. 

صفحه ما در اینستاگرام: https://www.instagram.com/javane_koodak

آی دی اینستاگرام: javane_koodak@

کانال ما در تلگرام: https://t.me/javane_koodak

راه های تماس با ما:

   – از طریق دایرکت اینستاگرام

   یا

   – ایمیل javane.koodak@gmail.com 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)