وضعیت بحرانی کمبود دارو در ایران

با وجود مشکل تامین ارز برای واردات دارو در ایران، کمبود دارو وضعیت بحرانی به خود گرفته است به نحوی که اگر ارز مربوطه تامین نشود کمبود دارویی در ایران به ۵۰۰ قلم می‌رسد.

ماجرای کمبود دارو در ایران داستان درازی دارد، طی سالیان گذشته هر از گاهی کمبود دارویی خاص در رسانه‌ها و فضای مجازی خبرساز می‌شود و بر دامنه تنش‌های اجتماعی در ایران می‌افزاید.

در بستر این روند، حذف ارز ترجیحی برای اقلام دارویی که از دولت حسن روحانی شروع شد بر کمبود برخی اقلام دارویی دامن زد.

حال دولت ابراهیم رئیسی در ادامه کار ناتمام! روحانی، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حذف ارز ترجیحی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو و مواد اولیه برای ساخت داروهایی که در داخل کشور ساخته‌ می‌شوند مشکل را بیشتر کرده است.

با این که هنوز بیش از سه ماه به پایان سال مالی مانده است اما از هم‌اکنون خبرهای کمبود دارو از سوی مسئولین امر رسانه‌ای می‌شود.

وضعیت کمبود دارو به مرحله بحرانی رسیده!

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان حکومت ایران اخیرا اعلام کرد که وضعیت حال حاضر کشور به دلیل کمبودهای گسترده دارویی به وضعیت بحرانی تبدیل شده و در حال حاضر هم در داروهای وارداتی و هم داروهای تولید داخل مشکل و کمبود جدی وجود دارد.

فاطمی در روز ۲۳ آذر نیز اعلام کرده بود که در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشته است که تا این میزان کمبود داروهای داخلی داشته باشیم. [کمبود داروهای داخلی در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده]

در صورت عدم تامین ارز، کمبودهای دارویی به ۵۰۰ قلم می‌رسد!

در همین حال حیدر محمدی مدیر کل امور دارویی سازمان غذا و داروی حکومت ایران با اشاره به اینکه در ۳ ماه آینده، یعنی تا پایان سال جاری، حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ قلم کمبود دارو خواهیم داشت افزود در حال حاضر حدود  ۳۸ تا ۴۰ قلم کمبود دارو داریم و اگر تا پایان سال ارز مورد نیاز برای واردات دارو و مواد اولیه تامین نشود کمبودهای دارویی کشور به ۴۰۰ تا ۵۰۰ قلم افزایش پیدا خواهد کرد.

محمدی افزون بر این و پیش از این اعلام کرده بود برای تهیه اقلام دارویی کشور حداقل به ۳ میلیارد دلار ارز نیاز است اما در ۶ ماهه نخست سال جاری، ارز بسیار کمی برای واردات دارو اختصاص یافته است.

ارز اختصاص داده شده به دارو در ۸ ماه اول سال تمام شده

با اشاره به اظهارات محمدی و در حالی که دولت رئیسی ارز ترجیحی را برای واردات اقلام دارویی و مواد اولیه ساخت دارو حذف کرده است، چنانچه ارزی نیز در ادامه سال تخصیص یابد با قیمت آزاد خواهد بود چرا که ارز تخصیص یافته به اقلام خوراکی و دارویی مربوط به سال ۱۴۰۰ در ۸ ماه اول سال تمام شده است.

لاجرم قیمت داروهای وارداتی با قیمت ارز آزاد نیز چند برابر شده و شهروندان ایرانی را بیش از پیش در معرض مشکلات مربوط به تهیه اقلام دارویی قرار خواهد داد.

در این زمینه همایون سایه‌مح نجف‌آبادی یک عضو مجلس حکومت ایران با اشاره به لایحه بودجه ارائه شده به مجلس توسط رئیسی اعلام کرده است اگر با همین بودجه پیش برویم قیمت داروهای خارجی حداقل سه تا پنج برابر افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که پیش از این محمدرضا واعظی رئیس انجمن سلامت حکومت ایران این افزایش را ۴ تا ۶ برابر اعلام کرده و افزوده بود در آن صورت ۸ میلیون نفر از مردم ایران که فاقد بیمه درمانی هستند قادر نخواهند بود دارو تهیه کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)