برنامه‌ای از گروه
گفتمانِ فرهنگی- سیاسیِ ایرانیانِ برلین
سنتِ «بچه‌پوشی» در افغانستان
سرگذشتِ گوناگونِ دخترکانی که به شکلِ پسر بزرگ می‌شوند
سخنران: لودمیلا خدایی
سخنرانی و گفتگوهایِ متقابل در این برنامه به زبانِ فارسی خواهند بود.
زمان: جمعه ۱۸ فوریه ۲۰۲۲، ساعت ۱۸:۰۰ تا ۲۰:۳۰ (به وقتِ برلین)
(آغازِ برنامه به وقتِ تهران ۲۰:۳۰، به وقتِ نیویورک ۱۲:۰۰ و به وقتِ لوس‌آنجلس ۰۹:۰۰ صبح)
اتاق کنفرانس مجازی ۱۵ دقیقه پیش از آغازِ برنامه برای شرکت‌کنندگان باز خواهد شد.
شرکت در این برنامه تنها به‌صورتِ مجازی امکان‌پذیر است. علاقمندان می‌توانند درخواستِ خود را برایِ شرکت در برنامه از طریقِ ای‌میل به آدرسِ زیر ارسال کنند:
Gofteman-Gruppe@gmx.de
تا حداکثر یک روز پیش از آغاز مراسم دعوت‌نامه‌ای همراه با لینک و گذرواژه‌یِ مربوط به شرکتِ زنده و مجازی در برنامه از طریقِ ای‌میل برایِ متقاضیان ارسال خواهد شد.
 
درباره‌یِ سخنران

خانم لودمیلا خدایی در رشته‌یِ علوم انسانی دانشگاه هومبولدت برلین تحصیل کرده و هم‌اکنون در دانشگاهِ نیوساوت‌ولز (New South Wales) سیدنی در استرالیا به کارِ دکتری مشغول است.ِ پروژه‌یِ دکترایِ خانم خدایی درباره‌یِ سنت «بچه‌پوشی» در افغانستان است. بر طبقِ این سنت دخترانِ افغانستانی تا سنِ بلوغ در شکلِ و ظاهری پسرانه رشد می‌کنند. او در رابطه با این پروژه مدت هفت ماه در افغانستان اقامت داشته و مصاحبه‌هایِ متعددی تهیه کرده است. خانم خدایی علاوه بر آن از سالِ ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ در چارچوبّ همکاری‌هایِ بین‌المللی برای توسعه در افغانستان به کار مشغول بوده است.

 

درباره‌یِ موضوعِ سخنرانی:

به دلیلِ برتری‌هایِ جنسیتی مردانه در افغانستان برخی از دختران به شکلِ پسر در جامعه بزرگ می‌شوند تا از شرمِ والدین کاسته شود و هم‌زمان شانس و اقبال به خانواده روی آورد. این سنت از مقبولیتِ اجتماعی برخوردار و اجرایِ آن در محیط‌هایِ اجتماعی میسر است. با رسیدنِ به سنِ بلوغِ زندگیِ پسرانه‌یِ این دخترکان در جامعه پایان می‌یابد و از آن به بعد می‌بایستی نقشِ زنانه‌یِ خود را بپذیرند. دانسته‌هایِ ما از سنت «بچه‌پوشی» (بچه در زبانِ محاوره‌ایِ افغانستانی به معنایِ پسر است) تاکنون از انتشار یک کتابِ ژورنالیستی شکل گرفته که در آن این سنت به‌عنوانِ شکلی از مقاومتِ اجتماعی نشان داده شده است. اطلاعاتی که خانم خدایی در چارچوبِ پژوهش‌هایِ خود به دست آورده اما تصویرِ دیگری از این سنت را به نمایش می‌گذارند. در این سخنرانی خانم خدایی سرگذشت‌هایِ معمول و غیرعادیِ یک «بچه‌پوش» را معرفی می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)