وزیر جدید اطلاعات جمهوری اسلامی هفته گذشته در پاسخ به سوال یک خبر نگار در مورد امکان بازگشت کسانی‌ که پس از انتخابات ۸۸ از کشور خارج شدند و فعالیت خاصی‌ علیه نظام انجام نداده اند و دچار ترس و تردید هستند، گفت:” ما انشالله ترس‌های بی‌مورد کلیه کسانی‌ که خلافی مرتکب نشده باشند را حل می‌کنیم،انشا‌الله… هر کس خلافی نداشته باشد تضمین میدهیم که هیچ مشکلی نخواهد داشت، انشا‌الله”

 

اظهارات مبهم و کلی‌ محمود علوی در ارتباط با بازگشت کسانی‌ که “خلافی” نداشته اند با وجود آنکه فاقد مکانیسم و راهکار‌های مشخص عملی‌ و قانونی بود اما ضمن بازتاب و انعکاس گسترده در داخل و خارج از کشور از زوایای مختلف مورد ارزیابی‌های گوناگون و بعضاً متناقض قرار گرفت و تفسیر‌ها پیرامون این قسمت از صحبت‌هایش آنقدر دامنه گسترده‌ای یافت که اساساً اصل اظهارات او مبنی بر آنکه کسانی‌ که مرتکب “خلافی” نشده اند، خواسته یا ناخواسته مورد غفلت قرار گرفت.و کسی‌ هم از او نپرسید که منظور از “خلاف”  چیست؟و آیا شعار “رای من کوو” از دیدگاه وزارت اطلاعت جزو آنچه آن‌ را “خلاف” مینامد شامل میشود یا نه؟و اساساً اگر به زعم وزارت اطلاعات کسی‌ “خلافکار” نیست چه نیازی به تضمین وزارت اطلاعات دارد؟مهمتر آنکه وقتی‌ به سخن خود وزیر اطلاعات کسی‌ در داخل حاکمیت حتی تره هم خورد نمیکند چه کسی‌ با وعده او حاضر میشود که اروپا یا آمریکا را ترک کند و وارد کشور شود تا “انشاالله” بگفته وزیر بی‌ اختیار اطلاعت مشکلش حل شود؟

 

مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار(قرار گاهی‌ که بعد از خیزش مردم در سال ۸۸ جهت سرکوب تظاهرات مردمی به دستور رهبر تشکیل شد) از جمله اولین افرادی بود که به اظهارات وزیر اطلاعات واکنش نشان داد و ضمن “عبث” خواندن “دعوت به بازگشت کسانی‌ که جرمی‌ مرتکب نشده اند”، گفته‌های محمود علوی را فاقد “جنبه اجرائی و ورود به مباحث غیر تخصصی” توصیف کرد و خطاب به محمود علوی پرسید: آیا در رابطه با کسانی‌ که در فتنه ۸۸ جرمی‌ مرتکب نشده بودند منع ورود یا ناامنی وجود داشت که وزیر اطلاعات اینگونه موضع می‌گیرد؟

ممکن است برای یک ناظر خارجی‌ که با ساختار و مناسبات حکومتی جمهوری اسلامی چندان آشنا نیست این سوال مطرح شود که چگونه رئیس یک قرار گاه که قاعدتاً باید تابع نظر وزیر اطلاعات باشد، اینگونه آمرانه به وزیر اطلاعات امر و نهی می‌کند و برایش خط و نشان می‌کشد؟!اما واقعیت آن‌ است که وقتی به فلسفه وجودی قرار گاه عمار و چگونگی‌ تشکیل آن‌ توسط تاکیدات متعدد علی‌ خامنه‌ای پی‌ ببریم، سوال فوق موضوعیت خود را از دست خواهد داد و اظهارات مهدی طائب نیز بهتر و راحتتر قابلیت ارزیابی پیدا خواهد کرد.

مطابق آنچه که در سایت امنیتی بازتاب و سایر خبرگزاری‌های دولتی منعکس شده است، قرار گاه عمار بنا بر “تاکیدات متعدد رهبر جمهوری اسلامی  بعد از جریانات سال ۸۸” به منظور لزوم برخورد با آنچه که آن‌ را “فتنه‌های آینده” نامیده اند، به عنوان یک نهاد اطلاعاتی موازی تشکیل شده است.از اینرو میتوان موضع گیری‌های رئیس این قرار گاه را بازتاب دهنده نظرات رهبری در حوزه‌های امنیتی قلمداد کرد و مهدی طائب نیز با تکیه به پشتوانه رهبر جمهوری اسلامی، میتواند با برخورداری از یک حاشیه امنیتی محکم  به وزیر اطلاعت بتازد.

بنابرین دلخوش کردن به گفته‌های وزیر اطلاعاتی که در ساختار امنیتی ایران، بیشتر نقش تدارکاتچی و فرمان بری را دارد ریشه در عدم درک درست از مناسبات قدرت در جمهوری اسلامی دارد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com