کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، روز جمعه ۱۵ آبان ۱۴۰۰، با گذشت سه ماه از برگزاری دور اول دادگاه مردمی آبان، دور دوم این دادگاه برای حفظ امنیت شهود به‌صورت غیرعلنی برگزار شد. این دادگاه برای «تعیین ماهیت جنایات روی داده» در اعتراضات آبان ۹۸ و برای «پاسخگو کردن مسئولان این جنایت» در لندن آغاز به کار کرده و قرار است تا سه روز ادامه پیدا کند.

در آغاز دومین دور دادگاه مردمی آبان، حمید صبی از اعضای هیات دادستانی، گزارش هیات دادستانی را به قضات ارائه داد و گفت در دور اول دادگاه بین المللی آبان، ۸۸ قربانی دیگر برای ارائه شهادت خود با هیات دادستانی تماس گرفتند که از این تعداد ۱۸ شاهد در این دور دادگاه شهادت خود را به قضات ارائه خواهند داد.

حمید صبی اضافه کرد متهمان پرونده به ۱۶۰ نفر افزایش یافته و پس از دریافت شهادت های تازه، ۲۷ مقام دیگر جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات ایران و کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش، هوشمند بازوند استاندار کرمانشاه، بعنوان متهم در جنایت علیه بشریت در رابطه با سرکوب اعتراضات آبان۹۸ شناخته شده اند.

شایان ذکر است در دور اول دادگاه مردمی آبان، ۳۴ شاهد و شش کارشناس شاهد، اسناد و مدارک خود را ارائه کردند.

روز اول – دومین دور از دادگاه مردمی آبان در لندن:

در روز اول شش شاهد شهادت دادند. از جمله: طاهره باجروانی همسر علی فتوحی، محمدمهدی شهبازی فرد برادر آمنه شهبازی فرد از جانباختگان آبان۹۸، فاطمه دادوند از بازداشت شدگان آبان ۹۸، یک شاهد از نیزار ماهشهر که صورتش را پوشانده بود و دو شاهد دیگر که آنها نیز بدلایل امنیتی نام و تصویرشان اعلام نشد.

طاهره بجروانی همسر علی فتوحی از جانباختگان آبان۹۸- شاهد ۸۲:
وی از میان شهادتهایش از جمله گفت: «به قلب شوهرم شلیک کرده بودند. وقتی می‌خواستند پیکرش را به ما تحویل بدهند، از ما تعهد گرفتند و گفتند به هیچ عنوان حق مصاحبه با هیچ‌کس را ندارید. حق اینکه بگویید چطور و چگونه کشته شده ندارید!» وی گفت: «ماموران امنیتی گفتند هیچ وقت نخواهی فهمید قاتل شوهرت کیست.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز  دادگاه
طاهره بجروانی

شاهد ۵۰۳ که بخاطر مسائل امنیتی سر و صورتش را پوشانده بود در دادگاه حضور یافته از کشتار در نیزار ماهشهر گفت:
«مردم فرار کردند سمت نیزار. مامورها به شدت به سمت نیزار تیراندازی می‌کردند. کسی را ندیدیم سالم از نیزار بیرون بیایید، فقط می‌دیدیم که مامورها جنازه و زخمی می‌بردند پشت ماشین. »
وی با اشاره به تصاویر ویدئویی گفت: « ماموران بعد از یک هشدار پنج دقیقه‌ای و سه تیر هوایی رو به مردم آتش گشودند و باعث کشته شدن معترضین و همینطور عباس، کارگر میوه‌فروش حاضر در محل شدند».

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز  دادگاه
شاهد ۵۰۳ از ماهشهر

فاطمه دادوند شاهد شماره ۴۳۷ از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ گفت:
«یک شب آمدند توی زندان. ترسیدم به من تجاوز کنند. این‌ها می‌توانند هرکاری با آدم بکنند. مامورها گفتند باید حتما جلوی دوربین حرف بزنی و اعتراف کنی، من هم مجبور شدم این کار را بکنم.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه

شاهد شماره ۴۰۷ یک مقام سابق قضایی که او نیز صورتش را پوشانده گفت:
«نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز به سوی مردم شلیک کردند. ماموران امنیتی به خود حق می‌دادند هر طور که می‌خواهند با بازداشت‌شدگان رفتار کنند؛ آنها را شکنجه دهند و به قتل برسانند.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
شاهد ۴۰۷

محمدمهدی شهبازی فرد شاهد شماره ۸۶، برادر آمنه شهبازی فرد از جانباختگان آبان ۹۸ گفت:
«خواهرم برای تهیه‌ داروی دخترش به داروخانه رفته بود. برای کمک به جوانی که تیر خورده بود، شال‌ش را باز می‌کند تا پای آن جوان را ببندد که در این هنگام به سرش شلیک کردند.» وی گفت: «خواهرم در حین نجات جان جوانی که مجروح شده بوده، هدف شلیک نیروهای امنیتی قرار گرفت.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
برادر آمنه شهبازی فرد

شاهد شماره ۴۵۱ یک راننده آمبولانس بود که کشته شدگان را جابجا میکرد. این شاهد نیز صورت خود را پوشانده بود. وی گفت:
«مامورها بانک‌ها را آتش می‌زدند. من شب ۲۵ آبان ۳۰ الی ۲۰ کشته دیدم. ماموران امنیتی در سردخانه، گلوله‌ها را از پیکر جان‌باختگان خارج می‌کردند و پیکرها را چند روز آنجا نگه می‌داشتند.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
راننده آمبولانس

جلسه روز اول بعد از شهادت این شاهد تمام شد و ادامه دادگاه به روز بعد موکول شد.

