کارمند گرامی در شرکت متا،

 

ما جمعی از فعالان جامعه مدنی ایران و نویسندگان این نامه، در دو هفته اخیر در معرض حمله‌ای کم‌سابقه در شبکه اجتماعی اینستاگرام و فیسبوک قرار گرفته‌ایم.

دست‌کم ۲۰ اکانت شخصی و گروهی ما با صدها هزار فالور که اغلب متمرکز گفتگو در مباحث فمینیستی هستند، در گذر زمانی کوتاه شاهد اضافه شدن هزاران فالور بات شدند.

این حملات که در آخرین ساعات روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ (برابر با ۱۱ مه ۲۰۲۲) به وقت ایران شروع شد، برای ما یادآور حملات سال‌های اخیر به وبسایت‌های فعالان جامعه مدنی است. حملاتی که مختص به جامعه مدنی ایران نیست و مشابه آن را دیگر وبسایت‌های جوامع مدنی دیگر کشورها هم شاهد بوده‌اند.

در آن حملات سایبری که نسخه ایرانی آن اغلب توسط شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران مدیریت می‌شوند، این بات‌ها به سراغ صفحات ما می‌آمدند و متمرکز ری‌فرش کردن صفحات ما می‌شدند تا آن را از کار بیاندازند. حملاتی که برای چند ساعت تاثیر می‌گذاشتند تا فن‌آوری ورای آن وبسایت مانع از حمله شود.

حمله سایبری کنونی از صفحات اینستاگرامی مانند «جنبش من هم ایران» و فعالان جامعه مدنی مانند کتایون کشاورزی و مینا خانی شروع شد و دیگر صفحات مانند «بیدارزنی»، «هشتصد زن»، «فمینیسم روزمره»، «آکادمی چراغ» و «دیده‌بان آزار» رسید.

مانند حملات پیشین به وبسایت‌های ما (برخی از ما) ، ما شاهد حمله هزاران بات با نام‌های مستعار هستیم که عمده آنها تازه هستند و پستی منتشر نکرده‌اند و عکس‌هایی مانند چهره قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس که توسط ارتش آمریکا در عراق کشته شد، بر پروفایل‌شان نقش بسته است.

در گذر این حملات، ما همچنین شاهد هزاران پیام خصوصی از این بات‌ها هستیم که نظام‌مند ما را در معرض خشونت کلامی قرار می‌دهند.

به‌فاصله‌ای کوتاه، بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی، تلویحا گفت بعضی شرکت‌های وابسته به شرکت متا ممکن است در کارمندهای فارسی‌زبانی داشته باشند که به سازمان‌های داخل ایران وابسته باشند. در چند روز اخیر، ما آشکار در صفحه‌های خودمان از طریق گزارش (report) و همچنین با کمک سازمان‌های حقوق بشری با کارکنان شرکت متا تماس گرفتیم، بااین‌حال، شاهد واکنشی از شما نبودیم.

به‌همین‌دلیل، ما علاوه بر ارسال این نامه به شما، متن آن را هم به زبان‌های فارسی و انگلیسی در فضای مجازی منتشر خواهیم کرد تا مطمئن باشیم شما واکنشی به این حملات نشان خواهید داد که همراه با حذف امکان نفوذ نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی ایران به شرکت‌های وابسته شما باشد.

 

ما مشخصا از شما می‌خواهیم تا:

یک. برای حفاظت از امنیت فعالیت فعالان جامعه مدنی چه از ایران چه از دیگر کشورها، برنامه‌هایی جدی‌تر اجرا کنید. مشخصا ما از شما می‌خواهیم تا امکان ساخت بات توسط نیروهای وابسته به حکومت‌هایی مانند جمهوری اسلامی ایران را مسدود کنید و حضور در شبکه‌های اجتماعی شرکت متا را محدود به انسان‌هایی واقعی کنید.

