سازمان حقوق بشر ایران؛ ۸ آبان ۱۴۰۱: با تداوم و گسترش اعتراضات سراسری در ایران، نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی با تجاوز گسترده به حریم‌ دانشگاه‌ها دست به تعقیب و بازداشت دانشجویان زدند. 
اعتراض‌های سراسری
اسناد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد علاوه بر یگان ویژه سرکوب، نیروهای لباس‌شخصی نیز که بعضا مسلح بوده‌اند، در پوشش‌هایی مانند بسیج دانشجویی به ضرب و جرح دانشجویان و حتی ربایش آنان از خوابگاه‌ها دست زده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران حضور نیروهای نظامی در حریم دانشگاه و سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز دانشجویان را به‌شدت محکوم می‌کند. 

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران و استاد دانشگاه اسلو، در این باره گفت: «از دانشگاه و مراکز علمی سراسر جهان می‌خواهیم تا با حمایت از مطالبات دانشجویان ایرانی و محکوم کردن تجاوز گسترده مقامات جمهوری اسلامی به حریم دانشگاه‌ها، واکنش نشان دهند.» 

طی روزهای اخیر، با تداوم و گسترش اعتراضات سراسری مردم ایران، نیروهای سرکوب به طور سیستماتیک دانشگاه‌ها را هدف قرار داده‌اند. 

 بیشتر بخوانید:  اعتراضات در ایران:‌ آمار کشته‌شدگان به دست‌کم ۲۵۳ نفر، از جمله ۳۴ کودک رسید/ لزوم اقدام فوری سازمان ملل متحد

روز گذشته، ۷ آبان، بیش از ۵۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در شهرهای سنندج، تهران، مشهد، ارومیه، کرمان، کاشان، زاهدان، رفسنجان، قزوین، بندر عباس، کرج، اهواز، بابل، شیراز، مریوان، اصفهان، یزد، خرم‌آباد، رشت، قم، شاهرود و چندین شهر دیگر شاهد تظاهرات دانشجویان بوده است. 

حمله نیروهای جمهوری اسلامی به دانشجویان که به طور مسالمت‌آمیز خواسته‌های خود را با شعارهایشان مطرح می‌کردند، به ضرب و جرح و بازداشت بسیاری از آنان ختم شد. 

نیروهای لباس شخصی با محاصره و سپس حمله به حریم دانشگاه‌ها، شمار بالایی از آنان را دستگیر کردند. این نیروها حتی به خوابگاه‌های دانشجویان نیز حمله کردند. در خوابگاه ۲۲ گولان سنندج، نیروهای لباس شخصی مسلح وارد اتاق‌های دانشجویان شدند و با استفاده از شلیک مستقیم گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور، بسیاری از دانشجویان معترض را دستگیر کردند. این اتفاق در شهرهای دیگر مانند اهواز و تهران نیز روی داده است. 

این سرکوب‌ها امروز نیز ادامه یافته است.

با توجه به سابقه جمهوری اسلامی در سرکوب و حتی قتل دانشجویان، سازمان حقوق بشر ایران با ابراز نگرانی جدی نسبت به دانشجویان بازداشت شده، خواهان آزادی فوری آن‌ها و به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض و مطالبات ایشان است.

این سازمان از دانشگاه‌های سراسر جهان می‌خواهد تا در محکومیت سرکوب دانشجویان و حفظ حریم دانشگاه ها، به همتایان ایرانی خود بپیوندند. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)