سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳ آبان ۱۴۰۱: رای محکومیت عباس دریس، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر صادر شد. همچنین این دادگاه برادر وی، محسن دریس را تبرئه کرد.
عباس دریس و  محسن دریس

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شعبه یک دادگاه انقلاب ماهشهر درطی حکمی، عباس دریس (شلیشات)، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ در ماهشهر را به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم کرد.

در این حکم، برادر وی، محسن دریس از اتهام مشابه تبرئه شده است، اما طبق آخرین اطلاعات، در دادگاه عمومی یک پرونده جدید تحت عنوان «معاونت در قتل» برای وی مفتوح شده است.

فرشته تابانیان ضمن اعلام این خبر در توییتر خود نوشت: «رای آقایان عباس دریس و محسن دریس به من ابلاغ شد. آقای محسن دریس تبرئه شد. متاسفانه عباس دریس به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. به حکم عباس اعتراض خواهیم کرد و امیدوارم که در دیوان عالی کشور این حکم نقض شود.»

فرشته تابانیان ضمن تایید این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این رای بدوی است و ما به این رای اعتراض میکنیم تا به دیوان عالی کشور ارسال شود.»

شهریور ماه سال گذشته، مقامات قضایی، به دروغ و به‌صورت شفاهی به خانواده عباس دریس اطلاع داده‌ بودند که وی در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده و برادرش به حبس ابد محکوم شده است. 

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این ابلاغ دروغین باعث ایست قلبی و مرگ همسر عباس دریس شده بود.»

سازمان حقوق بشر ایران نیز، درخصوص محکومیت این دوزندانی سیاسی، به نقل نزدیکان وی خبری منتشر کرده بود، که به این وسیله اصلاح می‌گردد.

عباس دریس، ۴۸ ساله و پدر سه فرزند، از بازداشت شدگات اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در حادثه نیزار ماهشهر است که به همراه برادر خود، محسن دریس، ۲۸ ساله، به اتهام «محاربه، اخلال در نظم عمومی و مشارکت در قتل یک مامور یگان ویژه» بازداشت شده است.

سرکوب اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در نیزار ماهشهر یکی از خونبار ترین سرکوب‌ها در اعتراضات ایران به شمار میرود. بر اساس اظهارات شاهدان عینی، نیروهای امنیتی شروع به تیراندازی با سلاح‌های سنگین به سوی معترضان غیر مسلح کردند. در جریان این تیراندازی، عده زیادی به قتل رسیدند. پس از آغاز تیراندازی، عده‌ای از معترضان غیر مسلح به سمت نیزار کنار جاده گریختند ولی با تیراندازی سنگین ماموران و به آتش کشیدن برخی بخش‌های نیزار، بسیاری از ایشان نیز کشته شدند. این شاهد عینی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «دست‌کم ۴۰ نفر در این نقطه و ۲۰ نفر در درگیری‌های داخل ماهشهر کشته شدند».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)