کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، روز چهارشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۱، زندانیان سیاسی شاکر بهروزی و نایب عسکری، در اعتراض به انتقال از بند زندانیان سیاسی به خوابگاه ۲ دست به اعتصاب غذا زده و توسط ماموران زندان به سلول انفرادی منتقل شدند.

بر اساس گزارش هه‌نگاو، شاکر بهروزی روز سه شنبه ۹ فروردین به بهانه انجام ملاقات حضوری به دفتر نگهبانی احضار و از آنجا به خوابگاه دو منتقل شده است.

همچنین زندانی سیاسی نایب عسکری پس از مشاجره با یکی از ماموران زندان به صورت تنبیهی به بند قرنطینه منتقل شده است.

این دو زندانی در اعتراض دست به اعتصاب غذا زدند اما پاسخ ایشان با انتقال به سلول انفرادی داده شد. اکنون با گذشت ۲۴ ساعت از این انتقال هیچ اطلاعی از سرنوشت و وضعیت شاکر بهروزی و نائب عسکری نیست و همین امر موجب ایجاد نگرانی شده است.

درباره زندانیان سیاسی شاکر بهروزی و نائب عسکری؛

زندانی سیاسی شاکر بهروزی به مدت ۷ ماه عضو حزب دمکرات کردستان ایران بوده است و پس از جدایی از این حزب به ایران بازگشت. وی روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ در ارومیه بازداشت شد.

شاکر بهروزی در شهریور۹۹ توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو با اتهام «بغی» و «عضویت در حزب کومله» به اعدام محکوم شد. شاکر بهروزی همچنین متهم است که یکی از اعضای سپاه پاسداران بنام مامل محمدی را به قتل رسانده است. این در حالی است که سند و مدرک مشخصی مبنی بر اینکه شاکر بهروزی این قتل را انجام داده باشد در دست نیست و ۱۲ نفر هم شهادت داده‌اند که در زمان وقوع قتل، وی در محل قتل حضور نداشته و در مغازه‌ای در شهرک دیزج بوده است.

حکم اعدام زندانی سیاسی شاکر بهروزی در مهر ۱۴۰۰ به وی ابلاغ شد.

شاکر بهروزی در آبان ۱۴۰۰ نیز در اعتراض به فشارهای اطلاعات سپاه به خانواده شاکیان پرونده اش دست به اعتصاب غذا زده بود.

زندانی سیاسی نایب عسکری اهل ارومیه نیز روز چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰ توسط نیروهای اطلاعات سپاه ارومیه بازداشت و پس از سه ماه نگهداری در بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

نایب عسکری توسط نهادهای امنیتی به «محاربه» از طریق عضویت در حزب آزاد کردستان (پژاک) متهم شده است.

نایب عسکری در مردادماه سال ۱۴۰۰ به همراه دو زندانی سیاسی دیگر کیهان مکرم و نایب حاجی زاده پس از شکایت و پرونده سازی رئیس زندان ارومیه به اتهام «اخلال در نظم زندان» هر کدام به ۵۰ ضربه شلاق و ۳ ماه حبس محکووم شده بودند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)