شروع روز دوم از دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن

شاهد شماره ۸۴ این شاهد صورت خود را پوشانده است. وی گفت:
«پسرم در۲۷آبان ۹۸ بازداشت شد. در بازداشت او را مورد ضرب و شتم قرارداده بودند بود. پسرم پس از آزادی به من گفت:«دیشب چندتا از بچه‌ها را در بازداشتگاه سپاه زنده زنده آتش زدند!» آن‌قدر فشار روحی روی پسرم زیاد بود که روز۱ آذر خودش را حل‌آویز کرد.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
شاهد ۸۴ یک مادر

شاهد شماره ۴۲۶- ابوبکر مهربانی دایی عثمان نادری از کشته شدگان آبان۹۸:
«عثمان کولبر بود. او از خیابان می‌گذشت که دو گلوله به پیشانی‌اش شلیک کردند. خونی که در میدان شبرنگ مریوان ریخته شد و تصویرش از رسانه‌ها پخش شد، خون عثمان است.» اشاره ابوبکر مهربانی تصویری از خون جاری روی سنگفرش خیابان است که در فضای مجازی بصورت گسترده پخش شد.

 

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
ابوبکر مهربانی

شاهد ۴۵۸ یکی از اعضای گردان امام علی است. او نیز صورت خود را پوشانده است. وی گفت:
«برخی از نیروها از اراذل و اوباش بودند و تعدادی خارجی و از اعضای حشدالشعبی و فاطمیون. فرمانده سپاه گفت:« غائله باید جمع بشود. از کمر به بالا را بزنید».

وی گفت: «یک سری روی پشت‌بام بودند و می‌زدند. نیروهای گردان امام علی پمپ بنزین‌ها را آتش می‌زدند.» او گفت: «میگفتند لیدرها و رهبرها ار شناسایی کنید. جوری باید می زدیم که نفس نتوانند بکشند. به بهانه کمک میکشیدیمشون بیرون از جمعیت و بعد ماشین می آمد و اینها را بازداشت میکردیم و می بردیم. من به چشم خودم ۵-۶ نفر را در حال مرگ دیدم. بازداشت شدگان را لخت کرده بودند با آب سرد خیس کرده بودند و به طرز وحشتاکی مورد کتک کاری قرار داده بودند.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
شاهد ۴۵۸

مریم فومنی عضو هیات دادستانی برای حفظ امنیت یکی از شاهدان، که چشم پزشک است شهادت داد. وی گفت:
« تا روز۲۷ آبان، بیش از۷۰ نفر به دلیل اصابت گلوله‌ ساچمه‌ای به چشم در بیمارستان بستری شدند که بیش از نیمی از آنها بینایی یک یا دو چشم‌شان را از دست داده‌اند.»

شاهد شماره ۸۳- علی رضایی، برادر ناصر رضایی از جانباختگان آبان۹۸:
«کسی گوشی برادرم را برداشت و گفت تیر خورده به چشمش. گفتند آن وقتی که برادرم تیر خورد، فقط از طرف پایگاه بسیج و پشت بام‌های اطرافش تیراندازی می‌کردند. با زور خانواده ما را مجبور به مصاحبه تلویزیونی کردند.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
علی رضایی

شاهد شماره ۸۰- مادر یکی از جانباختگان آبان۹۸:
«پسرم رد می‌شد که به سر و گردنش شلیک کردند. وقتی پیدایش کردیم بدنش کاملا شکافته شده بود. اعضای بدنش را برداشته بودند… وقتی اعتراض کردیم اول گفتند کارت اهدای عضو داشته… بعد انکار کردند و گفتند کالبد شکافی شده!»

شاهد شماره ۳۶۲ که با کمک دوستانش در زمان قطع اینترنت، فیلمهایی را از سرکوب آبان تهیه میکرده درباره کشتار بی رحمانه مردم توسط ماموران امنیتی شهادت داد. وی گفت که علاوه بر دوستانش، خانواده اش نیز در ایران بازداشت و شکنجه شده اند. این شاهد گفت:‌ «نیروهای امنیتی در خیابان جوی خون به راه انداختند».

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز دادگاه
شاهد ۳۶۲

علیرضا برکتی، دوست علی حسینی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ در مشکین دشت گفت:
«علی سرباز بود اما به‌دلیل شرایط بد مالی خانواده، مجبور بود دستفروشی کند. از داخل پایگاه بسیج به‌ او تیراندازی کرده بودند. ماموران پیکرش را پس از دریافت پول گلوله و اخذ تعهد از خانواده، ۵ روز بعد تحویل دادند.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن - گزارش روز به روز  دادگاه
علیرضا برکتی

شاهد ۴۳۶ که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بازداشت شد، درباره قتل و بازداشت کودکان شهادت داد و گفت:
«وقتی در زندان بودم من را مورد شکنجه‌های جسمی و روحی قرار دادند؛ شکنجه‌ جنسی‌ام کردند. خانواده‌ام را تهدید به مرگ می‌کردند.»

برگزاری دومین دور دادگاه مردمی آبان در لندن – گزارش روز به روز دادگاه
شاهد ۴۳۶

جلسه دوم از دومین دور دادگاه مردمی آبان پس از استماع شهادت شاهد ۴۳۶ به پایان رسید.

سومین و آخرین جلسه فردا ۱۷ بهمن از ساعت ۹ صبح به وقت لندن برگزار خواهد شد.

 

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)