کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۳ فروردین ۱۴۰۱؛ به گزارش یک منبع مطلع از زندان مرکزی کرج، طی یک ماه اخیر و بخصوص طی دو هفته اول فروردین ماه ۱۴۰۱، جمعیت سالن های زندان مرکزی کرج افزایش یافته است، به طوری که زندانیان جدید الورود جایی برای خوابیدن ندارند. آنها به صورت کتابی در فضای سه متری مجبور به خوابیدن هستند. ۱۰ زندانی به صورت کتابی کنار هم در کریدور، در مقابل مجموعه بهداشتی و حتی بعضا در داخل سرویس بهداشتی می خوابند.

عموم این زندانیان جدیدالورود، به علت جرائم عادی بازداشت شده و بعضا به بیماریهایی مبتلا هستند. هم اکنون بیماری سرماخوردگی در بین این زندانیان شیوع پیدا کرده است.

از سوی دیگر به دلیل تراکم جمعیت زندانیان، جیره نان و غذا کم شده است. بخصوص از جیره صبحانه بعضی مواد از قبیل حلوا شکری حذف شده است. حتی زندانیان قدیمی تر از نظر کمبود غذا و مواد غذایی از جمله نان در مضیقه هستند.

فروشگاه زندان نان نمی فروشد. مواد غذایی که در فروشگاه زندان می آورند بدترین و بی کیفیت ترین و با قیمت بالا است.

شایان ذکر است وضعیت در زندان مرکزی کرج علاوه بر جا و مواد غذایی، بلحاظ بهداشتی و پزشکی نیز بحرانی است؛

پیشتر نیز گزارشاتی مبنی بر شیوع بیماری امیکرون در این زندان منتشر شده بود. در این گزارشات همچنین به ایجاد محدودیت از جانب عوامل این زندان اشاره شده و آمده بود: «مسئولان زندان مرکزی کرج علاوه بر محروم کردن زندانیان از درمان و رسیدگی پزشکی و دارو، حتی به خانواده ها اجازه نمیدهند که برای عزیزانشان دارو تهیه کرده و به زندان بیاورند».

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، توجه ارگانهای حقوق بشری بخصوص گزارشگر حقوق بشر در ایران را به وضعیت زندانها جلب کرده و از ایشان میخواهد با گذاشتن فشار بر رژیم ایران و بازدید از زندانها مانع از بروز فجایع هرچه بیشتر شوند.

 

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)