بانو “انتها قبادی” نویسنده‌ی ایرانی زاده‌ی سال ۱۳۵۶ خورشیدی در روستای شاهینی از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است که کتابی به نام «انتها ملکه رنج‌ها» دختری که با مشکلات مالی، جسمی و بی‌سوادی مبارزه کرد را به چاپ رسانده است.
مبارزه با بی‌سوادی اما تنها چالش زندگی “انتها” نیست. یک سرماخوردگی ساده عاملی برای گرفتاری‌اش در یک بیماری شده و پس از آن معلولیت شنوایی از هر دو گوش و بینایی از چشم راست را در پی داشته است.
او سرگذشت خود را طی دو سال به صورت کتاب به رشته تحریر در آورده است. این بانوی کامیارانی تحصیلات خود را از دوران نهضت سواد آموزی در روستا آغاز کرده و توانسته با پشتکار و توانایی خود مدرک تحصیلی کارشناسی علوم اجتماعی را کسب کند.
این بانوی سخت‌کوش زندگی‌نامه‌اش را در دوران دانشجویی به ثبت رسانده و پس از آن که یکی از استادان دانشگاه داستان زندگی‌اش را می‌خواند، او را تشویق می‌کند که آن را به چاپ برساند. “انتها” می‌گوید: باید از استادم آقای ملکی تشکر کنم که داستانم را پندآموز دانست و برای نخستین بار با تقبل هزینه چاپ کتاب به عنوان هدیه، من را حمایت کرد.
او با دست خالی و با تکیه بر توان خود اکنون «انتها، ملکه رنج‌ها» را به چاپ پنجم و بیشتر رسانده است. میرجلال الدین کزازی بر این کتاب مقدمه‌ای نوشته و توسط انتشارات نو بیان کردستان به چاپ رسیده است.
این کتاب در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۷ عرضه شده بود.

گردآوری و نگارش:
#زانا_کوردستانی

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)