کانون حقوق بشر ایران نسبت به شرایط و وضعیت زندانی سیاسی سیدحسین سیدی ۶۶ ساله هشدار داده و خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری وی است. مسئولیت هر اتفاقی که برای او بیفتد با قوه قضاییه، سازمان زندانها و شخص رئیسی و محسنی اژه ای است.

کانون حقوق بشر ایران، ۷ مهر ۱۴۰۱؛ زندانی سیاسی سید حسین سیدی که در زندان اوین دوران حبس ۵ ساله خود را میگذراند در تاریخ ۳ مهر ۱۴۰۱ در زندان در وضعیت اورژانس قلبی قرار گرفته و با دستبند و پابند به بیمارستان اعزام و بلافاصله به ccu منتقل شد.

شکنجه گران زندان، این پدر سالخورده و بیمار را با بدرفتاری و دستبند و پابند در بیمارسان به تخت بستند.

یک منبع مطلع در این خصوص به کانون حقوق بشر ایران گفت: «وضعیت جسمی آقای سیدی بسیار نگران کننده است، او را بخاطر وخامت حالش از زندان به CCU منتقل کردند اما علاوه بر اینکه انتقالش با توهین و با دستبند و پابند انجام شد، عوامل شکنجه گر زندان دربیمارستان هم او را با دستبند و پابند به تخت بیمارستان بسته اند.»

این منبع گفت: «آقای سیدی روز ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ توسط ماموران امنیتی بدون اطلاع قبلی در حالیکه میخواست بدلیل وضعیت اورژانس قلبی به دکتر برود به ناگهان از منزلش ربوده شده و بجای بیمارستان به زندان منتقل شد، و حالا در زندان هم حالش وخیم شده و وضعیتش نگران کننده است.»

این منبع همچنین گفت:‌ «بستن زندانی سیاسی سیدحسین سیدی در وضعیت اورژانس به تخت بیمارستان در حالیست که محسنی اژه ای پیشتر اعلام کرده بود: «ضرورتی ندارد برای همه متهمین در مقابل چشم خانواده یا همکاران یا انتقال از زندان از دستبند و پابند استفاده کرد» اما این زندانی سیاسی ۶۶ ساله را در چنین وضعیت اورژانی با دستبند و پابند به تخت بسته اند و این حرف اژه ای یک دروغ محض است!»

سیدحسین سیدی ۶۶ ساله از بیماریهای متعددی رنج می برد از جمله ناراحتی قلبی و بسته بودن دریچه های قلبش که نیاز به عمل جراحی دارد اما طبق گفته پزشک معالج وی، چون عمل جراحی ممکن است منجر به فوت شود امکان آن وجود ندارد اما باید نهایت رعایت را بکند. وی هم اکنون بدلیل همین وضعیت اورژانس از زندان به بیمارستان منتقل شده است.

وی همچنین چند سال قبل در یک تصادف دچار شکستگی در ناحیه ساق پا شده و در پایش پلاتین وجود دارد، او بدلیل درد شدید در ناحیه شکسته نمی تواند راه برود و تنها می تواند چند قدم در حد بسیار محدود با عصا حرکت کند.

وی همچنین از مشکلاتی چون بیماری حاد پروستات و مشکل شنوایی رنج می برد و بدلیل استفاده از سمعک دچار اختلالات عصبی می شود.

زندانی سیاسی سیدحسین سیدی از بازداشت شدگان آبان۹۸ است که بدلیل شدت بیماری ها پس از تحمل ۵ ماه حبس با قید وثیقه آزاد شده بود، وی در روز ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ با هجوم ماموران به خانه اش برای بار چندم بازداشت شده و هم اکنون با جسمی به شدت بیمار و در وضعیت خطرناک در زندان اوین محبوس است.

شایان ذکر است پسر این زندانی سیاسی بنام سیدجواد سیدی در روز شنبه ۱۱ تیرماه ۱۴۰۱ در جریان تجمع اعتراضی بازنشستگان در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه ۲۰۹ اوین منتقل شد.

سیدجواد سیدی از بابت پرونده پیشین خود با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی»، نهایتا به ۲ سال و ۹ ماه و ۱۵ روز حبس محکوم شده و در دیماه ۹۸ به اوین منتقل شد.

سیدجواد سیدی ۳۵ ساله، متاهل و پدر یک فرزند است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)