دو. ما از شما می‌خواهیم تا درگاهی برای فعالان جامعه مدنی چه از ایران و چه از دیگر کشورها فراهم کنید که بتوانند مستقیم و به‌سریع‌ترین شکل ممکن، حملات تازه به صفحات خود از سمت حکومت‌هایی مانند جمهوری اسلامی ایران را گزارش کنند و به شما این امکان را بدهند تا به سریع‌ترین شکل ممکن مانع این حملات شوید.

سه. ما از شما می‌خواهیم تا روند وریفای کردن اکانت‌های فعالان جامعه مدنی ایران و کشورهای مشابه را ساده‌تر کنید.

چهار. ما از شما می‌خواهیم به جامعه جهانی پاسخ بدهید که چگونه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به صورت سازماندهی شده، فالوئر فیک/بات روانه صفحات ما کند؟ چرا چنین اجازه‌ای به آنها می‌دهید و راه‌حل شما برای پایان دادن همیشگی این حملات چیست؟

ما معتقدیم که این حملات به این منظور صورت گرفته‌اند تا به سلامت روان صاحبان این صفحات آزار برسانند و همراه قلدری (bullying) به آنان، آنها را مجبور به خصوصی کردن صفحات خود کنند. همراه این آزار (harrassment)، معتقد هستیم که این حمله سایبری به این منظور صورت گرفته است تا:

یک. ما را مجبور کند در کنار کار کردن و زندگی، ساعت‌های زیادی را مشغول پاکسازی این بات‌ها از صفحات‌مان باشیم به جای آنکه برای جامعه مدنی ایران کار کنیم.

دو. با ورود هزاران بات به صفحات ما، ما را در مقابل الگوریتم‌های شرکت متا سست جلوه دهند تا امکان حذف صفحات ما توسط نیروهای وابسته به آنان در شرکت‌های وابسته به شما فراهم شود.

سه. با ورود هزاران بات، آنها می‌خواهند بازخورد (engagement) صفحات ما را به حدی پایین بیاورند که پست‌های تازه ما به دست مخاطب‌مان نرسید. بدین‌شکل، آنها تلاش می‌کنند تا سانسور حاکم بر ایران توسط جمهوری اسلامی ایران را به صفحات ما وارد کنند.

ما تاکید می‌کنیم که صفحات فمینیست‌های ایرانی همزمان با اوج گرفتن اعتراضات داخل ایران و دستگیری زنان فعال مدنی و فمینیست داخل کشور، نقش‌ مهمی در اطلاع‌رسانی و پیشرو ماندن فضاهای جنبشی ایفا می‌کنند.

همزمان با این حملات سایبری، ایران باری دیگر شاهد اعتراضات سراسری است و همچنین چندین زن، از جمله هنرمندان تئاتر و سینما، توسط نهادهای اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

همزمانی این دستگیری‌ها در ایران، اوج‌گیری اعتراضات سراسری و سابقه جمهوری اسلامی ایران در خرابکاری‌های سایبری و سازمندهی آنان، فضای به غایت ترسناکی را برای ما فمینیست‌های ایران ایجاد کرده است.

این صفحات اینستاگرامی برای ما تنها «راه سخن گفتن» و «سازماندهی کردن علیه خشونت شدید جنسی و جنسیتی در ایران» هستند. شاخص شکاف جنیستی ایران در بین ۱۵۶ کشور عدد فاجعه‌بار ۱۵۰ است. نظام حاکم بر ایران مانع فعالیت آزاد روزنامه‌نگاران و رسانه‌های داخلی و بین‌المللی می‌شود و با توجه به وضعیت استبدادی مردسالاری در ایران، اهمیت کار فمینیستی ما را روشن‌تر می‌کند.

در نظر بگیرید که مضاف بر این فضای زن‌بیزارانه، همجنسگراسیتزانه و ترنس‌ستیزانه فقط شامل دستگاه حکومتی نیست، ما علیه ساختارهای اجتماعی مبارزه می‌کنیم و اینستاگرام برای ما به عنوان یک «فضای عمومی» که وصل شدنمان به هم را در عرصه عمومی ممکن کرده است، چیزی بیشتر از یک سری اکانت برای نشان دادن سبک زندگی است.

فهرست موجود از صفحاتی که مورد حمله اخیر سایبری قرار گرفته‌اند:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)